Genel Kategori

Susuz Kalmak Nelere Neden Olur?

Kuruluk, yapışkan ağız, uyku hali, yorgunluk, susama hissi, idrar yapmada azalma, ağlarken az veya hiç gözyaşı olmaması, kaslarda zayıflık, baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissine neden olur.

Su ihtiyacı hangi durumlarda artar?

Egzersiz: Egzersiz veya herhangi bir aktivite durumunda terleme durumu oluşacağından dolayı ekstra su ihtiyacı oluşur. Yaklaşık olarak 400-600 ml ekstra su ihtiyacı oluşur. Eğer egzersiz süresi bir saatten daha fazla olursa (örneğin koşmak gibi) su ihtiyacı da buna göre artar.

Çevre/ iklim: İklimin sıcak veya nemli olması ve kişinin terleme durumuna göre sıvı ihtiyacı değişir. Örneğin; kışın bir evin içinin çok sıcak olması ciltte çok fazla nem kaybına neden olur.

Hastalıklar: Çeşitli hastalıklar örneğin kusma ve ishal gibi problemler vücuttan çok fazla sıvı kaybına neden olurlar. İdrar yolları enfeksiyonları, üriner sistemde oluşan taşlar, bazı kalp sorunlarında, sıvı ihtiyaçları artmaktadır.

Hamilelik ve emzirme: Araştırmacılar hamilelere 2.5 lt; emzirme döneminde olanlara ise 3 lt sıvı alımı önermektedir.

Ne zaman su içmeliyiz?

Suyun yemekle içilmemesi, 1 bardaktan fazla suyun bir defada içilmesinin yanlış olduğu, günde 6-7 litre içilirse zayıflanacağı gibi birçok yanlış bilgileri hepimiz duymuşuzdur. Suyun ne zaman içildiği önemli değildir, yemekten önce, esnasında, sonrasında, aralarda, istediğiniz zaman içebilirsiniz. Yeter ki, su için. Aşırı su içmek zayıflatmaz, özellikle günde 4-5 litrenin üzerinde tüketilen suyun yapılan araştırmalara göre böbrekleri yorduğu saptanmıştır. Eğer yoğun fiziksel aktivite yapıyorsanız miktar arttırılabilir.

Gün içerisinde idrar miktarı ve renginin kontrolü de önemlidir. İdrar rengi koyulaşıyorsa içtiğiniz su miktarını artırınız ve idrarınızın açık sarı renkte olmasını sağlayınız. Zayıflama diyetlerinde de suyun önemi sürekli vurgulanır. Yemek esnasında alınan su, mide hacmini artıracağından doygunluk sağlar, vücudun temizlenmesine yardımcı olur Gün içerisinde çay, kahve kola tüketip, bunların da sıvı ihtiyacını karşıladığını düşünmek yanlıştır. Bu tür içecekler tam tersi vücuttan suyun atılmasına sebep olur, yani sıvı tüketimi yerine geçmez, içtiğimiz her bardak çay, kahve ve kola için bir bardak su içmek atılan suyun yerine geçecektir.

Benim için ne kadar su yeterli?

Vücudunuz için gerekli su miktarı ağırlığınızla doğru orantılı. Basit bir hesaplama için vücut ağırlığınızı 32 gram ile çarpabilirsiniz. Çıkan miktar günde içmeniz gereken su miktarıdır. Su tutmayı önlemek için daha çok su için! Kadınlar sürekli su tuttuklarından ve şiş olduklarından şikâyet ederler, bunun nedeni yeteri kadar su içmemeleridir. Vücut panik yapar ve kendini korumak için su tutar, aynen kıtlıkta olduğu gibi. Bunu önlemenin tek yolu bol su içmektir.

Öneriler:

• Her yemek arasında mutlaka su için.

• Egzersiz sonrasında mutlaka su tüketin.

• Şişeden içecekseniz mutlaka temiz olduğuna dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir