Bilim, Genel Kategori

Su altında ses neden zor duyulur?

Hiç su altında duymayı denedin mi? Kolay değil. Sesin hangi yönden geldiğini, diğer kişinin ne söylediğini nadiren anlayabilirsiniz.

Yüzeyde işitmemiz normaldir çünkü ses, dalgalar halinde hava yoluyla iç kulağınızdaki kemikçik kemiklerine, titreşen ve beyne dili deşifre etmek için bir sinyal gönderen bir dizi üç işitsel kemiğe ulaşır. Sualtı sesi karadan 4,3 kat daha hızlı hareket eder, ancak kelimeler ve gürültünün yönü bozulur. Ancak yine de sesi yakalayabiliriz. Bunun nedeni, tüm su kütlelerinde sesin doğrudan kulak memenizin arkasındaki kafatasının mastoid kemiğine gitmesidir. Esasen kafatasını bir kulak olarak kullanır!

Bilim Su Altında Duymak Hakkında Ne Diyor?

Ses her halden geçebilir: gaz, sıvı veya katı. Şaşırtıcı bir şekilde, üçünde de benzer şekilde seyahat eder. Ses, yüksek veya yumuşak olarak ölçülür. Bu, hava dalgalarının boyutu olan ve ses seviyesi kadranı gibi ayarlanabilen genliğine bağlıdır. Kafatası tarafından daha yüksek genlik alınır. Ne yazık ki, insanlar düşük frekansları duyup deşifre edemezler çünkü bu ses dalgaları küçük kemikçik kemiklerine ihtiyaç duyar.

Aslında kulaklarımız yunuslar ve balinalarla aynı atalardan geliştirildi!

su altında ses

“Balinalar ve yunusların, milyonlarca yıl önce okyanusa girmiş olan kara kökenli ataları vardı. Washington DC’deki Smithsonian Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ndeki fosil memelilerin küratörü Nick Pyenson, bu geçişin bir kısmı, su altındaki sesleri net bir şekilde duyabilmeleri ve nereden geldiklerini söyleyebilmeleri için kulaklarını değiştirmeyi içeriyordu “

Bu nedenle su altında daha yüksek frekanslar duyabilirsiniz. Daha düşük olanları kaybedersiniz. Ve seslerin nereden geldiğini anlayamazsınız.

Kafatasının bir mikrofon gibi davranmasının nedeni, vücudumuzun çoğunlukla sudan oluşmasıdır, tam olarak %65. Ses dalgaları vücudunuz ve etrafınızdaki su arasındaki farkı söyleyemez, bu nedenle titreşmek için başka bir şeye – kafatasınız gibi – çarpana kadar hareket eder. Mastoid kemiği, beyne sinyal vermek için kulak kanalını atlar ve her iki kulağı aynı anda harekete geçirdiği için hangi yönden geldiğini bilemezsiniz.

Bir ses dalgasına göre, sulu etiniz etrafınızdaki su ile neredeyse aynıdır. Böylece ses dalgaları bedeninizde yeterince güçlü titreşemez. İyi bir titreşim elde etmek için yeterince farklı bir şeye çarpana kadar devam etmeleri gerekir. Kalın kafatası kemiklerine çarpana kadar devam ediyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir