Genel Kategori

Su Arıtma Sistemleri

Şehir şebeke sularını ve kullanımına hazırlamak üzere geliştirilen arıtma sistemlerinin temel amacı suda bulunan kirliliği temizlemektir. Su arıtma cihazlarının ticari olarak değişik modelleri olmasına rağmen yapılan temel işlem suyun içindeki kirliliği kaldırmaya yöneliktir. Ancak suyu arıtarak temizlemek ile sağlıklı su haline getirmek arasında çok fark vardır. Arıtma yapılan işlem suyu bir şekilde sonradan içine karışmış olan fiziksel kimyasal ve biyolojik kimyasal maddelerden kurtarmaktadır.

Oysa sağlıklı suyun temiz ve bakterisiz olmasının yanında içinde bol miktarda oksijen ve alkali mineral içermesi küçük moleküller grup yapısına sahip olması içerdiği negatif iyonları ile antioksidan yapıya sahip olması gerekir ki bu suyun adı iyonize alkali sudur.

Aktif karbon filtreler: filtre sistemlerinin en basitleri aktif karbon içeren sistemlerdir. Bu filtreler suyun mekanik olarak filtre etmelerinin yanında sudaki bakterileri elimine etmek amacıyla kullanılan klorun tadını ve kokusunu alan cihazlardır. Blok şeklinde karbon içeren filtreler bakteri birikimine daha çok engel olduklarından Granül karbon içeren filtrelere göre daha kullanışlıdırlar. Karbon filtrelerinin belirlenmiş kapasiteleri olması sebebiyle üreticisinin tavsiyesine göre belli zaman aralıklarında değiştirilmelidir. 

Seramik filtreler: Sularda bulunması mümkün olan bazı bakteri ve virüslerden korumak amacıyla kullanılan Günlük hayatta basit ve pratik olan önemli oranda katkı sağlayan filtrelerdir.

Su yumuşatıcılar: İyon  değiştirici maddeler içeren  filtreler suyun sertliğini gidererek yumuşak su elde etmek amacıyla kullanılırlar. Bu filtrelerde yumuşatılan sular mineral içermediklerinden içme suyu olarak kullanılmaz ancak özel amaçlar için ve sanayilerde kullanılabilir.

Ultra Viyole Lambaları: Bazı filtreler karbonlu filtreye ilaveten ultra viyole lambası içerirler. Uv lambası birçok bakteri türünü elimine edebilir.

Rezerve Ozmoz Filtreler: Rezerve Ozmozis sistemi son yıllarda oldukça yoğun olarak kullanılır. Bu filtreler ile yapılan arıtım işlemi sonucu elde edilen suda bakteri ve diğer yabancı maddeler bulunmamakla birlikte yaşam ve sağlık için suda bulunması şart olan mineraller de bu yöntemle suda tutulur. Genelde su arıtma cihazların da kullanılan bu rezerve ozmoz sistemi suyu kimyasal atıklardan arıtır saf su elde edilmesine yardimcı olur. Arıtma cihazların da kullanılan tekniklerle saf su mineral filtreler sayesinde mineralli ve post karbon filtre sayesinde tatli bir şekilde musluklara ulaşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir