Sağlık, Çevre, Su Arıtma Gündem Haberleri

Şişelenmiş Su İçmenin 6 Zararı

Şişelenmiş su, birçok insan için günlük yaşamın düzenli bir parçası haline geldi. Marketteki bütün koridorlar bununla dolu. Ama büyük bir hata mı yapıyoruz?

Birçoğumuz şişelenmiş su kullanmanın neden kötü bir fikir olduğunun arkasındaki mantığı duyduk. Yine de satın almaya devam ediyoruz. Bazen gözlerinizin önündeki büyük resmi görmek işleri daha net hale getirebilir.

Şişelenmiş su satın almayı bırakmanız için altı neden.

1. Paranızı boşa harcıyorsunuz

Şişelenmiş su, çok büyük bir küresel endüstridir. Bu nedenle , endüstrinin imajını iyileştirmek için çalışan ve şişelenmiş su adına dünya hükümetleriyle lobi yapan Uluslararası Şişelenmiş Su Birliği adlı bir ticaret birliği  var.

Kuzey Amerika, açık ara en büyük şişelenmiş su tüketicisidir. Kişi başına en çok Meksika kullanıyor, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar,  Mintel’in araştırmasına göre 2015’te 15 milyar doları aşarak ona bir ton para harcıyor. Diğer tahminlere göre Amerikalılar  her yıl şişelenmiş suya kişi başı 100 dolar harcıyor  .

Şişelenmiş suyun ne kadar pahalı olabileceğini karşılaştıran rakamlar geniş bir aralığı kapsıyor. Ne satın aldığınıza bağlı olarak, şişelenmiş su içmek ev musluğunuzdan almaktan 300 kat ila 2.000 kat daha pahalı olabilir.

2. Birçok Marka Size Musluk Suyu Satıyor

Satın aldığınız şişelenmiş suyun kalitesi biraz değişecek. Şişeleme tesisinde bir miktar filtrelemeden geçen belediye suyundan başka bir şey değildir. Ulusal Kaynaklar Savunma Konseyi (NRDC), yaklaşık %25’inin doğrudan musluktan geldiğini tahmin ediyor ve bazıları daha fazla işlenmiyor. Şişelenmiş su üreticileri pazarlamada iyidir. Ürünlerinin akla gelebilecek en saf, en ferahlatıcı su olduğunu düşünmenizi sağlamak için doğru kelimeleri kullanırlar.

Unutmayın, su arıtma, isterseniz kendi evinizde yapabileceğiniz bir şeydir  .

En sevdiğiniz şişelenmiş su üzerindeki etiketi kontrol edin. “Şehir Suyu Kaynağı” yazıyorsa, paketlenmiş musluk suyu içiyorsunuz.

3. Şişelenmiş Su Kontamine Olabilir

Seni korkutmaya çalışmıyoruz. Şişelenmiş suların çoğu muhtemelen güvenlidir. Ancak, şişelenmiş su endüstrisinin mükemmel bir sicili yok.

Bir  makale, 100’den  fazla şişelenmiş su çağrısı yapıldığını belirtiyor. Makalede algler, bakteri türleri ve klor gibi yaygın su kirleticileri listelenmektedir. Ama aynı zamanda, 1994’te Teksas şişelenmiş suda cam parçacıkları, küf ve hatta cırcır böcekleri gibi şeylerden de bahsediyor. Daha yakın zamanlarda, Kuzey Carolina’daki bir kadın  Dasani şişelenmiş suyunda larva bulduğunu iddia etti. Coca-Cola iddiaya itiraz etti.

Unutmayın, FDA su şişeleyiciler için bazı standartlara sahipken, aynı durumda şişelenen ve satılan suyu düzenleyemez. Gerçeği bulmak için dikkatlice bakmalısınız. Birçok yönden, normal şehir suyu şişelenmiş sudan daha fazla düzenlenir .

4. Şişelenmiş Su Satın Almak Çevreye Zarar Verir

Şişelenmiş su içmek gereksiz atık oluşturur. Su şişeleri geri dönüştürülebildiği için bunun bir sorun olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, olan bu değil. Bu şişelerin çoğu çöp sahasına düşüyor.

2015 yılında  Plastik Geri Dönüşümcüler Derneği,  plastik şişelerin geri dönüşüm oranının yıllık %1 artışla %31,8’e ulaştığını bildirdi. Ancak bu hala  plastik şişelerin üçte ikisinden fazlasının geri dönüştürülmediği anlamına geliyor. Yılda 50 milyar şişenin üçte ikisi çok fazla!

Plastik şişelerin yarattığı atık, çevresel etkinin en kötüsü değil. Gezegeni gerçekten inciten şey üretim ve ulaşımdır.

Peter Gleick, şişelenmiş su endüstrisini eleştiren Şişelenmiş ve Satılmış kitabını yazan bir çevreci  . Şişelenmiş suyun, musluk suyundan 2.000 kat daha fazla enerji maliyeti gerektirdiğini tahmin eden bir çalışma yaptı.

siselenmis-su

Gleick’in 2008’de yayınlanan raporu şu sonuca varıyor:

“ABD’de yıllık 33 milyar litre şişelenmiş su tüketimi göz önüne alındığında, 2007’de ABD’de yıllık plastik şişe su tüketiminin 32 ila 54 milyon varil petrole veya yüzde üçte birine eşdeğer bir enerji girdisi gerektirdiğini tahmin ediyoruz. toplam ABD birincil enerji tüketiminin oranı. Küresel şişe su talebini karşılamak için bu miktarın yaklaşık üç katına ihtiyaç olduğunu tahmin ediyoruz. “

5. Plastik Şişeler Sağlığınız İçin Zararlı Olabilir

PET şişedeki artışın en büyük nedeni, birçok insanın daha sağlıklı olmaya çalışmasıdır. Bu harika! Su, sağlıklı bir beden ve zihin için çok önemlidir, ancak plastik şişeler bir sorun olabilir.

En büyük sorun BPA veya  bisfenol-A’dır . Göre  Mayo Klinik web sitesinde :

“Bazı araştırmalar, BPA’nın BPA ile yapılmış kaplardan yiyecek veya içeceklere sızabileceğini göstermiştir. BPA’ya maruz kalma, BPA’nın fetüslerin, bebeklerin ve çocukların beyin, davranış ve prostat bezi üzerindeki olası sağlık etkileri nedeniyle bir endişe kaynağıdır. “

BPA içermeyen olarak pazarlanan birkaç şişe su bulacaksınız. Ancak, bazı araştırmacılar faul diyor. BPA’nın yerini almak için kullanılan kimyasalların da aynı derecede tehlikeli olabileceğini söylüyorlar.

Geri dönüştürülebilir PET plastik şişeler kendi sağlık riskleriyle birlikte gelebilir. Ftalatlar olarak bilinen kimyasallar, plastikten suya sızma potansiyeline sahiptir. Ftalatlar endokrin bozucular olarak bilinir, bu da hormonlarınızı bozma potansiyeline sahip oldukları anlamına gelir.

Suyunuzun plastik bir şişede uzun süre kalmasına izin verirseniz ve ısıya veya güneş ışığına maruz kalmasına izin verirseniz bu daha olasıdır. Bu, plastiğin parçalanma ve suya girme riskini artırır.

“Ev tipi musluk veya kuyu suyunun filtrelenmesi, çok sayıda bilinen veya şüphelenilen kanserojene ve endokrin bozucu kimyasallara maruziyeti azaltabilir. Ev su kaynağının kirlenmiş olduğu bilinmedikçe, ticari olarak plastik şişe su yerine filtrelenmiş musluk suyu kullanılması tercih edilir. “

6. Şişelenmiş Su Daha Tadı Bile Vermeyebilir

Şişelenmiş suya harcadığımız onca parayla, bir çeşit fayda olduğunu düşünürsünüz. Sizin için daha sağlıklı olmasa bile daha lezzetli olmalı, değil mi? Varsa, muhtemelen plasebo etkisidir.

Zaman geçtikçe, kör tat testleri, çoğu insanın şişelenmiş su ile musluk suyu arasındaki farkı, daha az spesifik su markalarını gerçekten anlayamadığını gösteriyor.

En ilginç tat testlerinden biri Fiji şişelenmiş suyuydu. Cleveland’ın suyuyla dalga geçen bir pazarlama kampanyası başlattı. Kampanya, ” Cleveland’da şişelenmediği için etiket Fiji diyor.”

Cleveland buna gücendi ve Fiji suyunu test ettirdi. 6.31 mikrogram arsenik içerdiği ortaya çıktı. Sonra Cleveland, Fiji’nin suyunu şehrin suyuyla karşılaştıran bir tat testi yaptı. Bahse girerim kimin kazandığını tahmin edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir