Bilim

Su Sıkıştırılabilirliği

Suyu “sıkmak” zor:

Su, özellikle normal koşullar altında esasen sıkıştırılamaz. Sandviç poşeti suyla doldurursanız ve içine pipet koyarsanız, poşeti sıktığınızda su sıkışmaz, bunun yerine pipeti fırlatır. Su sıkıştırılırsa, kamıştan “geri itilmez”. Sıkıştırılamazlık, sıvıların ortak bir özelliğidir, ancak su özellikle sıkıştırılamaz.

Suyun sıkıştırılabilir olmaması, suyu su hortumlarından (yangın söndürmek için kullanışlıdır), su tabancalarından (babamı rahatsız etmek için kullanışlıdır) ve sanatsal su çeşmelerinden (rahatlamak için kullanışlıdır) dışarı itmeye yardımcı olur. Bu durumlarda, su dolu bir kaba bir miktar basınç uygulanır ve bu çeşmede olduğu gibi, sıkıştırmak yerine hortumun ucu veya küçük bir borunun ucu gibi bir açıklıktan dışarı fırlar. Su yüksek oranda sıkıştırılabilir olsaydı, suyun en yakın açıklıktan fırlaması için yeterli basıncı oluşturmak daha zor olurdu.

Çocuklar bir su balonu savurma oyunu oynarken suyun sıkıştırılamazlığından iyi bir şekilde faydalanırlar. Balonu çok fazla sıkıştırdığınızda, içindeki su sıkışmadan balonun cildi bozulur – su sonsuz bir miktarda bile sıkıştırmadan çok önce yüzünüzde patlayacaktır.

Basınç ve sıcaklık sıkıştırılabilirliği etkileyebilir

Ancak, yeterince sert sıkarsanız su sıkışır – boyut olarak küçülür ve daha yoğun hale gelir … ama çok fazla değil. Suyu okyanusun bir mil derinliğinde hayal edin. Bu derinlikte, yukarıdan aşağıya doğru itilen suyun ağırlığı, normal atmosfer basıncının yaklaşık 150 katıdır (Kaynak: Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi, Van’a Sor). Bu kadar basınçla bile, su yalnızca yüzde birden daha az sıkıştırır.

Yine de, endüstriyel uygulamalarda su muazzam bir şekilde sıkıştırılabilir ve metali kesmek gibi şeyler yapmak için kullanılabilir (özellikle suya aşındırıcı bir malzeme eklenirse ve su sıcaksa). Küçük bir delikten muazzam bir hızla dışarı itilen su, endüstride metalden seramiğe, plastiğe ve hatta yiyeceklere kadar her şeyi kesmek için kullanılıyor. Kesilen malzemelerin diğer yöntemlerle üretilen yüksek sıcaklıklara duyarlı olması tercih edilen yöntemdir. Kesme, şekillendirme, oyma ve raybalama gibi işlemler için kullanıldığı, madencilikten havacılık ve uzay endüstrisine kadar çok çeşitli endüstrilerde uygulamalar bulmuştur. Tabii ki, taşı kesmek için bir su akışı çok hızlı hareket etmeli ve muazzam miktarda basınç üretmelidir. Bir kaptaki suyu 90.000 pound / inç kare (psi) ‘ye kadar basınç değerlerinde basınçlandırmak ve ardından 600 mil / saate kadar hızlarda nozülden dışarı atmak için bir pompa kullanılır. (Kaynak: NASA).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir