Genel Kategori

Sualtı Sesleri, Bize Mercan Resiflerinin Durumu Hakkında Ne Söylüyor

Su altı seslerini düşündüğümüzde, aklımız genellikle balina şarkılarına ve yunus tıklamalarına dönüyor. Ama başka sesler de var. Aslında, mercan resifleri sürekli bir melodik melodiler akışı üretir. Son birkaç on yılda araştırmacılar, bu sesleri analiz etmenin sualtı ekosistemlerinin olayları ve sağlığı hakkında ipuçları ortaya çıkarabileceğini öğrendiler.

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde doktora adayı olan Kayelyn Simmons, “Yan yana bir grup küçük kız benciline sahipseniz, onlar çok bölgeseldir” diyor. Bu yüzden bunları küçük babalıklar ve cıvıltılar gibi yapıyorlar. Ve temelde başka bir yaratığa evimden uzaklaşmasını söylemek.

Simmons liderliğindeki ve 24 Şubat’ta açık erişim dergisi PLOS One’da yayınlanan yeni bir çalışma , İrma Kasırgasının Florida Keys Ulusal Deniz Koruma Alanı’ndaki mercan kayalığı habitatındaki işitsel etkilerini inceliyor. NC Eyalet Üniversitesi profesörleri David Eggleston ve DelWayne Bohnenstiehl’i de içeren ekip, bazı resif sakinlerinin seslerinde yalnızca ince değişiklikler buldu ve ekosistemin fırtınadan sonra her zamanki gibi işe dönmüş olabileceğini öne sürdü.

Sözde ses manzaraları, motorlar gibi insan kaynaklı seslerden rüzgar, yağmur ve hayvan çağrılarının getirdiği çıngıraklara kadar belirli bir yerde bir araya gelen seslerin dokusudur. Soundscape ekoloji, belirli bir manzara gelen seslerin çalışma olduğu bilim gelişmekte olan bir alan ve bu son çalışma sesleri bir mercan kayalığı ekosistem hakkında ortaya nelerin inceleyerek bilgi büyüyen bir vücut parçasıdır.

Akustik seslerin pasif olarak izlenmesi, birden fazla tür hakkında aynı anda veri toplamak için, kişinin nesnelerini kendi alanlarında yüzerek (veya daha sonra parçalara ayırarak) potansiyel olarak etkilemeden iyi bir yol olabilir.

Simmons, “Bu, istilacı olmayan harika bir araç, herhangi bir organizmaya zarar vermek zorunda değilim” diyor. Dinlemenin bir tür bütünsel bakış açısı sunduğunu söylüyor. “Bu sesi, ekosistemin çeşitliliği, bolluğu ve genel sağlığı için bir tür vekil olarak kullanabiliriz.”

Bu günlerde, aşırı avlanma ve sızan kanalizasyon, akış ve diğer kimyasal kirliliklerden okyanus asitlenmesi ve turbo yüklü fırtınalar gibi iklim etkilerine kadar çok çeşitli insan kaynaklı stres etkenleri , dünya çapında mercan resiflerini vuruyor.

Boston Üniversitesi’nden biyolog Phillip Lobel, “Ülkemizde, özellikle Florida çevresinde, mercanları gerçekten öldüren kirliliktir” diyor. “Endişelendiğiniz şey, kirlilik nedeniyle büyük bir fırtına gibi bir şeyin geri gelip tabutun son çivisi olabileceği stres faktörlerinin birleşimidir.”

NC State’den Simmons ve yardımcı yazarları, 2017 yazında başka bir çalışma üzerinde çalışırken, Florida Keys Coral Reef Tract çevresindeki farklı noktalara sekiz hidrofon yerleştirdi. O Eylül’de 4. kategori fırtınası olan Irma Kasırgası, Aşağı Florida Anahtarlarını vurdu. Hidrofonların çoğu fırtınada kayboldu, ancak yalnızca bilim adamlarına açık bir mercan kayalığı olan Doğu Sambo’da bir tanesi hasar görmeden başardı (resif yapısının kendisi bir darbe almış olsa da). Hayatta kalan hidrofonu topladıktan sonra, yazarlar fırtına öncesinde, sırasında ve sonrasında resifteki belirli sesleri inceleme fırsatı buldular.

Hidrofon her gün yirmi dakikada bir iki dakika veri topladı; çalışma, 2017 yılının Temmuz ve Ekim ayları arasında toplanan verilere odaklanmaktadır. Ses basıncı seviyelerini ses yüksekliği için bir ölçüt olarak kullanarak, özellikle resif balıkları tarafından üretilen düşük frekanslı seslere ve karidesin ürettiği daha yüksek frekanslı seslere baktılar. pençeleriyle Simmons’ın “pastırma cızırtısı veya patlamış mısır patlaması” ile karşılaştırdığı sesler çıkarıyor .

“Kasırga sırasında gerçekten görmek istedik, kasırga dışında bir şey duyabilir miyiz? Ve – hayır, “diye güldü.

Kasırgadan önce ve sonra, resif balıklarıyla ilişkili ses basıncı seviyelerinde büyük bir fark bulamadılar, ancak karidesle ilişkili bazı basınç seviyelerinde küçük bir değişiklik oldu. Araştırmacılar, en azından bu kısa zaman diliminde, ses düzeni modellerinin “nispeten dirençli” olduğunu öne sürdüler.

Louisiana Universities Marine Consortium’da yardımcı doçent olan Stephanie Archer, Popular Science’a bir e-postada yazdı ve rahatsızlıklara nasıl tepki verdiklerini inceleyen çalışmalar, onları daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.

“Bana göre, bu çalışma ve buna benzer diğerleri, doğanın bu felaket olaylarına tahmin edebileceğimizden daha dirençli olabileceğini sürekli olarak gösteriyor” diye ekledi. Ancak, bu habitatlara iyileşmeleri için ihtiyaç duydukları koşulların ve zamanın verilmesini sağlamak için hala yapılması gereken çok iş var. Tek bir fırtınaya karşı dirençli olsalar da – iklim değiştikçe tahmin edilen fırtınaların artan sıklığına ve yoğunluğuna nasıl tepki verebileceklerini bilmiyoruz. “

Simmons, resifin ne kadar korunaklı olduğu (balık tutma, yüzme ve diğer insan faaliyetleri gibi şeylerden) ile neye benzediği arasındaki ilişkiyi incelemeyi umuyor.

Bu arada, geri adım atmanın ve dinlemenin tüm tuhaf karmaşıklığıyla dünya hakkında bilgi edinmenin harika bir yolu olduğu anlaşılıyor. Simmons, kasırgadan sonraki dolunayda yumurtlama davranışının yaygın olduğunu söylüyor – “balıklar gerçekten yüksek sesli korolarına geri döndü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir