Su Arıtma Gündem Haberleri, Sağlık, Su Tüketimi

Evcil Hayvanlar Sert Su İçer mi?

Her canlının suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden evcil hayvanınızın su kabını ferahlatıcı H2O ile dolu tutarsınız .

Peki kedi ve köpeklerin içmesi için en iyi su hangisidir? Onlara doğrudan musluktan su vermeli misiniz? Sert su içmeleri için güvenli midir? Evcil hayvanlar yumuşak su içebilir mi?

Evcil hayvanlarınızı aile gibi seviyorsunuz. Öyleyse, kedileri ve köpekleri sulu tutarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara daha yakından bakalım.

Kediler ve Köpekler için Sert Su

Çoğu durumda uzmanlar, evcil hayvanlarınıza sert su vermenin muhtemelen herhangi bir soruna neden olmayacağını söylüyor. Sert sudaki mineraller (kalsiyum, magnezyum ve demir) herhangi bir sağlık sorununa yol açmamalıdır.

Bazı veteriner hekimler kedi ve köpeklere arıtılmamış musluk suyu verilmemesini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni mineraller değildir. Örneğin bütünsel veterinerler, evcil hayvanların belediyelerin su arıtma işlemi sırasında eklediği klor ve florür gibi kimyasalları tüketmemesi gerektiğine inanıyor.

Ayrıca, filtrelenmemiş musluk suyunda başka kirletici maddeler için de potansiyel vardır. Bu nedenle, bölgenizdeki su kalitesiyle ilgili sorularınız için belediyenize danışmanız akıllıca olacaktır . Suyunuzu özel bir kuyudan alıyorsanız, yılda bir kez su testi yaptırmanız önerilir.

sert-su

“‘Aşırı sert su’ alanlarını belirledikten ve bu bölgelerdeki idrar sağlığı iddialarımızla karşılaştırdıktan sonra, evcil hayvanların üriner sağlık sorunlarına girme riskini önemli ölçüde daha yüksek gördük.

Suyun sertlik seviyelerinin herhangi bir sağlık sorununa yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur. Ancak bu çalışma, özellikle de evcil hayvanınız üriner sorunlara daha yatkınsa akılda tutulmalıdır.

Kediler ve Köpekler için Yumuşak Su

Evinizin suyuna eklenen sodyum miktarı, başlangıçta ne kadar zor olduğuna bağlıdır. Bununla birlikte, miktar genellikle çok azdır.

Yine de, veterineriniz köpeğiniz veya kediniz için düşük sodyumlu bir diyet öneriyorsa dikkatli olun.

Bazı insanlar yumuşatılmış suyun tadını sevmez ve bazı evcil hayvanlar da bundan pek hoşlanmamaz. Köpeğinize veya kedinize yumuşak su verirseniz ve onu içmiyor gibi görünüyorsa, sağlıklı ve sulu kalmaları için başka bir şeye geçmek isteyebilirsiniz.

Su yumuşatıcılar, kirletici maddeleri filtrelemek için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, evcil hayvanınıza doğrudan musluktan su veriyorsanız, muhtemelen daha önce bahsettiğimiz klor gibi saf H2O’dan fazlasını içerir .

Evcil Hayvanlarınıza Yaşam İçin Doğru Suyu Verin

Evcil hayvanınızın hem sert hem de yumuşak su içmesi konusunda endişeleriniz varsa, kesinlikle başka seçenekler de vardır.

Ailenin geri kalanı ne içiyor? Kedilerimizi ve köpeklerimizi aile gibi sevdiğimize göre, onlara aynı kalitede su vermemiz gerekmez mi?

Köpeğinizin tabağına şişelenmiş su dökmekle ilgili çekinceleriniz varsa, bu anlaşılabilir bir durumdur. Ters ozmoz (RO) içme suyu sistemine yatırım yapmak daha iyi bir fikir olabilir .

RO suyu, alabileceğiniz en iyi içme suyudur ve her aile üyesinin (tüylü olanlar bile) temiz ve lezzetli su almasını sağlamanın ideal bir yoludur. RO’lar, su yumuşatıcıların yapmadığı katkı maddelerini ve kirleticileri filtreler.

Kediler ve köpekler harika yaratıklardır! Aşağıdaki videoya göz atın ve bilim adamlarının evcil hayvanlarımızın nasıl içtiğine daha yakından baktıklarında neler keşfettiklerini görün …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir