Belgesel, Çevre, Genel Kategori, Sağlık, Su Arıtma Gündem Haberleri

Suda Bir Şey Var!

There’s Something in The Water yani Türkçesiyle “Suda Bir Şey Var”, 2019 yılında çekilmiş Kanada yapımı 73 dakikalık bir belgeseldir. Bu belgeselde Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde Siyah Kanadalılar’ın ve yerli halkın su kirliliğinden çekmiş olduğu zorluklar anlatılır. Bir nevi çevresel ırkçılık söz konusudur. Belgesel, adını Ingrid Waldron’un çevresel ırkçılık üzerine yazdığı Suda Bir Şey Var kitabından almaktadır. Belgeselin galası 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ve 27 Mart 2020’de Netflix’te gösterilmiştir.

Belgesel Elliot Page ve Ian Daniel tarafından yönetilmiştir ve sinematografi bu ikiliye aittir. Yapımcılar da Elliot Page, Ian Daniel, Julia Sanderson ve Ingrid Waldron olarak karşımıza çıkar.

Yapım şirketi ” 2 Weeks Notice” isimli şirkettir.

Belgesel, kontamine kuyu suyu ile yüksek kanser oranları arasındaki bağlantının bilinmesine rağmen Nova Scotia, Shelburne bölgesindeki siyah topluluktaki düzeltilmeyen kötü koşulları tasvir ediyor. Belgesel ayrıca, su kirliliğinden olumsuz etkilenen Nova Scotia’daki Yerli toplulukları da araştırıyor.

Rotten Tomatoes’da, belgeselin 14 eleştirmen incelemesine göre ortalama 7,3 / 10 puanla %79 onay derecesi var. [8] Altı eleştirmeni örnekleyen ve 100 üzerinden 62 ağırlıklı ortalama puan hesaplayan Metacritic’e göre belgesel “genel olarak olumlu eleştiriler” aldı.

The Hollywood Reporter’dan Jordan Mintzer çoğunlukla olumlu bir eleştiri yaptı ve şu sonuca vardı: “Seslendirme ve biraz fazla ağlayan müzik içeren standart bir belgesel formatında yapılan Water, işini yeterince doğrudan yapıyor ve görünen şeye rağmen korkunç kalan bir durumun altını çiziyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir