Bilim

Suda Yürüyebilen Harika Hayvanlar

Bu bir mucize değil: 1.200’den fazla hayvan türü, küçük böcekler ve örümceklerden kuşlar, sürüngenler ve hatta memeliler gibi daha büyük hayvanlara kadar suda yürüme yeteneğini geliştirdi. Karıncalar yüzme becerileriyle bilinmemektedir, ancak yeni bir araştırma, birçoğunun suda şaşırtıcı derecede usta olduğunu ortaya koymaktadır.

Journal of Experimental Biology’de yayınlanan araştırmaya göre, incelenen 35 tropikal karınca türünün yarısından fazlası su yüzeyinde “yüzebiliyor” ve bu da onların yırtıcılardan ve boğulmadan kaçmasına yardımcı oluyor.

İsa kertenkelesi olarak adlandırılan çift tepeli bir basilisk, 2008’de Kosta Rika’nın Santa Rita kentinde suyun üzerinde koşuyor.
Suyun üzerinde yürümek büyülü değildir, her şey fiziğe bağlıdır.

Küçük hayvanlar su yüzeyinde dinlenebilir çünkü ağırlıkları, su molekülleri birbirine yapışırken oluşan kuvvet olan suyun yüzey gerilimi tarafından desteklenir.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde akışkanlar dinamiği üzerine çalışan uygulamalı matematik profesörü John Bush, “Yüzey gerilimi, hava-su arayüzünün kabaca bir trambolin gibi davranmasını sağlayan bir özelliğidir” dedi.

Suda Koşanlar

Neredeyse tüm yaşamlarını su yüzeyinde geçirmek için uzmanlaşmış 340’dan fazla su koşucusu türü vardır. Balıkçı örümcekleri ve cüce kertenkeleleri de içeren, planör adı verilen bir su koşucusu kategorisine aittirler.

Böcekler suya bacaklarını bastırdıklarında, yüzeyde küçük çukurlar açarlar ama onu kırmazlar. Suyun yüzey gerilimi su kesiciyi ileri iter.

Adımları da yardımcı olur: Su gezginleri, bir kayığın kürekleri gibi orta bacaklarını geriye doğru süpürerek su yüzeyinde kayarlar. Bu, su yüzeyinin altında onları iten girdaplar oluşturur.

Son olarak, su koşucunun bacakları, onları su itici hale getiren bir mumlu tüy tabakasıyla kaplanmıştır.

Balıkçıl Örümcekler

Balıkçı örümcekler, Kuzey Amerika’da bulunan nispeten büyük örümceklerdir. Çoğunlukla böceklerle beslendikleri dere ve göletlerin kenarlarında yaşama eğilimindedirler (küçük kurbağaları, kurbağa yavrularını ve minikleri yakalayabildikleri halde). Avlarının yarattığı sudaki titreşimleri tespit ederek avlanırlar.

Suda gezinenler gibi, balık tutan örümceklerin bacakları da su tutmayan tüylerle kaplıdır ve bu tüyler suda yüzmeye devam eder.

Balık tutan örümceklerin su yüzeyinde dolaşmanın birkaç yolu vardır. Aceleleri olmadıklarında, suda yürüyenlere benzer şekilde kürek çekerler.

Avın peşinden gitmek veya avcılardan uzaklaşmak için, balık tutan örümcekler dörtnala hızlanabilir.

Vassar Koleji’nde biyoloji profesörü olan Robert Suter, “Su yüzeyinde zıplıyorlar,” dedi. “Birinci, ikinci ve üçüncü bacaklarını alıp aşağı ve geriye doğru itiyorlar ve bu onları havaya savuruyor. Birkaç santimetre havada uçuyorlar ve sonra yere iniyorlar ve aynı bacaklarla tekrar geriye doğru itiyorlar. “

Balıkçı örümcekler de yelken açabilir: Rüzgârdan ve su yüzeyinin kayganlığından yararlanan örümcekler, havada iki veya üç çift bacakla ayakta dururlar ve rüzgarın onları yakalamasına ve su yüzeyi boyunca ilerletmesine izin verir.

Suter, bunun örümcekler için ucuz bir hareket biçimi olabileceğini söyledi: Neredeyse hiç enerji harcamadan uzun bir mesafe seyahat etmenin bir yolu.

Cüce Kertenkele

Bir buçuk inçten (yaklaşık 4 santimetre) daha kısa olan Brezilya cüce kertenkelesi, en küçük su birikintisinde bile boğulabilir. Ancak yağmur ormanı evinde güvende kalmak için bazı hileler geliştirdi.

Sürüngenler çok küçük oldukları için, su üzerinde bir şerit veya balık tutan örümcek gibi su yüzeyinde durabilirler. Cüce kertenkeleler ayrıca yüzey gerilimini kırmalarını engelleyen su tutmaz cilde sahiptir.

BBC doğa tarihi dizisi Life, suyun yüzey gerilimini bozmadan bir su birikintisinin üzerinden geçerek yağmur fırtınasından sağ kurtulan bir cüce kertenkelenin görüntülerini yakaladı.

Basilisk Kertenkeleleri

Orta Amerika’da bulunan ağaçta yaşayan bir grup sürüngen olan Basilisk kertenkeleleri, su üzerinde koşma yetenekleri nedeniyle İsa kertenkelesi takma adını kazandı. Hayvanlar ürktüklerinde arka ayakları üzerinde yaklaşık 4,5 metre (15 fit) koşabilirler.

Basilisk, ağırlığı suyun yüzey gerilimiyle desteklenemeyecek kadar büyük olan bir “sarsıcı” veya bir su yürüyüşçüsü grubu olarak kabul edilir.

Hayvanlar

MIT’den Bush, “Büyük hayvanlar su yüzeyinde dururken bulunamazlar, ancak sürekli hareket halinde olmalıdırlar” dedi.

Kertenkelelerin ayakları suyun yüzeyine basıp yararken, ayaklarının altındaki su geri iter. Bu onları bir sonraki adımlarını atacak kadar uzun süre ayakta tutar ve batmalarını engeller.

Ancak sürüngenler, kendilerini dengede tutmak ve dik durmak için, ağırlıklarını yakalamak ve vücutlarını dik tutmak için büyük yan kuvvetler üretirler.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir