Bilim, Genel Kategori

Su Neden Yanmıyor?

Günlük hayatımızda o kadar yaygın olan bazı şeyler vardır ki, neredeyse herkes bunları bilir. Örneğin, hepimiz su ile ateşin söndüğünü, yükselen her şeyin kesinlikle aşağı ineceğini (yerçekimi) Ve Dünya yüzeyinin 50 milden fazla yukarısına gittiğinizde resmen bir ‘astronot’ olarak kabul edildiğinizi biliyoruz . Tamam, belki de herkes sonuncuyu bilmiyordur.

Ama ilkini düşünelim. Herkes suyun kolayca elde edilebilen, yanmayan ve bu nedenle ateşi söndüren bir sıvı olduğunu bilir, ancak bunun neden doğru olduğunu hiç düşündünüz mü?

Su, hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur ve bu elementlerin her ikisi de yanmayı destekler. Öyleyse, ortak (ve bilimsel olmayan) mantık, suyun da yanması gerektiğini söylüyor, değil mi? Yine de bu olma

su

Bir şeyler ne zaman yanar?

Yanma, iki molekül ve atomun ısı ve ışık şeklinde enerjiyi birleştirip saldığı kimyasal bir süreçtir. Herhangi bir şeyin yakılması için temelde iki şeye ihtiyacınız vardır. Yanacak bir yakıta (bir parça kağıt, bir tahta gibi) ve bir oksitleyici (oksijen gazı, Dünya atmosferindeki birincil oksitleyicidir). Yanma sürecini başlatmak için bir şeye daha ihtiyacınız var; ısı (tutuşma sıcaklığı).

Bir kağıt parçasını yakma örneğini düşünün. Bu senaryoda kağıt yakıttır, oksitleyici gaz halindeki oksijendir ve ısı bir kibrit yakıp tutuşturarak sağlanır.

Suyun kimyasal yapısı

Su, iki atom hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşur. Kimyasal formülü H2O‘dur.

Şimdi, dikkat edilmesi gereken ilginç şey, suyun iki bileşeninin aslında yanıcı olmasıdır.

Hidrojen gazı neden yanıcıdır?

Bir hidrojen atomunun yalnızca bir elektronu vardır ve bu nedenle yeni bileşikler oluşturmak için diğer elementlerle hızlı bir şekilde birleşir. Hidrojen genellikle doğada, kovalent olarak birbirine bağlanmış iki hidrojen atomundan oluşan gaz formunda görünür. Bununla birlikte, gaz çok reaktiftir (hidrojen-hidrojen bağı oldukça zayıf olduğundan) ve bir oksitleyicinin varlığında hızla oksitlenir, bu da onu oldukça yanıcı hale getirir.

Yanması da çok fazla enerji üretir, bu yüzden uzay aracını  Dünya atmosferinin dışına göndermek için yakıt olarak sıvı hidrojeni kullanırlar .

Oksijen yanmayı destekler

Daha önce de belirtildiği gibi, her türlü yakma için oksitleyici gerekir. Kimyada oksijen, ozon, hidrojen peroksit, florin vb . Dahil olmak üzere bir dizi oksitleyici ajan vardır. Gaz halindeki oksijen Dünya atmosferinde bol miktarda bulunduğundan, çoğu yangında genellikle birincil oksitleyici madde haline gelir. Bu nedenle, bir yangının kendini sürdürmesi için sürekli bir oksijen kaynağı gereklidir.

Su yangın söndürücü

Su, birkaç nedenden ötürü harika bir yangın söndürücüdür , bunlardan biri, öfkeli cehenneme katılmaya hazır iki unsurdan oluşmasına rağmen, kendi kendine alev almadığı gerçeğidir!

Bunun nedeni suyun zaten yanmış olmasıdır .

Biraz detaylandırmamıza izin verin. Daha önce tartıştığımız gibi, hidrojen gazı oldukça yanıcıdır. Tek ihtiyacı olan, yanmaya başlamak için bir oksidan. Oksijen, dünyadaki en bol oksidan olduğundan, hidrojen atomları ile hızla birleşerek ‘ateş’ yakalar. Ve bu ‘ateşin’ ürünü sudur.

İşte böyle oluyor:

Böyle bir hidrojen ve oksijen kombinasyonunun, ısı ve ışık şeklinde büyük miktarda enerji açığa çıkardığına dikkat edin, bu oldukça tehlikeli olduğu anlamına gelir. New Jersey’de düzinelerce cana mal olan 1937’de yaşanan Hindenburg felaketi, aslında bu patlayıcı tepkinin sonucuydu. Laboratuarlarda kimyasal olarak su üretmememizin birincil  nedeni budur .

Özetle, kağıt yaktığınızda kül olur; ama hidrojen atomlarını yaktığınızda su alırsınız. Tıpkı daha fazla kül yakamayacağınız gibi (hepsi yanmış gibi), suyu da yakamazsınız!

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir