Arıtma Cihazları, Su Arıtma Cihazları, Su Arıtma Gündem Haberleri

Su Arıtma Sistemi Nasıl Verimli Tutulur?

evsel su

Ters ozmoz şu anda genel tüketiciler için mevcut olan en iyi su arıtma işlemidir. Ters ozmoz, ozmozun bilimsel prensibini kullanır ve mekanik bir işlemle tersine çevirir. Bu yazıda, “RO su arıtma sistemi nasıl verimli tutulur?” konusuna değineceğiz.

 1. RO filtrelerini zamanında değiştirin:
  Bir ürünün servis ve bakım döngülerinin ihmal edilmesi , zaman içinde performans kaybına neden olur. Modern su arıtıcıları 8 aşamaya kadar filtrasyona sahiptir ve filtrelerin belirli bir ömrü vardır. RO’nun tam verimlilikte çalışmasını sağlamak için bu filtrelerin zamanında değiştirilmesi gerekir. İşte ev ve ofis su arıtma sistemi içerisinde bulunan en yaygın filtreleri değiştirmek için temel bir kılavuz.
  1. Büyük kum ve tortu partiküllerini gidermek için kullanılan bir ön filtre, ana RO ünitesi içindeki RO membranının hasar görmesini önler. Maksimum performans sağlamak için her altı ila dokuz ayda bir değiştirilmelidir.
  2. Su kaynağından koku ve klor içeriğini gidermek için kullanılan karbon filtre de altı ayda bir değiştirilmelidir. Su kaynağı nispeten temizse, karbon filtre de dokuz aya kadar dayanabilir.
  3. RO membranı, ön filtre ve karbon filtre ile filtrelenen sudan kalan tortuları ve diğer çözünmüş katıları giderir. Membran nispeten daha uzun ömürlüdür ve iki yıl sonra değiştirilmesi gerekir.
 2. Temizlik ve Bakım: RO filtrelerinin değiştirilmesinin yanı sıra, ünite periyodik olarak profesyoneller tarafından temizlenmelidir. İç kısımların sterilizasyonu, su depolama tanklarının ve giriş ve çıkışların, sıcak ve nemli iklimlerde meydana gelebilecek böcek istilasından ve diğer bakteri üremelerinden uzak kalmasını sağlayacaktır.
 3. Bir Su Yumuşatıcı Kurulumu: Bölgenizde sert su sorunu varsa, bir RO su yumuşatıcısı takmanız önerilir. Su yumuşatıcılar, RO membranınızı kalsiyum ve magnezyum gibi sert su elementlerinden korur. Bir su yumuşatıcının takılması, profesyonel yardım ve sıhhi tesisat işi gerektirecektir.
 4. Çevrenin Temiz Tutulması: Periyodik olarak temizlenmesi gereken sadece RO temizleyicinin iç kısmı değildir . Verimli çalışması ve su kirliliği riskini azaltmak için, ana ünite çevresinde de hijyen sağlamalısınız. Çoğu su arıtıcı mutfaklarda ve kilerlerde kullanıldığından, musluk alanında ve çevresinde yüksek bir gres birikimi olasılığı vardır. Musluğun düzenli olarak temizlenmesi, bakteriyel ve viral elementlerin içme ve pişirme suyunuza girmesini önleyecektir.
su arıtma sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir