Genel Kategori

Su Arıtma Cihazı ve Aktif Karbon Teknolojisi

Su arıtma cihazların hem maddi açıdan hemde sağlık açısından çok faydası bulunmaktadır.Bunları şimdi sizlere hem sağlık açısından hemde maddi açıdan faydaları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

 İlk olarak sizler için maddi açıdan ne faydası vardır bunları anlatalım;

Evinizde büyük oranda enerji tasarrufu yapmış olursunuz örnek vermek gerekirse yumuşak su her zaman daha az elektrik sağlar içerisinde bulunan katı materyaller ise daha çok enerji tüketimine sebep olur. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizin ömrünü uzatmaktadır çünkü kireç olmadığı için sularda daha kolay çalışması sağlanır. Ütü vb ürünlerde su kullanımı oldukça fazla olduğu için çamaşırlarınız daha hızlı ütülenerek elektrik tasarrufu hemde cihazın ömrü uzamaktadır. Traş olurken sert su jiletlerin ömrünü kısalttığı için daha çabuk tükenir ve ayrıca sert su olduğu için yüzü tarhiş etmektedir. Ayrıca elbiseleriniz sert suda yıkandığı zaman daha kolay yırtılma ve eskime olayına maruz kalmaktadır. Su şebeke hatlarınızın eskimemesi için önemlidir çünkü yumuşak su olduğu için boru hatlarınıza zarar vermez.

Şimdi sizler için sağlık açısından ne gibi faydaları var bunları sıralamak istiyoruz;

Arıtılmış su her zaman için mide ağrılarına çok iyi gelmektedir ve mide problemi olanlar için rahatlatıcı bir sıvıdır. Cilde çok yararı bulunmaktadır cildin tarhiş olmasını engellemektedir. Bebekler için kolay içilebilir bir su olduğu için hazmı kolaydır. Saç problemi ve kepek problemi yaşayanların sıkıntılarını gidermektedir. İçimi kolay olduğu için hazım problemi yaşamazsınız. Yukarıda bahsettiğimiz sadece bir kaç faydasıdır.Sayılamayacak bir çok faydası bulunmaktadır.Eğer sizlerde evinize su arıtma almak isterseniz bizlerle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Aktif Karbon Sistemleri

Aktif karbon sistemlerinin kullanım amacı tamamen suda bulunan klor,koku ve organik maddelerin sudan ayrıştırılması amacıyla kullanılan bir maddedir.Aktif karbonun içerisinde ise hindistan ceviz kabuğu,odun,petrol atığı ve kömür bulunmaktadır.Aktif karbonlar genellikle toz ve granül şeklinde bulunmaktadır.Bunlar yukarıda dediğimiz suyun özelliği olmayan dışarıdan gelen zararlı maddeleri yok etmektedir. Her zaman ki gibi aktif karbon kullanılırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.En önemlisi ise bakteri üremesine engel olmak gerekmektedir.Aktif karbon mineralleri organik maddeleri tuttuğu ve hatta bünyesine aldığı için bakteriler için bir üreme noktası oluşturabilir.Buna önlem olarak aktif karbonun güzel bir şekilde dezenfekte yapılması gerekmektedir.Aktif karbonu düzenli ve temiz bir şekilde kullanılması için mutlaka belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Temizlenmesi ise temiz su ve buhar ile temizlenmesi gerekmektedir. Aktif karbonların bu temizlenme yoluyla temizlenmediği zaman mutlak suretle görevini yapamamaktadır.Çünkü aktif karbon gözenekleri kapalı olduğu zaman asıl işlevlerini yapması zordur.

Aktif Karbon Filtre Sistemleri Dizayn Edilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

* Suyun detaylı analizinin yapılması,

* Suyun Aktif Karbon ile olan temas süresi,

* Suyun Aktif Karbon tankından geçiş hızı ve tank çapı,

* Suyun debisine göre gereken aktif karbon mineral miktarı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir