Genel Kategori

Su Kullanım Bilincinin Kazanılması

Seven sevilir, önem verilen önemser, değer verilen değer verir. Suyu doğru kullanma ve tasarruf bilincinin kazandırılması için sevgi eksenli çalışmalar yapmalıyız. Olumlu düşüncenin temelinde sevgi yatar. Olumlu düşünebilmek için insanları sevmek, onlara bir şeyler kazandırabilmenin heyecanını yaşamak gerekir.

Su tasarrufunda da suyu seversek onu tasarruf edebiliriz. Bir damlasını dahi önemseriz. Eğer suyu iyi tanıyıp, sözde değil özde seversek onun her damlasını önemseyecek, israf etmeyeceğiz. Aslında israf bizim kültürümüzde yoktur. Biz genel itibariyle israfı sevmeyiz, yazık deriz, haram deriz, günah deriz. Öncelikle suyu tüm detaylarıyla içine biraz sevgi ve duyguda koyarak insanımıza sevdirmeliyiz. Diyalogunu, iletişimini güçlendirmeliyiz.

İnsan sevdiğini zayi etmez…

En önemli önlemlerden biri eğitimdir. Eğitime okul öncesinden başlanmalıdır. Suyu, enerjiyi nasıl kullanmamız gerektiğinden birbirimize karşı nasıl davranmamız gerektiğine, kaç torba çöp oluşturmamız gerektiğine, israfın haram olduğuna kadar pek çok bilgiyi vererek nesilleri yetiştirmeye başlamamız gerekmektedir. Bir de çevre ahlakı ile insanlara sahip oldukları her şeyi sorumsuzca tüketme haklarının olmadığını anlatmalı, onları ikna etmeliyiz. İnsan kendi malı dahi olsa israf ederken yüreği cız etmelidir, utanmalı, bir tarafta susuzluktan, açlıktan ölen insanların farkına vararak su israfından vazgeçilmesini sağlamalıyız. Sahip olmak, sorumsuzca tüketmek hakkını vermez. Bu bakış açışını, bu ahlakı sadece suda, doğada değil diğer eşyalarda hatta ilişkilerde de geçerli kılmalıyız

Doğru su kullanım ve tasarruf bilincini hep birlikte korku üzerinden değil, sevgi üzerinden oluşturabiliriz. Hepimiz gelecek kuşaklardan borç almış olduğumuz suyumuzun ve gezegenimizin geleceğinden sorumluyuz. Suya göstereceğimiz sevgi ve saygı ile dünyamızı değiştirebiliriz. Sudan bir parça olarak suyla bütünleşirsek, suyla olan iletişimimizin seviyesini yükseltirsek, ilişkimizi yeniden yapılandırırsak dünyamızın geleceğini etkileyebiliriz. Su gibi aziz, su gibi duru ve su coşkulu olunuz. Sağlık ve sevgiyle kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir