Genel Kategori, Sağlık, Su Tüketimi

Su İçmek Zayıflatır Mı?

Kısa cevap: Belli bir diyet – spor programıyla elbette su içmek zayıflamaya yardımcı olur. Hatta su içmeyen biri, su içen birine kıyasla katlarca kez daha zor zayıflar.

Belli bir diyet ve egzersiz programı uygulamayan bir kimse için çok miktarda su içmenin zayıflatıcı pek bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak sağlıklı beslenen ve spor yapan biri, özellikle su, bitkisel çaylar gibi bol miktarda (en az 1,5 – 2 litre) sıvı alırsa vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaşacağından zayıflama durumu daha hızlı ve sağlıklı olacaktır. Gün içinde su içmek sizi gereksiz kalori alımından korur ve iştahınızı kontrol altına almanızı sağlar. Özellikle mineral tuzlar açısından zengin suların tercih edilmesi, diyet sırasında ortaya çıkabilecek olan tuz ve mineral eksikliklerin giderilmesine de yardımcı olabilir.


Zayıflamak için suyu yemeklerden önce içmek tavsiye edilir. Bunun sebebi mideye tokluk hissi vermesidir. Bu tokluk hissi dolayısıyla kişi daha az yemek yeme ihtiyacı hisseder. Yemek aralarında içilen su ise, aksi gibi iştah açabilir. Özellikle lifli yiyeceklerin, belli bir miktar sıvıyla tüketilmesi lifin şişerek hacim oluşturmasını ve tokluk hissi vermesini sağlayacağı için bu tip besinlerin sıvı gıdalarla veya suyla birlikte tüketilmesinde yarar görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir