Genel Kategori

Su Arıtma Nasıl Yapılır

SU ARITMA SİSTEMLERİ

Su arıtma mantığı suyun içindeki gözle görülmeyen zararlı maddelerin uzaklaştırılması mantığına dayanmaktadır. Bunun için çok küçük gözenekli filtreler kullanılır. Ancak bazı filtreler suyun içinde yararlı mineralleri de almaktadır. Bundan dolayı bazı su arıtmaları, su arıtıldıktan sonra suyun içine sonradan mineral eklenmektedir.
 

Su arıtma işlemleri 3 şekilde gerçekleşir. Su arıtmaları fiziksel, kimyasal ve biyolojik olmak üzere 3 ayrı yöntemle yapılmaktadır.

Fiziksel arıtma işlemi: Askıda kalan ve zararlı olan kil, tortu, kum gibi büyük tanecikleri uzaklaştırır.

Kimyasal arıtma işlemi: Çözünmüş halde bulunan ve gözle görülmeyen iyonların sudan uzaklaştırılma işlemidir.

Biyolojik arıtma işlemi: Suyun içinde bulunan mikroorganizmaların kimyasallar yoluyla veya UV sistemleri ile zararsız hale getirilmesidir.

FİLTRASYON SİSTEMLERİ

Su arıtma sistemlerinde en çok filtrasyon sistemleri kullanılmaktadır. Suda bulunan çözünmemiş katı maddeleri süzmek amacıyla kullanılan filtrasyon sistemi ile suyun tadı, kokusu ve doğallığı normal seviyeye getirilir.

Gravity filtreler, sedimantasyon havuzu ya da su tankı  içerisinde doğal yollarla oluşan filtrasyon sistemi taklit edilir. Böylece su doğal yoldan arıtılmaya çalışılır. Elde edilen su doğal kaynak su kalitesine yakın seviyede olur.

Multi-Medya filtreler 2 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar Kum( Quartz) ve Aktif Karbon Filtrelerdir.

Kum( Quartz )Filtreler: Üst üste oluşturulan katmanlardan suyun geçirilerek farklı boyutlardaki maddelerin uzaklaştırılma işlemidir. Fiber, çelik veya paslanmaz bir tank içerisinde filtrelenen bu sular içerisinde (>80 µ) büyüklüğündeki her türlü madde uzaklaştırılabilmektedir.

Aktif Karbon Filtreler: Suyun içerisindeki maddeleri süzmek yerine onları tutarak suyu arıtma işlemidir. Bu filtreler yumuşatma işlemleri ve ters Ozmoz öncesinde kullanılırlar.

Green Sand Filtreler,  klasik filtreleme ile girelemeyen demir ve magnezin tutulması amacıyla kullanılan sistemlerdir.

Kartuş Filtreler, (1-50µ) boyutundaki maddeleri n uzaklaştırılmasında kullanılır. Bu filtreler plastik, putrex veya çelikten oluşabilir. Bu kartuşlar tek kullanımlıktır ve yeterli doygunluğa ulaştığında değiştirilmesi gerelir. Naylon ve çelik kartuşlar yıkanmak suretiyle temizlenebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir