Bilim, Haber

Serbest akan nehirlerin yalnızca yüzde 17’si korunuyor

Sürdürülebilirlik dergisi tarafından bugün yayınlanan tatlı su ekosistemlerinin kaderi hakkındaki yeni bilim, küresel olarak nehirlerin yalnızca yüzde 17’sinin hem serbest akışlı hem de korunan alanlar içinde olduğunu ve bu yüksek tehdit altındaki sistemlerin çoğunun ve bunlara dayanan türlerin geride kaldığını ortaya koyuyor. — riskli.

Ian Harrison, “Tatlı su türlerinin popülasyonları, 1970’ten bu yana ortalama olarak yüzde 84 oranında azaldı ve nehirlerin bozulması, bu düşüşün önde gelen nedenlerinden biridir. Yüz milyonlarca insan için kritik bir besin kaynağı olarak, bu eğilimi tersine çevirmemiz gerekiyor,” dedi Ian Harrison , Conservation International’da tatlı su uzmanı, Northern Arizona Üniversitesi’nde yardımcı profesör ve dergi sayısının yardımcı editörü.

Dünya, bu yılın sonundaki BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi toplantısında yeni koruma hedefleri belirlemeye çalışırken, bilim adamları politika yapıcıları tatlı su ekosistemlerinin ve türlerinin korunmasının artırılmasına öncelik vermeye ve arazi ve su korumasını daha iyi entegre etmeye çağırıyor.

Serbest akan nehirler ve doğal olarak işleyen diğer tatlı su ekosistemleri, dünya çapında milyarlarca insan için biyolojik çeşitliliği ve gıda tedarik zincirini, içme suyunu, ekonomileri ve kültürleri sürdürmektedir. Bu nedenle, korunması bu değerleri sürdürmek için çok önemlidir, “dedi The Nature Conservancy’de kıdemli tatlı su bilimi danışmanı Jonathan Higgins.

Yeni kurulan bir su kaynakları uzmanları koalisyonu – akademi temsilcilerinin yanı sıra World Wildlife Fund (WWF), Conservation International ve The Nature Conservancy, diğer kuruluşların yanı sıra – bu türünün ilk örneği olan makale koleksiyonunu koordine etti. Politika yapıcılara mevcut en iyi bilimi çevresel eylem planlarına entegre edebilmeleri için bir plan sunmak amacıyla, yalnızca serbest akan nehirler için dayanıklı korumalarda. Özel olarak nehir korumasına odaklanan küresel bir çerçeve yoktur ve tatlı su koruması, deniz ve karasal sistemler için benzer çabalardan daha az ilgi ve finansman almaktadır.

Dünyanın dört bir yanından yazarlarla yapılan 15 çalışmanın koleksiyonu, bilimsel araştırma, hukuk, politika ve restorasyon ve yönetim stratejilerinin sahada uygulanması yoluyla serbest akışlı nehir koruma örnekleri sunmaktadır.

NAU’daki Dünya ve Sürdürülebilirlik Okulu’ndaki Serbest Akan Nehirler Laboratuvarı’na liderlik eden su kaynakları coğrafyacısı Denielle Perry ve aynı zamanda IUCN Türleri Hayatta Kalma Komisyonu Tatlı Su Koruma Komitesinin eş başkanı Harrison tarafından ortaklaşa düzenlenmiştir. . Her ikisi de, yerel topluluklara, ulusal hükümetlere, uluslararası kuruluşlara ve özel ve kamu yatırımcılarına bu değerli ancak savunmasız kaynakları daha iyi korumalarına yardımcı olmak için bilimsel araştırma ve politika önerilerini mümkün kılmak için çalışan Durable River Protection Coalition’ın kurucu üyeleridir.

Perry, “Bu ekosistemler dünyadaki en az incelenmiş ve yeterince korunmayanlar arasındadır ve kötü yerleştirilmiş baraj inşaatı, aşırı avlanma, aşırı su çıkarma ve kirlilik dahil olmak üzere bir dizi tehdit nedeniyle daha fazla ciddi değişiklik ve bozulma riski altındadır” dedi. . “Türünün ilk örneği olan bu koleksiyon, nehirleri değişen bir iklimde koridorlar olarak koruma ve dünya çapında ekosistem hizmetleri ve geçim kaynakları sağlamada oynadıkları önemli rol için artan çağrılara hitap ediyor. İklim değişikliği ve politikanın olacağı bir andayız. kalkınma yolunu ve nehir kıyısındaki kaynaklarımızın yönetimini şekillendirin. Nehirleri korumak için hemen harekete geçmeliyiz çünkü bunu yapmamanın önümüzdeki on yıllar boyunca kalıcı sonuçları olacaktır. “

Makale konuları, küresel değerlendirmelerden, dayanıklı nehir korumasını tanımlayan bir çerçevenin tartışılması, çeşitli politika mekanizmaları yoluyla serbest akan nehirlerin korunması, Avustralya’daki Malkumba-Coongie Lakes Ramsar sahasının uyarlamalı yönetimi, biyolojik ve kültürel Kuzey Afrika’da sürdürülebilir taşkın yataklarının önemi ve daha fazlası. Sorun aynı zamanda Hindistan, Moğolistan, Meksika, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki nehirleri de içeriyor. Birkaç makale, belirli bir tatlı su ekosistemine derinlemesine bir bakış atıyor ve başka yerlerde uygulanabilecek bilgiler sunuyor.

“Daha ileri görüşlü koruma ve iç su kaynaklarımızın akıllıca kullanılması için bu özel sayıda yapılan öneriler tam zamanında. Sulak alanlar, dünyanın karşılaştığı birçok zorluğa karşı güçlü bir doğa temelli çözümdür. Sulak alanlar için şimdi harekete geçmek temeldir. İstediğimiz geleceği yaratmak, “diyor Sulak Alanlara İlişkin Ramsar Sözleşmesi Genel Sekreteri Martha Rojas Urrego.

Politika yapıcılar yeni küresel koruma hedefleri geliştirmek için neredeyse bu ay toplanırken, uzmanlar nehir koruması için gelişmiş küresel hedefler çağrısında bulunuyor. Serbest akan nehirlerin değerine dair, göçmen balıkları sürdürme ve 500 milyon insana ev sahipliği yapan ve gezegendeki en verimli tarım arazilerinin bir kısmına ev sahipliği yapan nehir deltalarını korumak için gereken tortuyu sağlama yetenekleri de dahil olmak üzere, açık bilimsel kanıtlar vardır. – ve batmalarını ve küçülmelerini önleyin. Bu değerler nedeniyle araştırmacılar, nehir havzası yönetim stratejilerinin bir parçası olarak serbest akan nehirler için daha fazla koruma talep ediyorlar.

WWF’nin küresel baş tatlı su bilimcisi Jeff Opperman, “Serbest akan tüm nehirlerin yüzde 17’si korunan alanlar içinde yer alırken, çoğu ülkede büyük nehirler için koruma seviyesi çok daha düşüktür” dedi. “Kırsal toplulukları destekleyen balıkçılığı desteklemek için en önemli olan bu büyük nehirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir