Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Sert Suyu Yumuşak Suya Dönüştürme

Son zamanlarda elbiselerinizdeki beyaz lekeleri fark ettiniz mi? Yeni yumuşak havlunuz sertleşti mi? Cildiniz kaşınıyor mu? Cevabınız evet ise, evinize verilen suyun sert su olma ihtimali yüksektir.

Artık muhtemelen sert suyun zararlı etkilerini biliyorsunuzdur! Sert su ev aletinize zarar verebilir ve bunun dışında vücudunuzu da etkiler.

Yumuşak su; içmek, çamaşır yıkamak ve hatta ev aletlerini çalıştırmak için kullanmanız önerilir. Sert suyu nasıl yumuşatacağınızı merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Sert Suyu Yumuşak Suya Dönüştürmenin Önemi Nedir?

Sert su, çoğunlukla kalsiyum ve magnezyum olmak üzere mineraller açısından zengindir. Sert su ne vücudunuz ne de aletleriniz için iyi değildir. Örneğin sert suyun geride bıraktığı mineraller boruları, karoları ve camı tıkayabilir ve cihazların verimini daha da düşürebilir. Bunun dışında çamaşır makinesi, şofben, bulaşık makinesi gibi aletlerin ömrünü kısaltır.

Sert suyla banyo yaptığınızda cildiniz kaşınır ve mineral kalıntısı saç derisinde kalır, bu da kepeğe katkıda bulunabilir. Sert su cildinizi, saçınızı ve tırnaklarınızı ciddi şekilde mahvedebilir . Bu zararlı etkileri önlemek için sert suyu yumuşak suya dönüştürmek önemlidir.

Sert Su Nasıl Yumuşak Yapılır?

Sert suyu yumuşak hale nasıl dönüştürebileceğinizi size daha fazla anlatmadan önce, bir soruyu yanıtlamanızı istiyoruz.

Evinizdeki suyun sertliğinden ne kadar eminsiniz? Suyun ne kadar sert olduğu hakkında bir fikriniz var mı?

Bu sorular için onaylanmış bir cevabınız yoksa, önce bir su sertliği testi yapmalısınız . Suyun sertliğini ölçmek kolaydır ve size suyun ne kadar sert olduğuna dair gerçek bir resim verecektir.

Su sertliği testinin sonuçlarına bağlı olarak, sert suyu yumuşak hale getirmek için aşağıda listelenen yöntemlerden birini seçebilirsiniz.

Sert su iki çeşittir. Kalıcı sert su kolaylıkla yumuşak suya dönüştürülemez. Ancak geçici sert su , basit bir işlem izlenerek kolaylıkla yumuşak suya dönüştürülebilir. Sert suyu yumuşak suya dönüştürmek istiyorsanız, aşağıda açıklanan üç sert su tedavisinden birini deneyebilirsiniz.

İyon Değişimi Su Yumuşatma

Bu, sert suyu yumuşak suya dönüştürmenin kesin bir yoludur. İyon değiştirici su yumuşatıcı, kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri sodyum mineralleriyle değiştirir. Kalsiyum ve magnezyum iyoniktir ve bu gerçek sudaki sertliği gidermek için kullanılabilir.

İyon değiştirici su yumuşatıcı, sert suyu insan yapımı reçine boncuklarının üzerinden geçirir. Bu reçine boncukları negatif yüklüdür ve kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller pozitif bir yükü paylaşır. Kalsiyum ve magnezyum reçine ortamı ile temas ettiğinde sodyum iyonları ile yer değiştirir ve bu da sudaki sertliği giderir.

Kaynatma (geçici sertliği gidermek için)

Sudan geçici sertliği kaynatarak çıkarabilirsiniz. Bu işlemi kullanmak için önce suyu kaynatmanız gerekir. Ve bundan sonra, önümüzdeki birkaç saat boyunca soğumasına izin vermeniz gerekecek. Bu, teknenin dibinde suda bulunan mineralleri çökeltecektir. Daha sonra suyu kaptan dökebilir ve mineralleri kabın içinde bırakabilirsiniz.

Kabartma tozu veya sirke kullanma

Sirke asidiktir ve kabartma tozu alkalindir. Sert suyu yumuşak suya dönüştürmek için ikisinden birini kullanabilirsiniz. Hem kabartma tozu hem de sirke, sert suda bulunan minerallerin neden olduğu pullu birikimi giderir. Damıtılmış beyaz sirke kullanmanız tavsiye edilir. Sudan geçici sertliği gidermek için her üç bardak suya bir çorba kaşığı sirke eklemelisiniz.

Sert suyu yumuşak suya dönüştürmek için kullandığınız işlem, uğraştığınız su miktarına bağlıdır.

Örneğin çamaşır makinesi için kullanacaksanız suyun sertliğini gidermek için su kaynatma işlemini kullanamazsınız. Su miktarı çok yüksek olduğu için pratik olarak mümkün değildir. Bu nedenle, suyu yumuşatma işlemi, suyu nerede kullanacağınıza bağlıdır.

Çoğunlukla, suyu mutfakta, çamaşırhanede, banyoda veya içerken kullandığımızda sert suyu yumuşak suya çevirmemiz gerekir. Makalede tüm bu dört farklı amaç için suyun yumuşatma sürecini ele aldık. Gereksinimlerinize bağlı olarak uygun bir teknik kullanabilirsiniz.

1. Mutfak İçin Suyu Yumuşatma

Mutfaktaki sert su kaplarınızı tahrip edebilir ve onu yemeğinizi yapmak için kullanıyorsanız vücudunuzu etkileyebilir. Mutfakta kullanacağınız su miktarı nispeten daha azdır. Mutfakta sert su arıtımı iki şekilde yapılabilir:

Suyu Kaynatmak

Suyu kaynattığınızda, içindeki geçici sertlik giderilir. İlk adımda suyu kaynatmanız gerekiyor. İkinci adımda mümkünse suyu doğal olarak soğutmanız gerekecektir. Bunlar mineralleri geminin dibine yerleştirecek. Daha sonra yumuşak suyu yukarıdan toplayabilir ve mineral birikintilerini kabın dibinde bırakabilirsiniz.

Mutfak Bataryasına Sert Su Yumuşatıcıyı Sabitleyin

Kalıcı bir sert su yumuşatıcı bir mutfak musluğuna takılabilir. Muslukta bulunan sert su yumuşatıcı, suyu musluktan boşaltmadan önce sudaki mineralleri çıkaracaktır. Ancak bu, suyu filtrelemeyecektir. Musluktan içme suyuna ihtiyacınız varsa, musluğa ikinci bir filtre eklemeniz gerekecektir.

2. Çamaşır İçin Suyu Yumuşatmak

Sert su giysilere zararlıdır. Sert suyun geride bıraktığı mineraller giysilerde beyaz lekeler oluşturur. Sert su aynı zamanda deterjanların verimini düşürür ve yumuşak çamaşırları sertleştirir. Suyu çamaşır için yumuşatmanın dört yolu vardır.

Su Düzenleyici Sıvı Kullanımı

Bir su düzenleyici sıvı, sert suda bulunan mineralleri hapseder. Su düzenleyici sıvı, yumuşak su dönüştürücüsüne sert su görevi görür.

Su düzenleyici bir sıvı alırken, çökelmeyen sıvıyı tercih edin. Çöken su yumuşatıcı sıvı, arkasında beyaz çökeltiler bırakır.

Bir dahaki sefere çamaşırlarınızı yıkarken birkaç damla su yumuşatıcı sıvı ekleyin. Saç kremini ikinci yıkama döngüsünde eklemek de önemlidir.

Sert Su Yumuşatıcı Kullanımı

Çamaşır makinesinin su girişinde sert su yumuşatıcı kullanılabilir. Çamaşır makinesinde su dağıtılmadan önce, su yumuşatıcı sert bölmeyi yumuşak suya dönüştürür. Bu, her seferinde bir su düzenleyici sıvının kullanım maliyetini daha da azaltacaktır; çamaşır yıkaman gerekiyor.

Karbonat Kullanımı

Suya kabartma tozu eklenebilir. Bu, suyun sertlik seviyesini geçici olarak azaltacaktır. Bir kutu su için yarım bardak pişirme suyu gereksinimi karşılamaya yeterli olacaktır.

Sirke Kullanmak

Sert su, yıkama sonrası çamaşırlarda beyaz lekeler bırakır. Beyaz lekeleri çıkarmak için beyaz sirke kullanın. Eşit miktarda su ile seyreltilmiş sirkeyi uygulayın ve bez üzerindeki lekeyi ovalayın. Kullanılacak sirke miktarı giysilerde bulunan ölçeğe bağlıdır.

3. Banyo için Suyu Yumuşatmak

Sert suyla duş aldığınızda, mineraller vücudunuza yapıştığı için cildiniz kaşınır. Saçınızı sert su ile şampuanlarsanız saçınızdaki mineralleri yine geride bırakır. Bu kepeğe neden olabilir. Suyu banyo için kaynatmak pratik bir çözüm değildir. Daha yumuşak bir sert su musluğu / duşu kullanabilirsiniz. Şimdi sert suyu yıkanmak için nasıl yumuşak hale getireceğinizi merak ediyor musunuz?

Musluk / Duş Sert Su Yumuşatıcı kullanın

Sert suyu yumuşak suya dönüştürmek için mutfakta musluk kullanma şekliniz , muslukta ve duşta sert su yumuşatıcı kullanabilirsiniz . Musluk veya duşa sabitlenen sert su yumuşatıcı sert suyu yumuşak suya çevirecek ve işlenen su banyo için uygun hale gelecektir.

Musluk / duş sert su yumuşatıcılarının çoğu, iyon değişimli su yumuşatma prensibine göre çalışır.

4. İçme Suyu Yumuşatma

Banyo yapmak veya çamaşır yıkamak için su yumuşatıcı sıvı veya sert su yumuşatıcı işe yarar. Ancak içme amacıyla basit bir su yumuşatma işlemi işe yaramayacaktır. Ek bir adım atmanız gerekecek. Bunun nedeni, önceki yöntemlerin yalnızca sudaki sertliği giderecek, ancak safsızlıkları filtrelemeyecek olmasıdır. Suyu içilebilir hale getirmek için ek bir filtreye ihtiyacınız olacak.

Bir RO Arıtıcı kullanın

Evinize sert su veriliyorsa, içilebilir hale getirmek için bir RO su arıtma cihazı almanız önerilir . RO su arıtma cihazı sadece sert suyu yumuşak suya dönüştürmekle kalmayacak, aynı zamanda sudaki yabancı maddeleri de temizleyecek ve içilebilir hale getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir