Su Arıtma Cihazları, Nedir?, Su Arıtma Gündem Haberleri

Su depolama tankı nedir?

Su depolama tankı nedir?

Bir su depolama tankı suyu toplar ve daha sonra kullanmak ve zamanında erişim için saklar. Mutfak musluğunuzu açtığınızda, su depodan musluğunuza taşınır ve talep üzerine size taze su sağlanır. Ters ozmoz sistemleri yavaş çalışır ve her seferinde bir damla suyu arındırır.Birçok kuyu düşük basınçlı ve düşük geri kazanımlıdır. Aynı zamanda bir ev veya işyerinde basınçlı su sağlamakla görevlidir. Bir kuyu basınç tankı duşunuzu açtığınızda veya sifonu çektiğinizde, basınçlı suya anında erişebilmenizi sağlar. Ayrıca, pompayı kısa devreden koruyarak kuyu pompasının ömrünü uzatmaya yardımcı olurlar.   

Su depolama tankları tüm şekillerde, boyutlarda ve konfigürasyonlarda gelir. Su arıtma endüstrisinde çeşitli amaçlar için kullanılır. Lavabonuzun altında düzgün bir şekilde depolanan küçük,18 litrelik ters osmoz tankından 455 litrelik büyük bir basınç tankına kadar, su depolama tankları birçok ev tipi su sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Büyük, dış mekan atmosferik tanklar binlerce litre yağmur suyu depolayabilir veya yangın söndürme için kullanılabilir. Bu tanklar genellikle güneş ışığının tank içinde yosun ve bakteri oluşumunu kolaylaştırmasını önleyen UV inhibitörleri ile donatılmıştır. Termal genleşme tankları, kapalı su kaynakları üzerindeki su ısıtıcılarının sızıntı yapmasını ve patlamasını önler.        

Su depolama tankı nasıl çalışır? 

Bir su deposu, evinizde su talebi oluşana kadar ters ozmoz sisteminizden temiz su tutar. Su, bir kuyu veya ters osmoz sistemi gibi su kaynağından tanka pompalanır. Depo, dolana kadar su biriktirir. Bardağınızı kristal berraklığında suyla doldurmak, banyo yapmak veya tarla sulamak için suya erişmeniz gerektiğinde, depolama tankı size anında suya erişim sağlar. 

Su depolama tankları genellikle ya basınçlı tanklardır ya da atmosferik tanklardır. Ters ozmoz depolama tankları gibi kullanım noktası uygulamaları genellikle basınç tankları uygular. Dış mekan uygulamaları veya büyük ölçekli belediye su depolama operasyonları genellikle atmosferik depolama tankları kullanır.

Depolama Tankları ne için kullanılır? 

Su depolama tankları, suyun kolay erişim için depolanması gereken çeşitli uygulamalarda kullanılır. Ev tipi su depolama, ticari yiyecek ve içecek hazırlama, tarım ve sulama, yangın söndürme ve endüstriyel üretimin tümü, su dağıtımını kolaylaştırmak için su depolama tanklarını kullanır. Tankın boyutu ve özellikleri, tankın kullanıldığı yerin günlük su talebine bağlı olarak değişecektir.  

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir