Haber, Çevre, Ülke ve Dünya Gündemi

“Sert Kesim”: Çin Mekong Barajlarıyla Ne Yapıyor?

Mekong Nehri Komisyonu (MRC), Çin’in Yunnan eyaletindeki Jinghong hidroelektrik santrali ile Vietnam’daki Mekong Deltası arasındaki Mekong Nehri su seviyelerinin son haftalarda endişe verici seviyelere düştüğünü söyledi.

MRC, geçen Kasım ayından bu yana ortalama yağışta yüzde 25’lik bir düşüş gözlemlerken, Jinghong’dan çıkış, Ocak ayının birkaç gününde normal seviyelerinin yarısına düşerek çılgınca dalgalanıyor.

MRC Sekreterliği Teknik Destek Bölümü Direktörü Dr. Winai Wangpimool, dalgalanmaların “yetkililer ve topluluklar için olası etkilere hazırlanmasını ve müdahale etmesini zorlaştırdı” diyor.

Ocak ayı başlarında, Çin’in Su Kaynakları Bakanlığı, dört Aşağı Mekong ülkesine, elektrik şebekesi iletim hatlarının bakımı nedeniyle Jinghong’dan çıkışın 5 – 24 Ocak tarihleri ​​arasında 1.000 m³ / s ile sınırlandırılacağını bildirdi. Ancak Bakanlık, nehir suyu seviyesini çıkış kısıtlamasından önce veya 25 Ocak’ta geri yüklenecek hacmi belirtmedi.

Dr Winai, “Bu akış modelini sürdürmenin nehir taşımacılığı, balık göçü, tarım ve nehir otlarının toplanması üzerinde bir etkisi olabilir” dedi. “Aşağı Mekong ülkelerinin riskleri daha etkin bir şekilde yönetmesine yardımcı olmak için, Çin ve Aşağı Mekong ülkelerini su tahliye planlarını bizimle paylaşmaya çağırıyoruz.”

Geçen yıl Çin, MRC ile yıl boyunca su seviyesi ve yağış verilerini paylaşmayı kabul etti ve MRC ve Üye Ülkelerini su seviyelerinde veya deşarjında ​​herhangi bir anormal artış veya düşüş konusunda bilgilendirmeyi ve buna yol açabilecek faktörler hakkında ilgili bilgileri sağlama sözü verdi.

Önemli ölçüde daha düşük seviyeler, nehrin rengini normal kahverengiden mavi-yeşile değiştirdi. Daha düşük akış, aşağı akış yönünde daha az çökeltinin yıkandığı anlamına gelir ve sonuçta ortaya çıkan suyun berraklığı, nehir yatağında yosun oluşumuna yol açar.

MRC’deki uzmanlar, artan berraklığın, suda yaşayan böcekler, omurgasızlar ve küçük balıklar için daha az yiyecek bulunması nedeniyle nehrin verimliliğinde değişikliklere yol açabileceğinden endişe duyuyorlar.

Dünyanın en uzun 12.’si olan Mekong Nehri Çin, Myanmar, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’dan geçer. Çin’de ağır bir şekilde baraj altında olan akışındaki değişiklikler, nehrin ekolojisi ve gıda, tatlı su ve geçim için ona bağlı aşağı havzadaki topluluklar üzerinde önemli bir etkiye sahipti.

Laos’ta başka bir baraj inşa etme planları, çevre gruplarından ve Taylandlı yetkililerden şimdiden yaygın eleştirilere yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir