Genel Kategori

Su kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Su kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Su kirliliği, bir su kütlesi genellikle kimyasallar veya mikroorganizmalar tarafından kirlendiğinde ortaya çıkar. Su kirliliği, suyun insanlar ve çevre için toksik olmasına neden olabilir.

Su, dünyadaki tüm yaşam için gerekli bir kaynaktır. Bir su kaynağı kirlilik nedeniyle kirlenirse, insanlarda kanser veya kardiyovasküler koşullar gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu makale su kirliliğinin nedenlerini, insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini ve bunu önlemek için insanların neler yapabileceğini araştırıyor.

Su kirliliği

Su, tüm canlıların ihtiyaç duyduğu doğal bir kaynaktır. Temiz su aynı zamanda imalatta ve sosyal ve ekonomik kalkınma için de kullanılmaktadır.

Ancak Birleşmiş Milletler’e (BM) göre 2,2 milyar insan güvenli içme suyu hizmetlerine erişemiyor.

BM ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güvenilir Kaynak, su kirliliği ile ilgili aşağıdaki istatistikleri listelemektedir:

Küresel nüfusun yarısından fazlası güvenli bir şekilde yönetilen temizlik hizmetlerine sahip değil.
Su stresi yüksek olan ülkelerde yaklaşık 2 milyar insan yaşıyor, bu da mevcut su miktarının gerekli miktardan daha az olduğu anlamına geliyor.
Uzmanlar, 2025 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının su sıkıntısı olan bir ortamda yaşayacağını tahmin ediyor.
Yaklaşık 785 milyon insan temel içme suyu hizmetlerine sahip değil.
1990’lardan bu yana, su kirliliği Asya, Latin Amerika ve Afrika’daki hemen hemen tüm nehirlerde kötüleşti.

Su kirliliği kaynakları

Su, diğer herhangi bir sıvıdan daha fazla maddeyi çözdüğü için bazen evrensel çözücü olarak adlandırılır. Ancak bu yetenek, suyun kolayca kirlenmeye yatkın olduğu anlamına gelir.

Aşağıda, su kirliliğinin meydana gelebileceği birçok yoldan sadece bazıları verilmiştir.

Kanalizasyon ve atık su


Kullanıldıktan sonra su atık su haline gelir. Atık su, tuvaletlerden, lavabolardan veya duşlardan veya ticari, tarımsal veya endüstriyel kullanımdan gelen su gibi evsel olabilir. Atık su aynı zamanda yağı, gresi, yol tuzunu, enkazı veya kimyasalları zeminden su yollarına yıkayan yağmur suyunu ifade eder.

BM, atık suyun% 80’inin arıtılmadan veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri döndüğünü tahmin ediyor.

2017’de BM, dünya çapında 2 milyar insanın tuvalet veya tuvalet gibi tesislere erişimi olmadığını tespit etti. Örgüt ayrıca 673 milyon insanın açık bir şekilde dışkılama yaptığını keşfetti.

Tarım


Tarım endüstrisi, en büyük tatlı su tüketicilerinden biridir. ABD’de, ülkenin su tüketiminin yaklaşık% 80’inden sorumludur. Tarım aynı zamanda ABD’deki nehir ve akarsulardaki ana kirlilik kaynağıdır.

Tarımın su kirliliğine neden olmasının bir yolu yağmur suyudur. Yağmur yağdığında, gübre, hayvan atığı ve böcek ilacı gibi kirleticiler çiftliklerden su yollarına yıkanır ve suyu kirletir.

Tarımdan kaynaklanan kirleticiler genellikle yüksek miktarda fosfor ve nitrojen içerir ve bu da alg patlamalarının büyümesini teşvik eder. Bu çiçekler, balıkları, deniz kuşlarını ve deniz memelilerini öldüren ve insanlara zarar veren toksinler üretir.

Ek olarak, bu alg patlamaları öldüğünde, algler ayrışırken üretilen bakteriler sudaki oksijeni tüketir. Bu oksijen eksikliği, suda balıkların yaşayamayacağı “ölü bölgelere” neden olur.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) dünya çapında yaklaşık 245.000 kilometre kare ölü bölge olduğunu tahmin ediyor.

Plastikler ve çöp


Her yıl yaklaşık 1,4 milyar ton atık üretiyoruz. Bu yıllık atığın% 10’u plastiktir. Plastiğin yaygın kullanımı nedeniyle uzmanlar, okyanusa her yıl 4,8–12,7 milyon ton atığın girdiğini tahmin ediyor.

Plastik ve çöp suya birçok şekilde girebilir:

 • gemilerden düşen enkaz
 • çöplüklerden okyanusa esen çöpler
 • yiyecek paketleri gibi kullanılmış eşyaları atan insanlardan nehirler yoluyla denize dökülen çöpler çöplerini sahile atan insanlar


Plastik ve çöp suya girdikten sonra deniz yaşamına ve insan sağlığına zarar verebilir. Balıklar çöpleri yiyebilir, onu yemek sanabilir ve sonunda ölebilir.

Plastik yavaş yavaş parçalandıkça mikroplastikler oluşur. Bunlar, boyutu 5 milimetreden küçük olan küçük plastik parçalarıdır. Balıklar bu mikroplastikleri tüketebilir ve bunlar daha sonra insanlar tarafından yenebilir.

BM, okyanustaki plastik kalıntıların her yıl bir milyondan fazla deniz kuşunun ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Plastik döküntüler ayrıca her yıl 100.000’den fazla deniz memelisinin ölümünden de sorumludur.

Sıvı yağ


Petrol tankerleri yüklerini döktüğünde petrol kirliliği meydana gelebilir. Bununla birlikte, petrol denize fabrikalar, çiftlikler ve şehirlerin yanı sıra denizcilik endüstrisi yoluyla da girebilir.

Radyoaktif atık


Radyoaktif atıklar çevrede binlerce yıl dayanabilir ve güvenli bir şekilde bertaraf edilmesini zorlaştırır. Uygun olmayan şekilde imha edilirse suya girebilir ve bu da onu insanlar, deniz yaşamı ve çevre için tehlikeli hale getirebilir.

Fracking


Kırma, kayadan petrol veya doğal gaz çıkarma işlemidir. Teknik, kayayı kırmak için yüksek basınçta büyük miktarda su ve kimyasal kullanır. Kırılmanın yarattığı sıvı, yeraltı su kaynaklarını kirletebilecek kirletici maddeler içerir.

Su kirliliği ve insan sağlığı


Aşağıdakiler, su kirliliğinin insan sağlığını doğrudan etkileyebileceği bazı olumsuz yollardır.

Mikroplastikleri yutmak


Bir kişi mikroplastikleri içme suyu yoluyla veya kontamine deniz ürünlerini yiyerek alabilir. 2016’da Tokyo Körfezi’nde, bilim adamları mikroplastik tüketim için 64 hamsiyi inceledi -% 77’sinin sindirim sistemlerinde mikroplastik vardı.

İnsanlar onları tuz, bira ve diğer yiyecek maddelerinde de keşfettiler.

Çalışmalar, mikroplastiklerin insanlarda oksidatif stres, enflamatuar reaksiyonlar ve metabolik bozukluklara neden olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kanalizasyonla kirlenmiş su tüketmek


Dünya Sağlık Örgütü, küresel olarak yaklaşık 2 milyar Güvenilir Kaynak insanının dışkı kirleticileri içeren bir içme suyu kaynağı kullandığını belirtiyor. Kirlenmiş su, ishal, kolera, dizanteri, tifo, hepatit A ve çocuk felcinden sorumlu olanlar gibi bakterileri barındırabilir.

BM’ye göre, her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 297.000 çocuk, yetersiz temizlik, kötü hijyen veya güvenli olmayan içme suyuyla bağlantılı hastalıklardan ölüyor.

Kimyasal atık içeren içme suyu


Böcek ilaçları, gübre ve ağır metaller gibi kimyasal kirleticiler, yutulduğunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

2014 yılında, Flint, Michigan’da yaşayanlar, su kaynaklarının yetersiz test edilmesi ve arıtılması nedeniyle su kirliliği yaşadı. Kirlenmiş su döküntülere, saç dökülmesine ve kaşıntılı cilde neden oldu. Suyu içen çocukların kan dolaşımındaki kurşun seviyeleri iki katına çıktı.

Sularına kimyasal toksinleri yutan bir kişi şu risklerle karşı karşıya olabilir:

 • kanser
 • hormon bozulması
 • değiştirilmiş beyin fonksiyonu
 • bağışıklık ve üreme sistemlerine zarar
 • kardiyovasküler ve böbrek sorunları

Kirlenmiş suda yüzmek de şunları tetikleyebilir:

 • döküntüler
 • pembe göz
 • solunum yolu enfeksiyonları
 • hepatit

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir