Genel Kategori

Sporcu İseniz İhtiyacınız Olan Şey Su

Hidrasyon, vücut için gerekli su ve elektrolit düzeyinin performansı destekleyecek şekilde belirli ölçüde tutulmasıdır. Sporcularda su ve elektrolitler, uzun ve yorucu antrenmanlar sırasında terleme ile tükenmektedir. Su, oksijenden sonra gelen en önemli öğedir.

Profesyonel sporcularda ve egzersiz yapanlarda hidrasyonun sağlanması hayati önem taşır. Terle kaybedilen su geri alınmadığında tehlike başlar. Hidrasyonun sağlanması için vücuda giren ve çıkan su miktarı eşit olmalıdır.

Dehidrasyon ( Vücuttaki su miktarının azalması) : Dehidrasyon spor yarışmalarında ve antrenmanlarda görülen, bir problemdir. Dehidrasyon ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler toparlanma sürecinde yiyecek ve içecek alımı ile sağlanır. Oluşan sıvı kaybının yeteri kadar yerine koyulmaması sadece performansı düşürmez; aynı zamanda ölümlere kadar varan çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Spor müsabakaları ve egzersizler sırasında su dengesini koruyan, yani hidrasyonu sağlayan sporcular optimal egzersiz performansı sağlarlar. Aşırı sıvı kaybının, dehidrasyonun spor performansını ciddi anlamda düşürdüğü unutulmamalıdır.

Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması riski de dehidrasyon yoluyla artmaktadır. Yüksek yoğunluklu egzersizlerin her 1 saatinde yaklaşık 500 ml’ye yakın sıvı kaybı oluşabilmektedir. Kaybedilen su seviyesi hızlı bir şekilde geri alınmalıdır. Egzersiz öncesi, esnası ve sonrasında hidrasyon seviyesinin korunması açısından düzenli olarak su tüketilmesi gerekmektedir. Antrenman yaparken soğuk su içmek emilim açısından önemlidir. Çünkü, antrenman sırasında vücut ısısı artmaktadır. Soğuk su içilmesi bu ısının düzenlenmesine ve mide de mümkün olduğunca az kalıp bağırsaklardaki emilimi yönünden yardımcı olur.

Kısaca Suyun Faydaları

Vücuttaki her hücrenin sağlığını ve bütünlüğünü korur.

Kan dolaşımına yardımcı olur.

Hücrelere besin ve oksijen taşır.

Vücut ısısını düzenler.

Cildin elastikiyetini sağlar ve nemlendirir.

Mukozaları nemlendirir.

Gıdaların enerjiye dönüşmesine yardımcı olur.

Sindirime yardımcı olur.

Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Su bedenimizin en önemli ihtiyacıdır diyebiliriz.

Sadece spor yapanlar değil; her yaştan her bireyin su ihtiyacını karşılamaya özen göstermesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir