Bilim

Su menisküsü nedir?

Menisküs nedir?

Menisküs, başka bir malzemeye dokunduğunda moleküler bir maddenin (tabii ki su) yüzeyindeki bir eğridir. Suyla, suyun bir bardağın içine yapışması gibi düşünebilirsiniz.

Neden Menisküs oluşur?

Bir menisküsten yapışma sorumludur ve bu kısmen suyun oldukça yüksek yüzey gerilimiyle ilgilidir. Cam beherin duvarındaki moleküller su molekülleri tarafından çekilir. Su molekülleri birbirine yapışmayı sevdiğinden, cama dokunan moleküller ona yapışırken, diğer su molekülleri cama dokunarak menisküsü oluşturan moleküllere yapışırlar. Yerçekimi daha ileri gitmelerini engelleyene kadar, suyun kohezif kuvvetlerinin izin verdiği kadar camın üzerinde hareket edecekler. Kohezyon, benzer moleküller (bu durumda diğer su molekülleri) arasındaki moleküller arası bir çekimdir.

Yanlış okunan menisküsün hüzünlü hikayesi:

Çok az insan hayatlarında su menisküsünün önemini düşünmek için zaman ayırır. Ancak bu tüyler ürpertici senaryoyu bir düşünün:

Water in a glass cylinder, showing the meniscus.

Lise kimya final sınavınızda yanlışlıkla bir menisküsü doğru 66 ml (bu resimde) yerine 72 mililitre (ml) olarak okudunuz ve bu nedenle testten 90 yerine 89 aldınız. Genel not ortalamanız 4.00’den düşüyor 3,99’a kadar ve istediğiniz mühendislik fakültesi programına giremezsiniz. Sonuç olarak, 20 yıl sonra, kauçuğun daha iyi kavranmasını sağlamak için yeni bir su bazlı kimyasal icat edeceğiniz o prestijli mühendislik işini alamazsınız. Ne yazık ki, 10 yıl sonra, bir anne ve sevimli 4 yaşındaki kızı dondurma dükkanından ayrılıyor ve ayakkabılarında sizin icat edilmemiş kaplamanız olmayan küçük kız bir peçeteye kayıyor ve dondurma külahını düşürüyor. 12. sınıftaki menisküsü yanlış okuduğunuz için …

Bu kurgusal masalın ahlaki yönü, ölçümü doğru okumanın önemli olmasıdır ve evet, resimde dereceli silindirdeki gerçek hacim su seviyesinin altındadır – 21.9 değil 21.7 mililitre.

“Baş aşağı” menisküs

Water has an upward meniscus, mercury has a downward meniscus.

Bu resmin gösterdiği gibi menisküs yukarı veya aşağı gidebilir. Her şey sıvının moleküllerinin dış malzemeye mi yoksa kendilerine mi daha fazla çekildiğine bağlıdır. Normalde göreceğiniz içbükey bir menisküs, sıvının molekülleri kabın molekülleri tarafından çekildiğinde meydana gelir. Bu, su ve bir cam tüp ile gerçekleşir. Dışbükey bir menisküs, cıva ve camda olduğu gibi, moleküller konteynere göre daha güçlü bir çekim gücüne sahip olduğunda oluşur.

Bazı plastik tüp türlerinde su ile düz bir menisküs oluşur; suyun yapışmayacağı malzemeden yapılmış borular. Her durumda, sıvının en düşük dikey noktası olacak olan tüpteki sıvının merkezini okuyarak sıvının gerçek hacmini elde edersiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir