Genel Kategori

Su orucu hakkında bilmeniz gereken her şey

RO su arıtma

Su orucu, kişinin yemek yemediği ve sadece su içtiği bir dönemdir. Bu şekilde oruç tutmak kilo vermeye yardımcı olabilir, ancak güvenli midir ve etkileri uzun vadede devam eder mi? İnsanlar, ruhi veya dini nedenlerle kilo vermek veya belirli sağlık sorunları ile mücadele etmek için su orucu tutabilir. Araştırmalar, ara sıra oruç tutmanın kilo vermeye yardımcı olabileceğini, ancak diğer yöntemler uzun vadede daha etkili olabileceğini göstermektedir. Su orucunun güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için, insanlar uygun şekilde hazırlanmalı ve vücudun çok fazla enerjiye ihtiyaç duymadığı zamanlarda yemeksiz gitmek için iyi bir zaman seçmelidir.

Su orucu nedir?

Su orucu, kişinin sudan başka bir şey yemediği ve içmediği zamandır. Su orucunun sürmesi için belirli bir süre yoktur, ancak tıbbi tavsiye genellikle yemeksiz gitmek için maksimum süre olarak 24 saatten 3 güne kadar herhangi bir yeri önerir. mTarih boyunca insanlar manevi veya dini nedenlerle oruç tutmuşlardır. Ancak, su orucu artık doğal sağlık ve zindelik hareketlerinde, genellikle meditasyonla birlikte popülerdir.

Faydaları

Belirli hastalıklar için risk faktörleri olan kişiler kısa süreli oruçtan yararlanabilir. Bunlar şunları içerir:

  • kalp hastalığı
  • yüksek tansiyon
  • yüksek kolestorol
  • şeker hastalığı
  • Aşırı kilolu olmak

Bu riskler genellikle ilişkilidir. Vücut, tercih ettiği enerji kaynağı olan karbonhidratlara erişemediğinde yağları kullanacaktır. Bu nedenle, vücut enerjisi için vücuttaki yağları kullandığından, oruç kilo kaybına neden olabilir. Beslenme ve Diyetetik Akademisine göre, kilo vermenin en iyi yolu, sağlıklı bir diyetle egzersizi birleştirerek yavaşça almaktır. Yenen şekerli yiyeceklerin ve atıştırmalıkların sayısını azaltmak gibi bazı beslenme alışkanlıklarını denemek ve değiştirmek de önemlidir.

Güvenlik

Oruç tutmanın potansiyel sağlık yararları olsa da, çok uzun süre oruç tutulursa veya sağlığı veya yaşı onu vücuduna zarar verme riskine sokan biri tarafından yapılırsa önemli riskler vardır. Bir kişinin sağlık sorunları varsa veya 24 saatten daha uzun süre oruç tutmayı planlıyorsa, bir tıp uzmanının tavsiyesine başvurmalı ve gözetim altında oruç tutmayı düşünmelidir. Su orucu herkes için güvenli olmayacaktır ve yaşlı yetişkinler, 18 yaşın altındakiler veya zayıf olanlar tarafından yapılmamalıdır.

Araştırma

Uzun süreli oruç tutmanın bir alternatifi, aralıklı oruç tutmak olabilir. Bu, belirli bir süre boyunca hiçbir şey yememek veya çok az kalori yemek ve ardından başka bir belirli süre boyunca her zamanki gibi yemek yemek anlamına gelir. Bir örnek, bir kişinin haftada 5 gün düzenli bir diyet ve kalan 2 günde günlük kalorisinin dörtte birini yediği 5: 2 diyetidir.

Aralıklı oruç tutma ve devam eden düşük kalorili bir diyet yemeyi karşılaştıran bir çalışmada, her iki yöntemin de kilo kaybı için eşit derecede iyi olduğu ve kanser, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığı bulundu. Aralıklı oruç tutmanın düşük kalorili bir diyet kadar kolay olduğu bulunmuştur.

Fareler ve sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalara dayanan Araştırma Kaynak, oruç tutmanın diyabet gibi belirli hastalıklara karşı koruyabileceğini ve yaşlanmayı geciktirme potansiyeline sahip olduğunu öne sürüyor. Kısa süreler için düzenli olarak oruç tutmak, tıkalı arterler için test edilen kişilerde daha düşük diyabet oranları, daha düşük vücut kitle indeksi ve düşük koroner arter hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

Araştırmalar, küçük çalışmalardan kan basıncı, vücut ağırlığı ve geliştirilmiş romatoid artrit semptomları üzerinde bazı olumlu etkiler bulmasına rağmen, oruçla ilgili kapsamlı insan çalışmaları yapılmamıştır. Oruç tutmak, yaşlı yetişkinler için bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir, bu nedenle bireyler ara sıra su orucunun yararlı olup olmayacağı konusunda tıbbi tavsiye almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir