Bilim, Genel Kategori, Sağlık

Su Sertliğinin Sağlığa Olan Etkisi

İçme sularında bulunan yüksek kalsiyum ve magnezyum miktarlarının sağlık üzerine bilinen HENÜZ olumsuz bir etkisi yoktur.

Ancak içimi zor olduğundan tercih edilmezler.

İnsanlara orta sertlikte suların içimi daha hoş gelmektedir.

Kalsiyum insan vücudu için en gerekli minerallerden biridir. Yeterli kalsiyum alınımı sağlık, kemik gelişimi ve çocuklarda normal büyüme dengesi için çok önemlidir. Normal bir erişkinin vücudunda 1,200
gram kadar kalsiyum bulunur. Bunun en az %99’u kemikler içindedir. Hücre dışı sıvılarda ve yumuşak dokularda bulunan kalsiyum miktarı 10 gramı geçmez. Kalsiyum periferik sinirlerde ve kaslarda normal bir eksitabilitenin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Vücut için en önemli kalsiyum kaynakları süt ve peynirdir. Bundan sonra miktar bakımından
sebzeler, baklagiller, tahıl ve balıklar gelir .

Eğer beslenmede kalsiyum gereksinimi karşılanamıyorsa sert sular kalsiyum kaynağı olarak önemli bir eksikliği giderebilir. insan dokularının hepsinde az miktarda magnezyum bulunmaktadır. Bir erişkinin vücudunda toplam 25 gram kadar magnezyum bulunmaktadır. Bunun büyük bir kısmı kemiklerde fosfat ve bikarbonat ile bileşik halindedir. Magnezyum, canlı hücresinde potasyumla birlikte en yaygın bulunan bir elementtir. Fosfat transferi ile ilgili reaksiyonların çoğunda en önemli rolü magnezyum oynamakta ve nükleik asitlerin strüktürel stabilizasyonu için de en önemli element olarak kabul edilmektedir.

İnsanda günlük magnezyum gereksinimi için çok kesin rakamlar yoktur. Küçük çocuklarda kilogram başına 10-20ıng’lık bir miktar yeterli görülürken, yetişkinlerde kilo başına 4 mg ile denge sağlanmaktadır. Hayvansal besinlerden et ve iç organları magnezyumca zengindir. Sütte ise magnezyum oldukça azdır. Günlük magnezyum gereksiniminin üçte ikisini tahıl ve sebzelerde bulunan magnezyum karşılayabilmektedir. Aşırı kayıplar olmadığı sürece (örneğin; ince bağırsakların total rezeksiyonu, barsak fistülleri ve kronik diyare gibi) besinlerle ve içme suyu ile alınan magnezyum vücut için yeterli olmaktadır. Kronik alkoliklerde magnezyum seviyesi düşük bulunmaktadır. Bunun nedeni beslenmede magnezyum eksikliğinden ziyade idrarla fazla magnezyum atılması olduğu düşünülmektedir.

Kalp hastalıkları ve bebeklerdeki ani ölümler ile suların sertliği arasındaki ilişki son yıllarda incelenmeye alınmıştır. İstatistiki olarak suyun sertliği arttıkça kardiyovasküler (kalp-damar) hastalıklardan ölüm hem kadınlar hem de erkekler için azalmaktadır.

Kalsiyum ve magnezyum için hiçbir su standardında sınır değerler verilmemiştir ve bireysel tolere edilebilir düzeyler bilinmemektedir.
Karşı görüşler olmakla birlikte sert suların kalp ve damar sağlığı için iyi olduğunu gösteren çalışmalar da fazladır. Yumuşak içme suları adına itibar edilmemesini gerektirecek ciddi araştırmalar yapılmamıştır.

Bahsi geçen kalsiyum ve magnezyum daha farklı yollardan alınabileceğinden, yumuşak su içimi daha mantıklı gözükmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir