Ülke ve Dünya Gündemi

Soru-Cevap: Yeni bir fon SDG 6’daki ilerlemeyi nasıl hızlandırabilir?

“Devam edelim.” Yeni kurulan Sanitasyon ve Hijyen Fonu’nun yönetici müdürü Dominic O’Neill’in Dünya Tuvalet Günü’nde sektöre verdiği mesaj bu.

“Ne olması gerektiğini biliyoruz ve pek çok iyi örneğimiz var, ancak şimdi bunu ölçeklendirmemiz ve bu çok ihtiyaç duyulan değişikliği gerçekleştirmemiz gerekiyor,” dedi ve güvenli bir şekilde yönetilen sanitasyona erişim konusunda ilerleme kaydederek, ” iyi yoldan sapmış ”ve“ önemli ölçüde gecikmiş ”, kolektif davranışta bir değişiklik ve herkesin bağlılığı hayati önem taşımaktadır.

Dünya çapında 4 milyardan fazla insan tuvalet veya tuvalet gibi güvenli bir şekilde yönetilen temizlik tesislerine erişemiyor ve 3 milyarı evde su ve sabun bulunan temel bir el yıkama tesisine sahip değil.

Bununla başa çıkmaya yardımcı olmak için, Sanitasyon ve Hijyen Fonu bu haftanın başlarında başlatıldı. Bağışçılar ve diğer ortaklarla birlikte çalışarak, toplum temelli çözümler için düşük gelirli ülkelere hibe sağlayarak sanitasyon, hijyen ve adet sağlığı krizine uluslararası tepkiyi artırmayı amaçlamaktadır.

O’Neill, şimdi farklı türde bir yaklaşımın zamanı olduğunu söyledi.

“Sadece COVID-19 yüzünden değil, bu tüm dünyanın daha önce hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde iyi temel hijyen ihtiyacından bahsettiği ve farklı bir anlayış düzeyine sahip oldukları çok önemli bir an. “

Devex’e konuşan O’Neill, Sanitasyon ve hijyen konusunda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 6.2’deki ilerlemenin neden azaldığını ve bu yeni fonun tıkanmasına yardımcı olabileceği boşlukları açıkladı.

Bu konuşma, uzunluk ve anlaşılırlık için düzenlendi.

SDG 6’daki ilerlemenin durumu nedir ve ilerlemesi diğer SKH’leri nasıl etkiler?

Özellikle, SDG hedef 6.2’nin oldukça yanlış olduğunu biliyoruz. Şu anki yörüngede, biz ona ulaşmamız 2070 olacak. Şu anda, işi her zamanki gibi fark yaratacak şekilde değiştiren hiçbir şey görmüyoruz. İyi niyet ve çaba tek başına bizi ortak hedefimize ulaştırmaz. Bizim düşüncemiz, mevcut yaklaşımda bir şeylerin işe yaramadığı ve bunu değiştirmek istiyoruz.

Bu sadece güvenli bir şekilde yönetilen temizlik konusunda SDG’ye ulaşmakla ilgili değil. Daha iyi temizlik ve hijyene sahip olmanın sonuçlarının, kızların eğitimi, cinsiyet eşitliği, cinsel ve cinsiyete dayalı şiddetin azaltılması ve kritik sağlık göstergeleri üzerindeki etkisi dahil olmak üzere çok daha geniş olduğunu biliyoruz.

Gerçekten odaklanmak istediğimiz diğer sonuçlardan biri de ekonomik etki, sadece önlenebilir hastalıklardan hastalanan ve işe gidemeyen insanların olumsuz etkisi değil, sanitasyon ekonomisindeki ekonomik potansiyel ve fırsat.

Sanitasyon, kalkınmada bu kadar açık bir merkezi rol oynuyorsa, neden yeterli ilerleme kaydetmiyoruz?

Sektör genellikle yetersiz anlaşılır ve bir şampiyonu yoktur. Sanitasyon hakkında bazı tipik düşünceyi değiştirmeyi umuyoruz çünkü bu sadece sağlık göstergeleri ile ilgili değil. Bu bir temel insan hakları meselesidir. Bu, normal vücut işlevlerini güvenli, hijyenik ve onurlu bir şekilde yerine getirme onuru ve yeteneği ile ilgilidir, bu yüzden farkındalık yaratmalıyız. Son birkaç yıldır insan hakları unsurunu inceleyerek çok fazla çalışma yaptık ve bu bizim için yaklaşımın çok önemli bir parçası.

Bu bir SDG hedefi, ancak aynı zamanda çok temel bir insan hakkı. Yaptığımız vaka belki bu kadar ikna edici olmadığından, finans da önemli bir etki yaratmak için gereken ölçeğe akmadı. Bu konuyu ulusal ve yerel fayda açısından sağlık açısından, eğitim açısından, cinsiyet açısından ve aynı zamanda ekonomik açıdan daha iyi anlatmaya başlamamız gerekiyor.

Sanitasyon ve Hijyen Fonu iki gün önce başlatıldı. Nedir ve amaçları nelerdir?

30 yıldır var olan bir organizasyondan gelişiyoruz: Su Temini ve Sanitasyon İşbirliği Konseyi, çok başarılı ve son 10 yıldır birçok eşitlik temelli yaklaşımın pilot uygulamasını yapan küresel bir sanitasyon fonu işletiyor. Yaklaşık bir yıl önce stratejik bir inceleme yapıldı ve göstergelerdeki değişikliği neden görmediğimiz ve neden istenen etkiyi yaratmadığımıza dair iki konu olduğuna karar verildi. Sektörün ölçeğe gidebilmesi gerekiyor ve mevcut yaklaşım, pilot uygulamadan sonra pilot uygulamadan ve projeden sonra projeden geçmemizi riske atıyor.

Dolayısıyla, iş modelimizin temeli budur: fon toplayacağız, ardından eş finansman sağlayacak ülke hükümetlerine hibe sağlayacağız. Yerel kaynakları kullanıyorlar, ancak diğer potansiyel yatırımcıların, geleneksel olmayan bağışçıların ve normalde bu tür bir fona katılmayan ülkelerin de kalabilmesini umuyoruz. Örneğin, Körfez bağışçılarına, hayırsever fonlara, etki yatırımlarına, sosyal yatırımcılara ve benzerlerine bakıyoruz.

Finansmanımız aracılığıyla, hükümetleri temizlik, hijyen ve adet sağlığı için ulusal olarak maliyetli bir plan sunmaya teşvik edeceğiz ve teşvik edeceğiz. [Bu] çok paydaşlı diyalogun bir sonucudur ve bu nedenle ülkenin sahip olduğu, uygulandığı ve izlendiği anlamına gelir, bu da onların planı olduğu, önceliklerine dayandığı, finansman öncelikleriyle ve kendi sistemleriyle uyumlu olduğu anlamına gelir. Projeler yapmıyoruz, temel olarak onların rutin geliştirme ve yatırım planlamalarına sanitasyon ve hijyeni ekliyoruz ve bunu dışardan ve farklı kaynaklardan gelen fonlarla katalize ediyoruz.

Pek çok iyi çözüm örneği var, ancak bu uzun vadeli sürdürülebilirliği ve zaman içindeki kalıcı etkiyi göremiyoruz. Bunun nedeni, çok fazla yaklaşımın ya kısa vadeli müdahaleler olarak öngörülmüş olması ya da yerel bir katılım olmamasıdır, bu nedenle bu faaliyet durduğunda, devam etmez ve davranışlar değişmez ve tesisler bakıma muhtaç duruma düşer.

COVID-19, Sanitasyon ve Hijyen Fonu’nun çalışmalarını nasıl etkiliyor?

Kesinlikle, bu konuya büyük bir itici güç sağladı. Tahmin edebileceğiniz gibi, dünya bir aşı bulmaya odaklanmış durumda. Ancak, insanlar bir aşının basit bir konu olmadığını ve herkesin bir maskeye gücünün yetmeyeceğini veya maskeye erişemeyeceğini veya sosyal mesafe koyamayacağını [fark ediyorlar]. Yani, çok basit ve önemli bir davranışla baş başa kalıyorsunuz, bu da ellerinizi sık sık yıkama yeteneğinizdir.

Kesin giriş noktalarını henüz görmedik. Hem sağlık ocaklarında hem de eğitimde ve hane halkı düzeyinde tesisleri iyileştirebilecek iyi bir önerimiz olduğunu düşünüyoruz. Planlarımızı gerçeğe dönüştürebilmek için daha fazla destek sağlamak için finansman seçeneklerini araştırıyoruz.

Sanitasyon ve Hijyen Fonu’nun yönetici müdürü olarak neden bu işi üstlendiniz?

Kariyerim çevre sağlığı alanında başladı. 1996 yılında, bir bölge sağlık ekibinde temizlik ve sağlık eğitimi üzerine çalışarak, Namibya’da denizaşırı bir gönüllü hizmet aldım ve daha sonra, 2002 yılında İngiltere’nin Uluslararası Kalkınma Departmanına çevre sağlığı danışmanı olarak katıldım. Daha sonra farklı bir yere gittim. Yemen, Sierra Leone ve Nepal’deki DFID ülke ofislerini yönetmek de dahil olmak üzere kariyerimin bazı yönlerini ve Afrika Kalkınma Bankası’nın üç yıl boyunca Birleşik Krallık hükümetini temsilen yönetim kurulunda yer aldım. Bu rol beni ilk tutkumun ve kariyerimin başladığı yere getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir