Çevre, Ülke ve Dünya Gündemi

Şişelenmiş Su: Sağlıksız, Kirli ve Maliyetli

Şişelenmiş su, genellikle mutfak musluk suyu ile aynı kaynaktan gelir. Ancak, çoğu belediye musluk suyu kaynağından daha az düzenlenir ve izlenir. Amerika Birleşik Devletleri gibi birçok ülkede, sattıkları suyu işleyen ve test eden içecek şirketleridir, bu da genellikle düşük kalite standartlarının benimsenmesine ve kirlenmeye karşı yetersiz korumaya neden olur.

Dünya çapında önde gelen 11 markadan 250’den fazla şişe üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma, tek bir litrelik şişelenmiş suyun düzinelerce hatta on binlerce mikroplastik partikül içerebileceğini ortaya çıkardı ki bu, musluk suyu örneklerinde bulunan seviyelerden çok daha büyüktür.

Mikroplastikler, insan sağlığını, vahşi yaşamı ve doğal çevreyi zararlı şekilde etkileyebilecek toksik kimyasalları barındırır.

Geleneksel su şişeleri, üretimden atılmaya kadar yaşamının her aşamasında kirlilik oluşturan bir malzeme olan plastikten yapılmıştır. Birçok plastik, suyumuza, yiyeceğimize sızan ve nihayetinde biyolojik sistemlerimizde biriken kimyasallar içerir.

Buna rağmen, su şişesi yapmak için plastik üretimi her zamankinden daha hızlı büyüyor. Toplu üretilen ve etkisiz bir şekilde geri dönüştürülen plastik atıklar nedeniyle dünyamızın çevresinin “neredeyse kalıcı kirlenme” riskleriyle birlikte.

“Artan talebe rağmen, plastiklerin sadece% 5’i etkili bir şekilde geri dönüştürülürken,% 40’ı çöplükte ve üçüncüsü dünya okyanusları gibi hassas ekosistemlerde son buluyor.”

Graeme Wearden, The Guardian

Aslında, yeni Ellen MacArthur Vakfı raporu, 2050 yılına kadar okyanusta balıktan daha fazla plastik olabileceği konusunda uyarıyor – plastik atık su yollarında bitmediği sürece.

Sonuç olarak, küresel su kaynaklarımız gittikçe artan bir şekilde kalite açısından düşüyor, içme standartlarında arıtılması maliyetli ve daha kıt hale geliyor. Bu su sorunları şu anda işletmeler, devlet yetkilileri ve yerel kullanıcılar arasında çıkar çatışmasına yol açmaktadır.

Bu arada Nestlé şirketi, sakinleri ve yerel çevreleri etkileyen tarihi kuraklığa rağmen, ABD’deki doğal rezervlerden büyük miktarlarda suyu çıkarmak için milyarlar kazanıyor ve neredeyse hiçbir şey ödemiyor.
Coca-Cola şirketi, kuzey Hindistan’daki şişeleme tesislerinden birinin kapatılması emrini veren Hintli yetkililer tarafından zaten çok fazla yeraltı suyu çıkarmak ve yerel su kıtlığına ve kirliliğe önemli ölçüde katkıda bulunmakla suçlandı.

Küresel Su Enstitüsü’ne göre, bugün 43 ülkede yaklaşık 700 milyon insan, ağırlıklı olarak düşük gelirli nüfusu ve bölgeleri etkileyen su stresi ve kıtlığından muzdarip.

Ancak, su yoksulluğu yaşayan insanlar veya yerler için uygun bir çözüm olmak yerine, şişelenmiş su genellikle tüketicilere musluk suyundan binlerce kat daha pahalıya mal oluyor. Örneğin ABD’de, bir galon şişelenmiş su, ulusal ortalama musluk suyu fiyatının neredeyse 2.000 katıdır.

Öyleyse, temiz, güvenli ve uygun fiyatlı su kaynaklarına erişimimizi korumaya yardımcı olmak için herhangi birimiz ne yapabiliriz?

Birincisi, tüketiciler, mümkün olduğunda şişelenmiş su yerine musluk suyunu tercih etme ve plastik versiyonlar yerine yeniden kullanılabilir şişeler veya bardaklar kullanma sözü verebilir.

İkincisi, paydaşlar, şirketlerden, yaratılmasına yardımcı oldukları plastik kirliliği ve su krizinin sorumluluğunu almalarını talep edebilir.
Dünya çapında yaklaşık 2 milyon kişi, tek kullanımlık plastiklerin en büyük yedisine (Coca-Cola, PepsiCo ve Nestlé – önde gelen şişelenmiş su şirketleri dahil)plastikten kurtulmalarını” söyleyen Greenpeace imza kampanyasını imzaladı.

Üçüncüsü, vatandaşlar su ile ilgili mevcut ve gelecekteki çatışmaları önlemek için yerel ve ulusal makamlardan etkili önlemler almalarını talep edebilir.

Örneğin İngiltere’de, plastik şişe kirliliğiyle mücadele etmeyi ve kaliteli içme suyu yapmayı amaçlayan ulusal bir su programı olan 2021 yılına kadar İngiltere’nin her kasaba ve kentindeki dükkan, kafe ve ana caddelere ücretsiz su doldurma noktaları ve çeşmeler yerleştirilmeye başlanacak. insanlar için daha erişilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir