Genel Kategori

Su Kaynaklarının Yanında Huzurlu Hissetmenin Bilimsel Nedeni

Mavi Zihin:

Suyla derin bir biyolojik bağlantımız olduğuna şüphe yok. Temel yaşam kaynağımızdır ve vücudumuzun yüzde 70’ini oluşturur. Ancak çoğumuz için su, hidrasyondan daha fazlasıdır. Aslında, sadece bir göl, nehir veya okyanus kıyısının yakınında olmak bizi ezici bir sakinlik ve dinginlik duygusuyla doldurabilir. Ve bunun bilimsel bir nedeni var.

Yazar Wallace Nichols’a göre, suyu görmek ve işitmek beyninizde sağlığı destekleyen bir grup nörokimyasal salgılar ve hem kalbinize hem de beyninize kan akışınız artar, bu da anında rahatlama hissi yaratır.

Bu nedenle, günlük yaşamınızda kendinizi aşırı stresli ve endişeli hissederken bulduğunuzda, biraz kişisel bakım uygulayın ve doğal su elementi olan bir noktada bir gün (hatta birkaç saat) geçirin. İster plajı, ister dağ deresini veya bir şehir parkının ortasındaki göleti seçin, işte bu mavi suların doğal olarak size verdiği gücü kullanmanın bazı yolları.

Meditasyon.

Su doğal olarak yatıştırıcı ve hayranlık uyandırıcı olduğu için, ona yakın olduğunuzda meditasyon yapmak için en iyi zihinsel yerdesiniz. Öyleyse bu huzur ve açıklıktan yararlanın ve bir süre düşüncelerinizle oturun. Biraz derin nefes aldığınızda ve hatta mantra tekrarıyla neyin ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz, ancak bir şekilde, şekilde veya biçimde faydalı olacağına bahse gireriz.

Yüzmek.

Yüzmenin yarattığı duyusal yoksunluk, diğer duyularınızın güçlerini artırabilir ve vücudunuzun günlük iştahınızda deneyimleyebileceği dengesizlikleri gidermeye yardımcı olabilir. Artı, sinir sisteminiz içgüdüsel olarak gevşeyecek ve gevşeyecek, stres hormonu kortizol ile sürekli savaşmaya devam etmek yerine vücudunuzun kendini iyileştirmesi ve yenilemesi için zaman ayırmasına izin verecek.

Oluşturmak.

Bir günlük alın ve özgür, açık zihninize gelenleri not etmeye başlayın. Yazmanız, boyamanız veya çizmeniz fark etmeksizin, suyun içsel yaratıcılığımızla yeniden bağlantı kurmamıza yardımcı olduğu bilinmektedir. Aslında, bir yazarın tıkanıklığı (veya sanatçının eşdeğeri) durumuyla mücadele ediyorsanız yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, güzel mavi suya yakın bir yere taşınmak ve insan doğasının kontrolü ele geçirmesine izin vermektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir