Genel Kategori

Su için Kalp Krizini Öneyin

Kalbiniz için sağlıklı yaşam biçimini benimseyin. Beslenme, sporla yaşarken sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın.

Peki yaşam kaynağı su bunun neresinde?

Suyun kalp sağlığı için de kritik önem taşıdığını biliyor muydunuz?

Bilimsel çalışmalar, az su içenlerde kalp krizi riskinin arttığını ortaya koyuyor. ABD’de yapılan bir araştırmada günde 5 bardağın üzerinde su içen kişilerin kalp krizi geçirme riski, günde 2 bardak ve altında su tüketen kişilere oranla yüzde 50 daha düşük bulunmuştur. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, kalp sağlığınız için büyük bir öneme sahip olan su hakkında uyarılar ve önerilerde bulundu.

Çay değil su için

Su kalp sağlığımız için vazgeçilmez. Öyle ki erkek vücudunun yüzde 60’ı, kadın vücudunun yüzde 50-55’i sudan oluşuyor. Vücudumuzun yapıtaşlarından suyun yerine geçebilecek başka bir içecek mevcut değil. Üstelik yapılan araştırmalarda su yerine konulan diğer içeceklerin kalp krizi riskini su gibi düşürmediği belirtilmiştir. Bardak büyüklükleri yaklaşık 240 ml olarak belirleniyor. Günde ortalama 2 litre yani 8 su bardağı su içerek kalp krizi riskinizi azaltabilirsiniz. Temel mekanizma, susuz kalan vücutta kanın koyulaşması, pıhtıya eğilimin artmasıdır.

Az su içerseniz…

Kan koyulaşır, kalp krizi riski artar. Kanın koyulaşmasına ve tansiyon dengesizliğine bağlı felç riski artar. Özellikle kalp kapaklarında çökme olan hastalarda az su içme tansiyon düşüklüğüne yol açarak çarpıntı ve ritim bozukluğunu tetikleyebilir. Vücutta dolaşan sıvı azalmasına yol açarak kalp yetersizliğini tetikleyebilir. Az su içen ve tansiyon ilacı kullanan kişilerde tansiyon değerlerinde aşırı iniş ve çıkışlar sıktır. Az su içen yaşlılarda böbrek yetmezliği sık izlenir.

Su ne zaman içilmeli?

2 Banyodan önce alınacak 1 bardak su tansiyon değerini düzenliyor. Uyumadan önce içilecek 1 bardak su kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

Vücudunuzun ne kadarı sudan oluşuyor?

Böbreklerde Yüzde 83

Kanda Yüzde 83

Kalpte Yüzde 79

Akciğerlerde Yüzde 78

Kaslarda Yüzde 76

Beyinde Yüzde 75

Kemik Yüzde 22

Yağ dokusu Yüzde 10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir