Genel Kategori

Su içmek için en uygun zaman ne zaman?

Su içmek için en uygun zaman ne zaman?

Hidrasyon sağlık için çok önemlidir, ancak yatmadan önce su içmenin faydaları ve sakıncaları nelerdir?

İnsan vücudunun normal vücut işlevlerini yerine getirmesi için suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle bir kişinin her gün su içmesi hayati önem taşır. Bununla birlikte, insanların yatmadan önce su içip içmemesi konusunda bazı tartışmalar var. Bu yazıda, içme suyunun faydalarına, her gün ne kadar içilmesi gerektiğine ve yatma vaktine yakın su içmenin avantaj ve dezavantajlarına bakıyoruz.

Yatmadan önce içme suyu ile ilgili hızlı gerçekler:

Yeterli su içmek, susuz kalmamak ve genel sağlık için hayati önem taşır. Yatmadan önce içme suyunun herhangi bir özel faydasına dair çok az kanıt vardır. Bir kişi tükettiğinden daha fazla su kaybederse, susuz kalma riski vardır.

Yatmadan önce su: Artıları ve eksileri

Birisi gece susuz kalmış hissederse veya dehidrasyon riski altındaysa, o zaman biraz su içmelidir. Bunun ötesinde, yatmadan önce su içmenin birkaç özel faydası vardır. Bununla birlikte, yatmadan önce su içmek kişinin noktüri riskini artırabilir.

Noktüri nedir?

Noktüri, gece idrara çıkma ihtiyacının artmasıdır. İnsan vücudu uyurken böbrek fonksiyonunu yavaşlatan ve idrar üretimini azaltan daha fazla hormon üretir. Bu kombinasyon, insanların gece idrara çıkma ihtiyacını azaltır ve kesintisiz uyumalarına yardımcı olur. Tekrar tekrar kalkmak uyku süresini ve kalitesini azaltabilir.

Noktüri riskleri

İnsanların uykusu noktüri tarafından rahatsız edildiğinde, yaşam kaliteleri üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Bir kişinin hafızası, konsantrasyonu ve ruh hali uykusuzluktan olumsuz etkilenebilir. Obezite, kalp hastalığı, diyabet ve depresyon dahil bir dizi rahatsızlık riski de artırılabilir. Noktüri herhangi bir yaşta herkesin başına gelebilir ancak yaşlılarda daha yaygındır. Aşağıdakiler de noktüri riskini artırabilir:

  • iyi huylu prostat hipertrofisi
  • aşırı aktif mesane
  • şeker hastalığı
  • mesane enfeksiyonları
  • kalp hastalığı
  • kabızlık
  • bazı ilaçlar

Noktüriden kurtulmak

Noktürisi olan kişiler akşam geç saatlerde su içmekten kaçınmalıdır. Bir kişi son bardağını normalden birkaç saat önce almayı deneyebilir. Gün içinde yeterli miktarda su içmek hala önemlidir. Kişi çok fazla içmediği sürece, toplam alımın azaltılması genellikle yardımcı olmaz.

Bununla birlikte, yatma vaktine yakın, insanlar şunları azaltmalı veya kaçınmalıdır: Alkol, çay ,kahve, kakao veya sıcak çikolata, kola veya gazlı içecekler, kafein ve alkol ile idrar yapma ihtiyacı artar. Kafein ayrıca bir kişinin uykuya dalmasını zorlaştırabilir.

İnsanlar, kalıcı noktüri yaşıyorlarsa, diğer olası altta yatan koşulları ekarte etmek için bir doktora görünmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir