Genel Kategori, Çevre, Su Arıtma Gündem Haberleri, Su Tüketimi

Su İsrafını Önlemenin 10 yolu

Musluk su akışı

Dünyada su ne kadar bol, büyük denizler okyanuslar görünüyor olmasına rağmen, dünyadaki suyun çok azını kullanabiliyoruz. Bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biri de kuraklıktır. Suların kirlenmesi, sanayileşme nüfus artışı gibi etkenler su gereksinimini daha çok arttırmakta, suyu israf etmemek için yapmamız gereken önlemleri daha ön plana çıkarmaktadır.

  1. Su israfını önlemenin yollarını şu şekilde sıralayabiliriz Evde musluk suyu sızdırmaya başladığında hemen tamir etmeli yada yenisi ile değiştirmeliyiz.
  2. Tıraş olma, diş fırçalama gibi, aralıklarla su ihtiyacının olduğu durumlarda mutlaka musluğu kapamalıyız, gerektiğinde açmalıyız.
  3. Banyoda geçirdiğimiz süreyi verimli kullanmalı, gereksiz uzun süreli banyoda su harcamamalıyız.
  4. Bulaşıkları elde değil de, bulaşık makinesinde yıkamalıyız.
  5. Sebze ve meyveleri musluk açık olarak elde yıkamak yerine, suyu bir sürahiye doldurup oradan dökerek yıkamalıyız.
  6. İçme suyu dışındaki suları bir kaç kez biriktirip tekrar kullanmak mümkündür.
  7. Sıcak suyu beklerken akan suyu biriktirebiliriz.
  8. Ellerimizi sabunlarken suyun boşa akmamasına dikkat etmeliyiz, mümkünse sabunladıktan sonra tekrar musluğu açmalıyız.
  9. Tuvalet sifonu çok fazla su akıttığı için gereksiz yere sifonu kullanmamalıyız.
  10. Mutfakta, banyoda, lavabolarda, su basıncını arttıran ama su akışını azaltan sistemler kullanmalıyız.

Günümüzde her ne kadar dört bir yanımız sularla kaplı olsada en büyük sorun temiz su bulmaktır. Hem israfı önleyecek hemde temiz su ihtiyacını karşılamayacak yöntemler geliştirilmesi lazımdır.

Günümüzde bu tanıma uygun en önemli icat Royal Green su arıtma cihazıdır. Royal Green Amerikan bilim adamlarının icat ettiği Türkiye de başka eşi benzeri olmayan bir cihazdır. Bu cihaz 6 filtreye sahiptir. 8.5-9,5 ph değerinde -200 orp seviyelerinde sağlıklı bir su üretmeyi başaran bilim adamları kendinden çok konuşturmayı başarmıştır. Günümüzde böyle mineralli ve sağlıklı bir suya sahip olmak oldukça zorlaşmıştır. Su israfına da iyi bir çözüm olan Royal Green oldukça yüksek meblalar vererek alınan damacana sularının aksine tek seferlik vereceğiniz bir miktar ödeme bedeliyle ömür boyu sağlıklı suya sahip olmanızı sağlamıştır. Damacana suları zamanla kokar ve içilebilirliğini kaybeder. Geri dönüşüm plastiği olan bu sular belli bir zaman sonra dibinde yosun oluşturur ve o su israf olur.

Fakat Royal Green su arıtma cihazından akan su yavaş ve taze akar. Her daim taze ve sağlıklı bir suya sahip olmanın yanı sıra ihtiyacınız dışında kendi isteğinizle kapatabildiğiniz bir sistem olduğu için israfı önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir