Genel Kategori

Su Arıtma Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su arıtma cihazlarında membran filtre arızaları

EV Su Arıtma cihazlarında kullanılan standart membran tw-1812 boyutlarındaki membrandır. Bu membranlar zamanla su arıtma cihazının kullanım şekline, yerine, bölgesine ve suyun kirlilik derecesine göre 6 ay ile 4 yıl arasında değişik süre zarflarında membran arıza vermektedir. Membran filtrenin bozuk olduğunu nasıl anlarız. Çeşitli membran hataları şunlardır;

1. su arıtma arıza Su arıtma cihazı her zamanki arıttığı sudan daha az su vermeye başlarsa?

Cevap: Cihazın su tankı vardır ve bunun üstünde bir adet genelde mavi renklidir 1 adet vana vardır bu vanayı kapatınız. ve tezgah üstündeki arıtmanın musluğunu açarak suyun akışına bakın su ince iplik gibi daimi kesintisiz akması gerekmektedir. Eğer kesik kesik, damla damla akıyorsa membran arızalıdır. (Not!!! Şebeke suyu basıncı çok düşük olduğunda da aynı arızayı verebilir.) Böyle bir durumda membran değişmesi gerekmektedir.

2. Su arıtma cihazı artık kireçli su veriyor?

Cevap: Su arıtma cihazları ilk kurulduğunda su da kesinlikle kireç olmaz membran arıza yaptığında su artık kireçli olmaya başlar kullandığınız çaydanlık ve vb. maddelerin içlerine bakarak anlayabilirsiniz. Su kireçli ise bozuk membran değiştirilmelidir.

3. Su arıtma arıza Membran dan çıkan suyu TDS metre ile ölçerek anlayabilirsiniz.

su arıtma arıza Cevap: Cihazın depo musluğunu kapatın ve yukarıdaki tezgah üstündeki temiz su musluğunu açınız 5 dakika bu şekilde aktıktan sonra 1 su bardağı suyu alıp TDS metre ile ölçüm yapınız TDS metre suyun PPM değerini 80 den yüksek gösteriyor ise membran ömrünün çok az kaldığını ve yakında değişmesi gerektiğini gösterir. eğer su değeri 120 ve üzeri ise hemen değiştirmeniz gerekmektedir.

4. Arıtma Cihazı suyu çok fazla veriyor?

su arıtma arıza Cevap: Bunun iki nedeni olabilir birincisi membran zarları yırtılmıştır ve membran artık görevini yapmamaktadır. ikincisi ise şatof valf arızalı ise de bunu yapabilir. Aynı şekilde membran kabı iç bölümlerde çatlama yaptı ise de aynı sonuçları doğurabilir. Bütün bu üç unsura bakarak membranın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

su arıtma arıza membran filtre gpd anlama

Arıtılmış su içinde Kireç yada beyaz parçalar var

çözümü: Su arıtma cihazını ilk defa kullanan tüketiciler bu parçacıklar kireç değildir. oksijenden kaynaklanan micro kabarcıklardır. Bardağa veya sürahiye doldurduğunuz zaman bu kabarcıklar kenarlarda toplanarak zamanla yok olurlar. Bu problem değildir tam tersine oksijen kabarcıkları olduğu için faydalıdır. Zamanla bu kabarcıklar kaybolur. Bu durum her filtre değişiminde tekrar karşınıza çıkma ihtimali %90’dır. filtrelere giren hava bu duruma sebep olmaktadır. 5-10 gün sonra bu durum geçecektir.

Su Arıtma arıza Suyun tadı iyi değil acı, ekşi yada kokuyor

su arıtma arıza çözümü: yeni montaj edilmiş sistemde böyle bir problem olmaz suyun tadının acı olması membran filtre suyun Ph değerini düşürdüğü için su asidik olur yani Ph değeri 7.00 ‘nin altında ise bu tadı alırsınız zamanla bu acı tat geçmektedir. Mineral filtre yada Ph filtresi kullanarak bu problemi giderebilirsiniz.

Ro sistemde suyun kokma ihtimali yoktur. Ancak sistemde yani şebeke suyunda klor oranı çok yüksek ise2. aşamadaki karbon fazla görev yapamaz bu sebep den dolayı klorun vermiş olduğu koku zaman zaman nadirde olsa çıkabiliyor.

Buna yapacak bir şeyiniz yok 2. aşama ve 3. aşama filtrelere yeni bir karbon filtre takılmasıyla problem giderilebilir. 5. aşamadaki post karbon filtre görevini yapmazsa aynı sorunla karşılaşılabilir post karbonu değiştirin sorun gidecektir.

Su arıtma arıza Atık su hiç durmuyor

su arıtma arıza çözümü: Bunun birkaç sebebi olabilir; bunlar

a: Dört yönlü vana bozulmuş olabilir test etmek cihaz çalışırken tank vanasını kapatın ve 2-4 dakika bekleyin atık su hala kesmiyor ise dört yönlü şatof valfi değiştirin.

b: Giriş suyu basıncı çok yüksek ise atık su yine kesmeyebilir basınç ayarlayıcı kullanarak suyun basıncını ideal basınç olan 4-5 bara düşürün.

c: membran housing temiz su çıkışındaki 1/8″ çek valf arızalı olabilir yenisiyle değiştirin.

d: Depo havasını kontrol edin depo boş iken içerisinde su yokken 7 PSİ olması gerekli eksik ise deponun altındaki mavi sibob yerini açın ve hava ile tamamlayın fazla ise havasını 7 Psi değerine ayarlayın.

Tüm bunları yaptığınız halde sistem hala tank dolduğu halde hala kesmiyor ise membran housing ve membran filtre zarar görmüş olabilir membran filtreyi değiştirin.

Su tankı çok geç doluyor 2-5 saatten fazla sürede doluyor yada hiç dolmuyor

su arıtma arıza çözümü: Giriş suyu basıncınız çok düşük olduğu zaman bu arıza olabilir. büyük ihtimalle de su arıtma cihazınız pompasız bu problemi pompalı cihaz ile değiştirerek çözebilirsiniz. yada bir pompa takımı alıp cihazınıza takabilirsiniz. bunun için en yakın servise başvurun.

su arıtma arıza çözümü 2: Arıtma cihazını uuzn zamandır kullanıyorum daha önce su tankı erken doluyordu şimdi geç doluyor böyle bir durumda su basıncınızda sorun yoksa membran filtre üretim suyu düşmüş olabilir membran filtrenizi yenisiyle değiştirdiğinizde sorun düzelecektir.

Su arıtma arıza Tank dolu ama suyu musluktan alamıyorum az su akar akmaz su ince ip gibi akıyor

çözümü:

a: Su tankının havası bitmiş olabilir sibob yerine sivri bir şey ile bastırın basınçlı hava çıkmıyor ise tanka hava basın 7 Psi olarak.

b: Post karbon filtre tıkalı olabilir tank vanasına bağlı olan hortumu sökün hortumu sökünce tank vanasını açın hala su gelmiyor ise post karbonu değiştirin.

c: Set üstü musluğunuz arızalı olabilir musluk altındaki hortumu sökün su geliyor ise musluğunuzu tamir edin yada yenisiyle değiştirin.

d: Tank vanası bozuk olabilir tank vanasını kontrol edin Su tankının havasını tamamladım ama bir kaç gün sonra tankın havası boşaldı, bitti .

çözümü: Su tankının membran zarı patlamıştır. Tankı yenisiyle değiştirin.

Su arıtma arıza nedenleri ve çözümleri ilgili daha fazla sorun ve arıza için yorum bölümüne yazarak destek alabilirsiniz.

Su Arıtma Arıza Nedenleri ve Çözümleri” ile ilgili yorumlar;

 1. Cem dedi ki:

  merhaba filitreleri yeni değiştirdim atık sudan hiç su gelmiyor 300 flow girişi basınçlı ama çıkışından su gelmiyor arızalı olabilirmi

  1. Anahtar Yönetici (Admin) dedi ki:

   Flow dan su çıkmıyorsa flow değiştirin aksi halde membran filtreniz 2 gün içerisinde bozulur, eğer membranı 1 veya 2 gün bu şekilde kullandıysanız membran bozulmuştur, membranı da yenilemek zorunda kalabilirsiniz.

 2. Mehmet dedi ki:

  Hayirli isler benim aritma cihazi motor hep sicak duruyo aritmadan da sicak su akiyir numun sebebi nedir alcak basinc yuksek basinc switch değişti

  1. Royal Green dedi ki:

   Motorun ısımnası genelde membran filtre ile alakalıdır. Yüksek ihtimal membran filtreniz tıkandı ve motor devamlı yükte çalıştığı için suyu ısıtıyor. membranı değişim yapmadan önce atık suyunuzuda kontrol ediniz motor çalışırken atık suya bakın atıyormu atmıyorsa flow tıkalıdır membran ile birlikte ikisini yenileyin düzelir.

 3. ali şentürk dedi ki:

  Arıtma cihazım normal shatof var onu Selenoid Valf e çevirmek istiyorum Selenoid Valf i nereye baglamam lazım

  1. Royal Green dedi ki:

   şatof valf iptal edileçek ve selenoid valfi alçak basınçdan sonraki yere takılması gerekli 3. filtre cıkışına bağlayabilirsiniz. burada örnek bir bağlantı var buna görede yapabilirsiniz. bu şekilde 1. filtreden sonra bağlanmış siz bunu 3. filtre sonuna yapabilirsiniz.
   selenoid valf bağlantısı

 4. esimsek dedi ki:

  Merhaba cihazım sıfır bağlantılarım doğru arıtıcıyı çalıştırdım ve arıtıcı musluğundan suyu almaya başladım ama aldığım su debisi hep aynı bitmiyor sürekli bir akış var normalde bir süre sonra ip gibi olması ve suyun bitmesi lazım ama bitmiyor. shut off zarının patlak olduğundan Şüpheleniyorum ama cihazın sıfır oluşuda kafamı kurcalıyor varmıdır bir öneriniz?

  1. Royal Green dedi ki:

   Bağlantılarınız doğruysa ya şatof valf arızalıdır veya membran kabı içeriden çatlak olabilir. son olarak cihazı yeni aldığınıza göre membran filtresini yerine taktığınızdan emin misiniz. genelde membran filtresi cihaza takılı gelmez montaj esnasında takılır. Önce membran kapağını açıp bakın membran var mı içerisinde

 5. RAMAZAN ŞAHİN dedi ki:

  Atık su akmıyor.Arıza nerde olabilir

  1. Royal Green dedi ki:

   Atık su atmıyorsa arıtılmış suda akmaz efendim, Atık su çıkışında flow var flow girişini sökün oraya tazyikli su geliyor ama fkowdan çıkmıyorsa fkow tıkalıdır.yenisiyle değişim yaparsanız düzelir. Ama Atık atmadan böyle kullanım olduysa membran bozulmuştur onuda yenileyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir