Genel Kategori

Su döküntüsü nedir?

Musluk Lavabo el yıkama

Gastroözofageal reflü hastalığı olan kişilerde su döküntüsü adı verilen bir semptom görülebilir. Su döküntüsü, bir kişi boğaza yükselen mide asitleriyle karışan aşırı miktarda tükürük ürettiğinde ortaya çıkar. Su sıçraması yaşayan bir kişi ağzında kötü bir tat alabilir ve mide ekşimesi hissedebilir. Doktorlar bazen su çarpıntısına piroz idiyopatik, asit kusması veya hipersalivasyon olarak başvururlar. Su döküntüsü, içerdiği aşırı tükürük nedeniyle mide asitleri ve bazen sindirilmemiş yiyeceklerin yemek borusuna (yemek borusu) geldiği yetersizlikten farklıdır. İlişkili semptomlar, olası nedenler ve tedavi seçenekleri dahil olmak üzere su döküntüsü hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Su çarpması nedir?

Su döküntüsü, gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) tipik bir semptomudur. GERD, sindirim sisteminin yaygın bir durumudur. Uzmanlara göre, birçok gelişmekte olan ülkede GÖRH prevalansı artıyor. Su sıçraması dahil GERD semptomları, iş üretkenliği ve günlük yaşamın diğer birçok yönü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Semptomlar

Su çarpması olan kişilerde tükürük bezleri çok fazla tükürük üretme eğilimindedir. Fazla tükürük mide asitleri ile birleşerek mide ekşimesine neden olabilir. İnsanlar mide ekşimesini göğüs kemiğinin arkasında bir yanma hissi olarak tanımlar. Bazen bir kişi ağzında da ekşi bir tat alabilir. Yetersizlik, sudan daha sık görülen bir GERD semptomudur.

Nedenleri

GERD semptomları, mide asidinin yemek borusuna yükselmesini engelleyen normal mekanizmaların düzgün çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Çoğu durumda, bunun nedeni alt yemek borusu sfinkterinin düzgün çalışmamasıdır.

Başarısız olabilecek bir başka mekanizma da, phrenico-özofageal ligamanın işlevidir. Yemek borusunu diyaframa bağlayan bu bağ, yutma sırasında bu yapıların hareketlerini etkiler. Bağ zayıflarsa, insanlar su döküntüsü dahil GERD semptomları yaşayabilir.

Araştırma Güvenilir Kaynak, GERD’li kişilerin yemek borusunda özofagosaliver refleksi aktive eden asit varlığına bağlı olarak aşırı tükürük üretebileceğini ileri sürmektedir.

Bu teoriyi test etmek için araştırmacılar, 15 gönüllünün yemek borusuna ya salin solüsyonu ya da bir asit solüsyonu uyguladılar. Aside tepki olarak tükürük üretiminde bir artış fark ettiler.

Tükürük, midenin içeriğinden daha az asidiktir. Bu nedenle, su sıçraması ile ortaya çıkan artan tükürük üretimi mide içeriğinin asitliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tedavi

İnsanlar reçetesiz satılan (OTC) ilaçlarla su döküntüsü dahil GERD semptomlarını yönetmeye çalışabilirler. Yerel bir eczacı veya başka bir sağlık uzmanı onlara en iyi tedavi konusunda tavsiyelerde bulunabilir. Semptomlar şiddetliyse veya 2 haftadan uzun sürüyorsa, bir kişi bir doktora danışmalıdır. Bazı kişilerin bir gastroenteroloğa sevk edilmesi gerekebilir.

GERD tedavisi genellikle su döküntüsünden kurtulmaya yardımcı olacaktır. GERD’yi tedavi ederken hedefler şunları içerir:

 • semptomları hafifletmek ve önlemek
 • yaşam kalitesini iyileştirmek
 • yemek borusunun iltihabı olan özofajiti azaltmak
 • GERD’nin herhangi bir komplikasyonunu önlemek veya tedavi etmek

Bir kişinin semptomlarının sıklığına ve ciddiyetine bağlı olarak, doktorlar aşağıdaki ilaçlardan birini veya birkaçını önerebilir:

 • antasitler
 • protonlar Inhibitörleri pompalar
 • histamin-2 reseptör antagonistler

Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak genellikle GERD semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunlar şunları içerebilir:

 • yatma vaktine yakın büyük öğünlerden kaçınmak
 • varsa sigarayı bırakmak
 • ılımlı bir vücut ağırlığına ulaşmak ve sürdürmek
 • baharatlı yiyecekler, yağlı yiyecekler ve alkol gibi semptomları tetikleyen yiyecek ve içeceklerden kaçınmak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir