Genel Kategori

Su Kutsal Bir İyileştiricidir

Vücudumuz için en mükemmel ve doğal olan iyileştirici ilaçtır. Hidroterapi tüm günlük problemler ve acil durumlar için başvurabileceğimiz kolay güvenilir ve ekonomik bir yöntem olmanın yanında hayatta kalmanın ve sağlıklı yaşamanın sırrıdır.  Bazı durumlarda bir bardak su içmek bile eski gücümüzü yerine gelmesini sağlayabilir.  Yüzlerce sağlık problemini ağrısız sızısız üstelik en ekonomik Hatta bazen Sıfır maliyetle doğal terapi yöntemleri ile ilişkimiz Mümkün olabilir. Bu denli ekonomik ve aynı zamanda bir o kadar da kaliteli olarak sağlığımıza katkıda bulunan başka yöntem bulmak çok zordur.

Hidroterapi yöntemlerinin etkinliği kişilerin yapılarına göre değişmekle beraber metabolizma için hiçbir negatif etkisi yoktur.  İç organlarımız da herhangi bir enerji kaybına neden olmaz.  Bilakis vücudumuzda birikmiş olan toksin maddelerin atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemimizin etkin kalmasına yardımcı oluruz. Bu bize sadece yaşadığımız anda değil gelecek zamanda da sağlıklı olmanın kazancını ve mutluluğunu sağlar. Hidroterapi yöntemlerinde kullanılan su kan dolaşımını dengeler vücut ısısını kontrol eder ağrıları giderir aktivitesi azalmış organları uyarır ve yabancı maddeleri sistemden uzaklaştırır ve sinir sistemini düzene koyarak yaşam kalitesinin yükselmesine destek olur.

İnsanların su ile beraber olmaktan elde ettikleri haz duygusunun sebebini bazı bilim adamları anne karnındaki su kesesinde geçen Mutlu günlerin hatırlanması olarak ifade etmektedirler. Ne kadar uç bir ifade olarak değerlendirmeleri açık olsa da bu yargının tamamen Gerçeklerden kopuk olduğu söylenemez bilinçaltımız geçmişte yaşadığımız güzel deneyimleri kolay kolay unutmak istemez. Bu bağlamda düşünüldüğünde böyle bir yargının ifade ettiği anlam değersiz kabul edilemez. 

Hidroterapi de Kullanılan Suyun Formları

Kullanım yeri ve amacına göre su formu olarak ısısına göre ve basıncına göre vücudumuzda özel fiziksel ve kimyasal reaksiyonların oluşmasına neden olur.

Soğuk su; soğuk suyun değişik etkileri vardır. Örneğin; kısa süreli soğuk su güçlendirici tonik olmakla beraber uzun süreli soğuk su depresan etkisi yapar bununla beraber temelde radyoaktif enerji ve hastalıklara karşı direnç geliştirilmesine yardımcı olur. Soğuk su yüksek ateşin düşürülmesi susuzluğun giderilmesi diüretik anestezik ağrı kesici kabızlığı sökücü ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcıdır.  

Buz; Buz ve buzlu sakatlanmalarda bir ağrı gidericidir. Sakatlanan bölgeye  uygulanacak olan buz masajı veya buz bağlanması kanamanın kontrolünü sağlar ve ödemi önler. Spor yaralanmalarının en iyi ilacı  olan buz m mükemmel bir anesteziktir. Bu yüzden sportif etkinlikler ya da spor hekimleri oyuncular için yanlarında bulundurdukları da spreyleri tüm travmatik yaralanmalarda kullanırlar. 

Normal ısıda su; Sedatif etkili olup sakinleştiricidir. Sıcak yaz günlerinde  duş alınmasından  sonra insanda meydana gelen Reaksiyon bu durumu çok açık bir şekilde ortaya koyar. Soğuk kış günlerinde ılık oda sıcaklığındaki suyla yapılan banyo insanı büyük oranda rahatlatır.

Sıcak su; Kısa süreli sıcak su  kasları rahatlatarak vücudun dinlenmesini sağlar Diğer taraftan uzun süreli sıcak su depresif durumlara sebep olabilir bu yüzden çok uzun süreli sıcak su ile temastan sonra insan kendini kötü hissedebilir.

Buhar; Deri hareketlerini artırarak vücutta birikmiş olan toksinlerin atılmasını sağlayan terlemeye sebep olur. Ciltteki deliklerin açılmasını temizlenmesini cilt ve sivilce sorunların iyileştirilmesini sağlar. Buhar banyosu da fin banyosu da bu amaçla kullanılır. Toksinlerden arınma bu tarz banyolar dan sonra elde edilen rahatlamak hissinin en temel kaynağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir