Genel Kategori

Susuz ne kadar yaşayabilirsiniz?

Susuz ne kadar yaşayabilirsiniz?

İnsan vücudunun düzgün çalışması için çok fazla suya ihtiyacı vardır ve bir kişi su olmadan sadece birkaç gün hayatta kalabilir. Bir kişinin aktivite seviyeleri ve çevresi gibi diğer birçok faktör de önemli bir rol oynar, bu nedenle bir kişinin dehidrasyondan ne kadar çabuk öleceğini söylemenin güvenilir bir yolu yoktur. Dehidrasyon hızla gerçekleşir ve aşırı susama, yorgunluk ve nihayetinde organ yetmezliği ve ölüme neden olur. Kişi ilk gün susuzluktan ve hafif halsizlikten üçüncü güne kadar organ yetmezliğine geçebilir. Dehidrasyon herkesi aynı şekilde etkilemez. Her insan, dehidrasyona karşı farklı bir tolerans seviyesine sahip olacak ve bir başkasından daha uzun veya daha kısa süreler boyunca susuz hayatta kalabilecektir.

Ortalama bir insan susuz ne kadar yaşayabilir?

Vücudun, iç sıcaklığı dengelemek ve hücreleri canlı tutmak gibi birçok temel işlevi yerine getirmek için bol miktarda suya ihtiyacı vardır. Genel bir kural olarak, bir kişi yaklaşık 3 gün susuz hayatta kalabilir. Bununla birlikte, bir vücudun ne kadar suya ihtiyacı olduğu ve suyu nasıl kullandığı gibi bazı faktörler bunu etkileyebilir.

Bir kişinin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu değiştirebilecek faktörler şunları içerir:

 • yaş
 • aktivite seviyeleri
 • genel sağlık
 • boy ve kilo gibi bedensel faktörler
 • cinsiyet

Bir kişinin ne yediği, içmesi gereken su miktarını da etkileyebilir. Örneğin, meyve, meyve suları veya sebzeler gibi su açısından zengin yiyecekler yiyen bir kişinin tahıl, ekmek ve diğer kuru yiyecekler yiyen biri kadar su içmesi gerekmeyebilir. Bir kişinin içinde bulunduğu çevresel koşullar da vücudunun ne kadar su kullandığını etkileyecektir. Çok sıcak bir iklimde yaşayan bir kişi terleyerek daha fazla su kaybetmesine neden olur. İklim kontrollü bir ortamda bir kişi terlemeyeceği için fazla su kullanmayacaktır. İshali olan veya kusan bir kişinin suya erişimi yoksa, bu sorunları olmayan birine göre çok daha hızlı su kaybeder.

Su olmamasının etkileri

İnsanlar susuz ancak kısa bir süre hayatta kalabilir çünkü vücudun buna hemen hemen her işlem için ihtiyacı vardır:

 • terleme ve nefes alma yoluyla vücut ısısını düzenlemek
 • Tükürük oluşturarak ve yiyecekleri parçalayarak sindirime yardımcı olur
 • mukoza zarlarını nemlendirme
 • vücudun pH’ını dengelemeye yardımcı olur
 • yağlama eklemleri ve omurilik
 • beynin belirli hormonları yapmasına ve kullanmasına yardımcı olmak
 • toksinlerin hücrelerden taşınmasına yardımcı olur
 • idrar ve nefes yoluyla atıkları ortadan kaldırmak
 • vücuda oksijen vermek
 • Su olmadan vücut düzgün çalışamaz ve çalışmayı durdurur.

Dehidrasyonun etkileri, özellikle aşırı sıcak koşullarda, kişi terlediğinde hızla ortaya çıkar. Vücut, ter üretmek için suyu kullanır ve bu buharlaşır ve kişinin vücut ısısını düşürür. Su olmadan vücut ter üretemez. Bu, vücut ısısında tehlikeli bir artışa neden olabilir ve kan dahil vücuttaki sıvıya baskı uygulayabilir. Bu, kan hacminde bir düşüşe yol açarsa, vücutta daha az kan dolaşır ve kan basıncında ciddi bir düşüşe neden olur. Bunun kendisi bilinç kaybına veya ölüme yol açabilir. Aynı zamanda ağız kurur ve sindirim sistemi yavaşlar. Su, vücudun toksinleri hücrelerden atmasına ve idrar ve nefes yoluyla atmasına yardımcı olur. Su olmadan vücut bunu verimli bir şekilde yapamaz ve toksinlerin birikmesine neden olur. Toksik bir birikim, toksinlerin vücuttan atılmasını işleyen böbreklere zarar verir. Böbrekler başarısız olursa, toksinler daha da birikerek yaygın organ yetmezliğine ve ölüme neden olur.

Dehidrasyonda gıdanın rolü

Saf su içmek bir kişinin sıvıları almasının ana yolu olsa da, bitki çayları, meyve suları ve et suyu gibi diğer sıvılar da hidrasyona yardımcı olur. Ayrıca birçok gıda, vücut sıvılarını yenileyen su içerir. Örnekler arasında meyveler, meyveler ve yeşillikler bulunur. Bununla birlikte, tüm yiyecekler vücudun nemlenmesine yardımcı olmaz. Ekmekli ürünler, tuzlu cipsler veya diğer kuru, paketlenmiş atıştırmalıklar gibi çok kuru, tuzlu yiyecekler dehidrasyonu daha da kötüleştirebilir. Alkol veya kafein içeren içecekler, aşırı idrara çıkmaya neden olduğundan vücudu daha hızlı kurutabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir