Tarihçe, Genel Kategori, Kültür, Su Arıtma Cihazları, Su Arıtma Gündem Haberleri

Su Arıtma Yöntem ve Cihazlarının Tarihi

Eski Sanskritçe ve Mısır yazıları, suyu içmek için saf tutmak için izlenen uygulamaları belgeliyor. Sushruta Samhita (MS 3. veya 4. yüzyıl), güneş altında kaynatma ve ısıtma dahil olmak üzere çeşitli yöntemler belirlemiştir. Metin ayrıca suyun kum ve iri çakıldan süzülmesini önerir. MÖ 15. – 13. yüzyıldan kalma Mısır mezarlarındaki görüntüler, çeşitli su arıtma cihazlarının kullanımını tasvir ediyor. Hipokrat su arıtma konusunda kendi deneylerini yaptı. Vücudun dört mizahı teorisi, sağlığın korunmasının dört mizacın dengede tutulması gerektiğine inanmasına neden oldu. Ateşli hastaların kendilerini soğuk su banyosuna sokmalarını tavsiye etti, bu da dört mizacın sıcaklığını ve uyumunu yeniden düzenlemeye yardımcı olacaktı. Hipokrat, suyun temiz ve saf olması gerektiğine inanıyordu ve hastaları için kullandığı suyu “saflaştırmak” için bir ham su filtresi tasarladı. Daha sonra “Hipokrat kılıf” olarak bilinen bu filtre, kaynatıldıktan sonra suyun dökülebileceği bir bez torbaydı.

Medeniyetlerin sadece su etrafında geliştiğini ve tarih öncesi insanların kabileleri arasında yapılan savaşın çoğunun suyla ilgili meseleler olduğunu belirtmekte fayda var. Modern zamanlarda, su kalitesiyle ilgili endişeler en üst düzeyde olmaya devam ediyor. Yıllar geçtikçe, bilim adamları tatlı su kaynaklarında gittikçe daha fazla kirletici madde keşfettiler ve bu aynı bilim adamları, içme suyu kirliliği ile birçok önemli sağlık sorunu arasında güçlü bir bağlantı olduğunu kaydetti. Suyun yaygın kirliliği ve temiz, taze içme suyuna olan hayati, fizyolojik ihtiyaç nedeniyle, su arıtma tarihi boyunca çeşitli arıtma alternatifleri ortaya çıkmıştır.

Karanlık Çağların felaketinden sonra su filtrelemede ilk deney kaydı 1627’de Sir Francis Bacon’dan geldi. Okyanusun tuzlu sularının içme suyu amacıyla arıtılabileceği ve temizlenebileceği söylentileri duyunca, tuzdan arındırmada deneyler yapmaya başladı. deniz suyu. Bacon, bir kum filtresi yöntemini kullanarak, kıyıya yakın bir yerde deniz suyunun geçebileceği bir delik kazarsa, kum parçacıklarının (muhtemelen tuz parçacıklarından daha ağır) suyun yukarı geçişinde tuzun geçişini engelleyeceğine inanıyordu; deliğin diğer tarafı daha sonra saf, tuzsuz su sağlayacaktır. Ne yazık ki, hipotezi doğru çıkmadı ve Bacon tuzlu, içilemez suyla kaldı. Onun deneyi, su filtresi deneylerinde gençleşmeyi işaret etti.

su-aritma

Suyun Klorlanması | En eski su arıtma yöntemlerinden biri suya klor eklemekti. Klor, mikroorganizmalarla reaksiyona giren ve onları öldüren hidroklorik asit açığa çıkarır. Bununla birlikte, sağlık üzerindeki olumsuz etkisinin yanı sıra belirli protozoa türlerini öldürmedeki etkisizliği nedeniyle, bu teknik popülerliğini kaybetti ve diğer saflaştırma tekniklerinin yolunu açtı.

Tüm su arıtma cihazlarında su filtresi bulunur. En popüler olanlar aşağıda tartışılmaktadır:

Aktif Karbon filtre | Bu tür filtre, klor, karbon monoksit, nitrojen, amonyak gibi çözünür gazları ve ölü algler, yapraklar veya su kütlesine yıkanmış diğer ölü şeyler gibi organik maddeleri saflaştırmak için kullanılır. Karbonun (odun kömürü) gözenekli yapısı, kloru ve böcek ilaçları gibi kirleticileri emmeye yardımcı olur. Genel olarak, ev tipi karbon filtreleri, bakterileri öldüren bir aktif gümüş astar ile birlikte gelir.

Bio Kum Filtresi | Kirlenmiş sudan patojenleri (sudaki mikroorganizmaları hasta eden mikroorganizmalar) ve askıda katı maddeleri uzaklaştıran kum ve çakıl katmanlarıyla doldurulmuş beton veya plastik bir kutudur. Filtrenin üst kısmına su dökülür ve güvenli bir saklama kabında toplanır. Bulaşıcılığa neden olan organizmalar.

Ultra Viyole (UV) Filtreler | UV ışığı (minimum düzeyde radyasyon), hücrelerdeki DNA’ya saldırarak bakteri ve diğer mikropları öldürmek için suya geçirilir. Bu filtreler pestisitleri% 99’a kadar temizler. Bu filtre, her türlü patojeni yok etmede etkilidir, ancak asılı partikülleri, kimyasalları, tadı, kokuyu veya rengi gidermede etkili değildir. Günde yaklaşık 2000 litre arındırabilir.

Ters Ozmoz Filtreleri Reverse Osmosis (RO) sistemi, aktif karbon ve ayrıca partikül filtrasyonunu birleştirerek çok aşamalı bir su filtrasyonu sunar. Burada, musluk suyu, çok küçük boyutlu gözenekleri olan bir zardan (bir polimer film) geçecek şekilde yapılır ve bu, sudaki mineralleri ve mikro organizmaları ayıklar. Toplanan safsızlıklar daha sonra bir çıkış borusundan temizlenir. Bir RO su arıtma cihazı, suyun tadını iyileştirir. Su ile ilgili sorunun yüksek çözünmüş mineral içeriği olduğu yerler için RO filtreleri önerilir.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir