Sağlık

Su Isıtıcısı Zararlı mıdır?

Elektrikli Su Isıtıcısı, çeşitli uygulamaları nedeniyle sahip olunması gereken mutfak aletleridir. Hayatınıza getirdiği rahatlığın yeri doldurulamaz, ancak kettle hakkında bazı çalışmalar tasarlamanın zamanı geldi. 

Bilimsel gerçekler ve enerji verimliliğinin diğerlerinden en iyi şekilde elektrikli su ısıtıcısını öne çıkardığı yerlerde, çok az çalışma bunun sağlığımız ve çevremiz için tehlikeli olduğu sonucuna varmıştır. Elektrikli su ısıtıcılar ile ilgili riskler, üretiminde kullanılan elemanlardan kaynaklanmaktadır. Derine ineceğiz ve bu unsurların neden sorun yarattığını ve çözümün ne olduğunu anlayacağız. Bu makale size yan etkilerinin net bir resmini verecektir, böylece bu pişirme lüksünü kullanmanız gerekip gerekmediğini hızlı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca, ne tür bir elektrikli su ısıtıcısı satın almanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Elektrikli su ısıtıcısındaki plastikler onu nasıl savunmasız hale getiriyor?

Bugün pek çok plastikten yapılmış alet kullanıyoruz. Soğuk işlem için kullanılan plastik kaplar o kadar tehlikeli değildir ancak sıcak şeyleri plastik kaplarda sakladığımızda yapay yüzeyin üst tabakası erimeye başlar ve sıvı ile karışır. Sıvı ile birlikte bu tehlikeli bileşikler de vücudunuza girer. 

Bu tehlikeli bileşiklerden biri, birçok sağlığı bozucu özelliğe sahip olduğu bilinen BPA’dır. BPA, hormonlar gibi davranan sentetik bir bileşiktir. Plastik elektrikli su ısıtıcısı yapımında da kullanılan sert plastik yapımında kullanılır. Tencerenizde su kaynattığınızda veya çay yaptığınızda , bu BPA da onunla karıştırılır. Vücudun içine girdikten sonra BPA, üreme sistemi, nörolojik sistem ve solunum sistemi gibi vücudumuzun birkaç sistemini etkilemeye başlar. Vücudumuzda daha yüksek miktarlarda toksik BPA bileşiklerinin varlığı, kısırlığa veya diğer cinsel bozukluklara, kansere ve yaşlılarda potansiyel olarak Alzheimer’e neden olabilir. 

su-isiticisi

Bu riski durdurmak için ne yapmalı?

İlk adım, plastik elektrikli su ısıtıcısı kullanmayı bırakmak olmalıdır. Elektrikli su ısıtıcısı kullanmaktan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Daha uygun bir BPA içermeyen elektrikli su ısıtıcısı bulmaya çalışın. BPA’nın yalnızca plastiğin temasından geldiğini unutmayın, bu nedenle plastiğin kaynayan sıvıyla sıfır veya minimum temas ettiği bir su ısıtıcısı bulun. Bu sorundan kurtulmak için plastik su ısıtıcılar yerine paslanmaz çelik su ısıtıcılar kullanabilirsiniz. Piyasada, BPA içermeyen birkaç elektrikli su ısıtıcısı mevcuttur.

Elektrikli su ısıtıcısındaki nikel onu nasıl savunmasız kılar?

Nikel genel olarak çok toksik değildir, ancak nikele alerjisi olan biri için tehlikelidir. Bir çalışmada, 30 elektrikli su ısıtıcısından 12’sinin 50 mikrogram / L’den fazla metal saldığı tespit edildi. 50 mikrogram / L’den fazlası tehlikelidir çünkü 50 mikrogram / L eşik değerdir. Bundan daha fazlası tüketilecek olursa sağlık riskleri ortaya çıkabilir. 

Her çayınızı yaptığınızda, su kaynattığınızda veya elektrikli su ısıtıcısında bir kahve demlediğinizde, içinde bir miktar nikel bulunur. Nikel, kahve, çay ve çikolata gibi birçok gıda maddesinde bulunur, ancak elektrikli su ısıtıcısından nasıl süzüldüğünü bilmek ilginçtir.

Elektrikli su ısıtıcısının ısıtma elemanı, yüksek direnç özelliği ile bilinir. Yarı iletken özelliğinden dolayı genellikle ısıtma elemanında nikel kullanılır. Isıtıcı eleman veya plaka kaynar su veya çay ile doğrudan temas ettiğinde, nikel buna karıştırılacaktır. 

Daha az nikel üreten bir elektrikli su ısıtıcısı nasıl bulunur?

Elektrikli su ısıtıcısı satın alırken, ısıtma elemanının sıvıya maruz kalmamasına dikkat edin. Sağlık uzmanlarına göre 50 mikrogram / L bir eşik olduğundan; satın almadan önce nikel emisyon oranını kontrol etmek bir başka önlemdir. Nikele alerjiniz varsa, nikel kaplı mücevherler takarken cilt alerjisi hissederseniz, nikel yayan bir elektrikli su ısıtıcınızın olmaması daha iyidir.

Elektrikli su ısıtıcısından sızan kurşun ve diğer toksik elementler nasıl zararlı olabilir?

Kurşun, seramik elektrikli su ısıtıcılarından süzülür . Kurşun, kansızlığa, nörolojik hasara, böbrek hasarına vb. Neden olabileceğinden sağlığa zararlı olabilir. Kurşun sinirlerdeki filtreleri bozarak zehirli maddelerin beynimize girmesini engelleyebilir. Kurşun ayrıca, ısıtma bobini doğrudan içeceğe maruz kaldığında da sızar.

Elektrikli su ısıtıcısının içinde kullanılan bakır da zararlıdır çünkü beyni etkileyebilir. Bu yüzden bu tür bir su ısıtıcısına gitmemek daha iyidir. Benzer şekilde, alüminyum su ısıtıcılar da beyindeki kan arındırma bariyerini etkilediği için sağlık için zararlıdır.

Dökme demir su ısıtıcısı kullanmak daha riskli olabilir çünkü içeceklerde çok sayıda demir partikülünü çözer ve bu da birçok sağlık riskini taklit edebilir. Bir su ısıtıcısındaki kaplanmış eleman, ısıtıldığında kurşun açığa çıkardığı için de tehlikelidir.

İyi elektrikli su ısıtıcısı nasıl alınır?

İyi bir elektrikli su ısıtıcısı satın alırken, yukarıda belirtilen noktayı akılda tutmak önemlidir. Mükemmel bir elektrikli su ısıtıcısı alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey, plastikten yapılmaması gerektiğidir. 

Soru, plastik olmadığında, hangi unsurdan oluşması gerektiğidir. Bakır, dökme demir, seramik ve alüminyumun yan etkilerini gördük çünkü cevap yüksek kalitede paslanmaz çeliktir. Elektrikli su ısıtıcısı için yalnızca kaliteli paslanmaz çelik daha iyi bir seçenektir. Paslanmaz çelik su ısıtıcısı satın alırken, ısıtma elemanının su ısıtıcısının içindeki sıvı ile doğrudan temas halinde olmadığından emin olun çünkü ısıtma elemanlarına doğrudan maruz kalma, içeceklerde toksik nikel salınımına neden olabilir. 

Ayrıca elektrikli su ısıtıcısının güç oranını, kapasitesini ve yalıtımını kontrol edin. Bu faktörlerin kimya ile ilgisi yoktur, ancak elektrikli su ısıtıcısına sahip olmak enerji tasarrufu sağlayacaktır; İyi bir yalıtım sizi elektrik çarpmasından kurtaracaktır ve kapasite ihtiyacınıza göre olmalıdır.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir