Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Su İçmek Sivilceyi Önler mi?

Son araştırmalar, özellikle akne söz konusu olduğunda, diyetin cilt sağlığında merkezi bir rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Aslında araştırmalar, belirli besinlerin, besin gruplarının ve diyet modellerinin sivilcenin gelişimine katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Yine de, içme suyunun cilt sağlığını etkileyip etkilemediği tartışma konusu olmuştur.

Cildinizi nemli tutar

İçme suyunun öncelikle uygun cilt hidrasyonunu teşvik ederek sivilceyi önlediği düşünülmektedir.

Kuru cilt, aşırı yağ üretimini tetikleyebilir ve bu da sivilceye katkıda bulunabilir.

Birkaç çalışma, su alımınızı artırmanın, nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünleri ile birlikte kullanıldığında cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Örneğin, 49 kadında yapılan 30 günlük bir çalışma, günde 2 litre ek su içmenin cilt hidrasyonunu önemli ölçüde artırdığını gözlemledi.

Altı çalışmanın bir başka incelemesi, sıvı alımının artmasının cildin dış tabakasının hidrasyonunu artırırken cilt kuruluğunu ve pürüzlülüğünü azalttığı sonucuna varmıştır.

Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir

Araştırmalar, düşük glisemik indeksi olan yiyecekleri yemenin belirli yiyeceklerin kan şekeri düzeylerini ne ölçüde artırdığı akne şiddetini azaltabileceğini ve hormon seviyelerini düzenleyebileceğini gösteriyor.

Düşük glisemik diyetin ardından kan şekeri kontrolünde anahtar hormon olan insülin seviyelerini de düşürebilir. Yüksek insülin seviyeleri yağ üretimini artırabilir ve bu da sivilceye katkıda bulunabilir.

Küçük bir araştırmaya göre, su alımını 3 gün boyunca kısıtlamak, tip 2 diyabetli dokuz erkekte kan şekeri kontrolünün bozulmasına neden oluyor.

3.615 kişiyle yapılan 9 yıllık bir başka araştırma, daha fazla su içmenin yüksek kan şekeri seviyeleri geliştirme riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Dahası, diğer araştırmalar dehidrasyonun vücudunuzun insülini verimli bir şekilde kullanma yeteneğini etkileyebileceğini ve bu da insülin seviyelerinin artmasına ve aşırı yağ üretimine yol açabileceğini öne sürüyor.

Yine de, içme suyunun kan şekeri ve insülin seviyelerini doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini ve bu etkilerin cilt sağlığını etkileyip etkilemeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Doğal detoksifikasyonu teşvik eder

Geçici detoks diyetlerinin ve takviyelerinin çoğalmasına rağmen, vücudunuz son derece verimli, yerleşik bir detoksifikasyon sistemine sahiptir.

Aslında, karaciğeriniz, böbrekleriniz, akciğerleriniz, sindirim sisteminiz ve cildiniz, vücudunuzdan atık ve toksinlerin atılmasıyla ilgilidir.

Vücudunuzdaki besin maddelerini taşımanıza, toksinleri atmanıza ve karaciğerinizin ve böbreklerinizin verimli bir şekilde çalışmasını sağladığından su, uygun detoksifikasyon için de gereklidir.

Ek olarak, su deriden ter olarak atılır ve bu da vücudunuzdaki toksinlerin ve ağır metallerin doğal yollarla atılmasına yardımcı olabilir.

Araştırma sınırlı olsa da, bu, gözeneklerinizin tıkanmasını önleyebilir ve bu da kesintileri önlemeye yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir