Genel Kategori

Su Zehirlenmesi nedir?

su

Su, geleneksel olarak herhangi bir rahatsızlık için en iyi iyileştirici çözümlerden biri olarak bilinir . İnsan vücudunun yaklaşık %60 ‘ını su oluşturur ve birden fazla bedensel işlevi yerine getirmek suyla sağlanır. Su tüketmenin faydaları yaygın olarak bilinirken, bir günde ne kadar su tüketilmesi gerektiğini bilmek de önemlidir.İdeal olarak, bir kişi her gün en az 8-10 bardak su içmelidir, ancak bazen su alımınızı hesaba katmak zordur.Genellikle yoğun antrenman veya spor etkinlikleri nedeniyle meydana gelen su zehirlenmesi olasılığı oldukça yüksek.

Su zehirlenmesi çok fazla su içmenin beynin düzgün çalışamamasında neden olan bir rahatsızlık.Bir rapora göre,çok fazla su içmek kanda bulunan su miktarını artırabilir ve bu da kandaki elektrolitleri, özellikle de sodyumu seyreltir. Sodyum, hücrelerin içindeki ve dışındaki sıvıların dengesinin korunmasına yardımcı olur. Sodyum seviyeleri litre başına 135 milimolün (mmol/l) altına düştüğünde, aşırı su tüketimi nedeniyle sıvılar dışarıdan hücrelerin içine doğru hareket eder ve bu da hücrelerin şişmesine neden olur. Doktorlar bu durumu tehlikeli olan ve hayati tehlike oluşturabilen hiponatremi olarak adlandırırlar.

İşte fazla su içmenin 5 dezavantajı:

1. Su zehirlenmesine bağlı olarak hücrelerin şişmesine neden olan tehlikeli bir durum olan hiponatreminin yanı sıra, hipokalemi, insan vücudundaki aşırı hidrasyonun neden olduğu potasyum iyonlarının azalmasıdır. Dr. Shikha Sharma, “Hücre içi ve hücre dışı potasyum iyonları arasındaki denge, bir kişi çok fazla su içtiğinde bozulur” diyor. Aslında, potasyum iyonu dağılımındaki tek bir yüzde değişim bile plazma potasyum iyon konsantrasyonunda yüzde 50 değişikliğe yol açabilir. Bu, şiddetli ishal ve uzun süreli terlemeye neden olabilir .

2. Vücuttaki sodyum seviyelerinin azalması, suyun yarı geçirgen hücre zarından hücrelere girmesine izin verebilir ve bu da hücrelerde şişmeye neden olabilir. Beynin ve vücut hücrelerinin bu şişmesi, bir kişinin kas dokularına, organlarına ve beynine ciddi zararlar verebilir. Dahası, konuşma bozukluğu , yönelim bozukluğu, yürüme dengesizliği, psikoz ve hatta ölüm durumlarına da neden olabilir.

3. Aşırı su tüketimi yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilir. İnsan böbrekleri, bir kişinin içtiği suyu filtrelemek için tasarlanmış organlar. Ayrıca kan dolaşımındaki sıvı seviyelerini de korur. Aşırı su tüketimi ile böbrekleriniz daha da fazla çalışmak için baskı altına girebilir, böylece hormonlarınız vücudunuzu terk eden ve sizi stresli ve yorgun bırakan stresli bir reaksiyon yaratabilir.

4. Çok fazla su içmek muhtemelen komaya ve ölüme yol açan beyin ve iç organlarda hasara neden olabilir. Kısa bir süre içinde aşırı su tüketiminden kaçınılması tavsiye edilir. 

5. Sık idrara çıkma sizi her 30 dakikada bir tuvalete götürebilir, bu da ister evde, okulda, ister işyerinizde olun ciddi problemlere neden olabilir. Çok fazla su içtiğinizde, böbrekleriniz sürekli çalışma baskısı altındadır ve sonuç olarak tekrar tekrar tuvalete gitmeniz gerekir. Vücudunuz fazla miktarda sıvıyı ememediğinden sık idrara çıkma da olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir