Genel Kategori

Su Arıtma Cihazı

Su, en kısa betimleme ile hayat demektir. Sağlıklı bir hayat için en temel ihtiyaç maddelerinin başında su geliyor. Kirli su kullanımı nedeniyle her yıl 4 milyona yakın insanın hastalandığı ve öldüğü konusunda istatistikler bulunuyor.

 Dünyadaki suyun sadece %0,014’ünün içilebilir olduğu; ayrıca bunun %97,5’unun tuzlu olduğu düşünüldüğünde manzaranın vahim olduğu anlaşılabilir. Arıtma literatüründe, kullanım amacına uygun su üretimi amacıyla kullanılan cihaza su arıtma cihazı adı verilir. İlk akla gelen ise evsel amaçlı su arıtma cihazı olmaktadır. Dolayısıyla elde edilmesi gereken şey, içme suyudur. 

Arıtma Cihazı Filtrasyonu

Nano teknolojinin ürünü olan su arıtma cihazı çeşitleri reverse osmosis yani ters osmoz prensibine bağlı olarak çalışır. İçme suyu veya çeşitli alanlarda kullanılması söz konusu olan su, yüzde yüz saf olarak tüketilemez. Bu nedenle tüm minerallerden “ari” tutulması, yani saf su elde edilmesi, suyun kullanımı için sağlıklı değildir. Ters osmoz çalışma prensibine sahip olmayan cihazlar tercih edilmemelidir. Ters osmoz sahibi cihazlardan geçen su ilk olarak ön filtrasyona tabidir. 5 mikrondan büyük partiküller, ön filtrasyondan sonra devreye giren partikül filtresi ile yok edilmektedir.  

Arıtma Süreci Hakkında

Ters osmoz cihazlarında ön filtrasyon ve partikül filtrasyonlarından sonra aktif karbon filtre sistemidir. Aktif karbon, sudaki kötü tat ve kokular ile klor konusunda tam bir ayrıştırıcı rol üstlenir. Ters osmoz membranı ise en önemli filtrasyon sürecidir. Vücuda yararlı mineraller suda kalırken, kurşun, nitrat, asbest, sodyum, arsenik gibi ağır metal iyonları ayrıştırılmaktadır. Ters osmoz sürecinin ardından elde edilen su artık yüksek kalitede, içilebilir bir sudur. Suya lezzet katmak için ise post karbon filtre işlemi yapılarak arıtma 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir