Genel Kategori

Sir Attenborough’dan iklim uyarısı: Fazla zaman kalmadı, medeniyetler çökecek

BBC için hazırladığı doğa belgeselleri ile doğal hayat programlarının yüzü ve sesi olarak bilinen 92 yaşındaki Sir David Attenborough Birleşmiş Milletler’in Polonya’da gerçekleştirdiği İklim Değişikliği Konferansı’nda konuştu ve “Hemen önlem alınmazsa medeniyetler çökecek” uyarısı yaptı.

Dünyanın küresel ısınmanın etkilerini her geçen yıl daha şiddetli şekilde yaşadığına dikkat çeken Attenborough zirvede genel toplumu temsilen konuşma yaptı. Attenborough böyle devam ederse bilinen doğal yaşamın tükeneceğini ifade etti ve daha sonra Reuters’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Eski nesiller dünyayı berbat etti ve genç nesilleri yüzüstü bıraktı. Şimdi bu yeni nesiller durum karşısında öfkeli. Ben şahsen bu konuda gerçekleri duyurmak için elimden geleni yaptım ama genç nesil dünyanın ısınmakta olduğunu biliyor ve bilim dünyası da bunu kimin sebep olduğunu göstererek net şekilde izah ediyor. Bu durumun sorumlusu benim neslim ve benden önceki birkaç nesil.”

2015 Paris Antlaşması’nda belirlenen hedefleri daha verimli şekilde uygulamaya geçirmeyi amaçlayan konferans Polonya’nın kömür üreten Silesia bölgesinde gerçekleşiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir