Genel Kategori

Sıcak su içmenin faydaları nelerdir?

Sıcak su içmenin faydaları nelerdir?

Yeterince su içmek cilt, kas ve eklem sağlığını destekleyebilir. Su, vücut hücrelerinin besinleri emmesine ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Her gün birkaç bardak ılık veya sıcak su içmek daha da fazla fayda sağlayabilir. Sıcak su içmenin faydaları konusunda çok az bilimsel araştırma olmasına rağmen, alternatif sağlık savunucuları sıcak suyun sağlığı iyileştirmenin kolay bir yolu olduğunu savunuyorlar. Bu yazıda kanıtlara bakıyoruz.

Faydaları

Herhangi bir sıcaklıkta içme suyu genel refahı destekleyebilirken, sıcak su içmenin bir dizi ek sağlık faydası sağladığı düşünülmektedir. İnsanlar binlerce yıldır sıcak içecekler tüketiyorlar. Halk tıbbı literatürü, sıcak suyun sağlığı nasıl iyileştirebileceğine dair hikayelerle doludur, ancak araştırmacılar sıcak su içmenin faydalarını daha yeni araştırmaya başladılar. Bu makale, sekiz potansiyel faydaya ve bunların arkasındaki teorilere bakmaktadır.

Daha sağlıklı sindirim

Kişi yeterince su içmediğinde, ince bağırsak tüketilen suyun çoğunu yiyecek ve içecek yoluyla emer. Bu dehidrasyona neden olur ve bağırsak hareketini zorlaştırabilir. Kronik dehidrasyon, buna karşılık gelen kronik kabızlığa neden olabilir. Bu kabızlık bağırsak hareketlerini ağrılı hale getirebilir ve hemoroit ve şişkinlik gibi başka sorunlara neden olabilir. Sıcak su içmek, yiyecekleri soğuk veya ılık su içmekten daha hızlı parçalamaya yardımcı olur. Düzenli bağırsak hareketlerini destekleyerek kabızlık riskini azaltır.

Vücut detoksifikasyonu

Doğal sağlık savunucuları, sıcak suyun vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olabileceğini savunuyor. Su, bir kişinin vücut ısısını yükseltecek kadar sıcak olduğunda terlemeye neden olabilir. Terleme toksinleri dışarı atar ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Geliştirilmiş dolaşım

Sıcak su bir vazodilatördür, yani kan damarlarını genişleterek dolaşımı iyileştirir. Bu, kasların gevşemesine ve ağrıyı azaltmasına yardımcı olabilir. Hiçbir çalışma, sıcak suyu dolaşımdaki sürekli iyileştirmelerle doğrudan ilişkilendirmemiş olsa da, dolaşımdaki kısa iyileştirmeler bile kaslara ve organlara daha iyi kan akışını destekleyebilir.

Kilo kaybı

Research Trusted Source, daha fazla su içmenin bir kişinin kilo vermesine yardımcı olabileceği fikrini uzun süredir destekledi. Bunun nedeni kısmen içme suyunun tokluk hissini artırması olabilir. Su ayrıca vücudun besinleri emmesine yardımcı olur ve atıkları dışarı atar. 2003 yılında yayınlanan bir araştırma, soğuk su içmekten sıcak suya geçişin kilo kaybını artırabileceğini buldu. Araştırmacılar, yemekten önce 500 ml su içmenin metabolizmayı yüzde 30 artırdığını buldu. Su sıcaklığının 98.6 dereceye yükseltilmesi, metabolizmadaki artışın yüzde 40’ını oluşturdu. Bu metabolik artış, su tüketimini takiben 30-40 dakika sürmüştür.

Azaltılmış ağrı

Sıcak su dolaşımı iyileştirir ve ayrıca özellikle yaralı kaslara kan akışını iyileştirebilir. Hiçbir araştırma, sıcak su tüketimini doğrudan ağrı kesici ile ilişkilendirmemiştir. Bununla birlikte, insanlar ağrıyı azaltmak için rutin olarak ısı paketleri ve sıcak su şişeleri kullanırlar. Sıcak su tüketmek, bazı iç ağrıyı hafifletebilir, ancak ısının şişliği de şiddetlendirebileceğini unutmamak önemlidir.

Soğuk algınlığı ile mücadele ve sinüs sağlığını iyileştirme

Sinüslere uygulanan ısı, soğuk algınlığı ve burun alerjilerinin neden olduğu basıncı azaltabilir. Buhar ayrıca sinüslerin tıkanmasının açılmasına yardımcı olur. Sıcak su içmek mukusun daha hızlı hareket etmesine yardımcı olabilir. Bu, sıcak su içmenin öksürmeyi ve burun üflemeyi daha verimli olmaya teşvik edebileceği anlamına gelir.

Kahve ve çay tüketimini teşvik etmek

Kahve veya çay ile karıştırıldığında, sıcak su ek sağlık yararları sağlayabilir. Kahve ve kafeinli çaylar, özellikle yüksek dozlarda vücudu kurutabilir, ancak aynı zamanda ölçülü olarak bazı sağlık yararları da sunarlar. 2017’de yayınlanan araştırma Trusted Source, kahve tüketimini daha uzun ömürle ilişkilendirdi. Diğer araştırmalar, orta düzeyde kahve tüketimi ile Parkinson hastalığı riskinin azalması, bazı kanserler, tip 2 diyabet, bazı karaciğer hastalıkları ve kalp sağlığı sorunları arasında bir bağlantı bulmuştur. Çay felç, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve karaciğer hastalığı riskini azaltabilir. Bazı çalışmalar çayı kanser riskinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir, ancak sonuçlar değişiklik göstermektedir.

Azaltılmış stres

Sakinleştirici bir fincan sıcak su, insanların stresi ve endişeyi yönetmesine yardımcı olabilir. Daha eski bir çalışma, çay ve kahve gibi sıcak sıvıların tüketiminin stresi azaltabileceğini ve kaygı duygularını azaltabileceğini buldu. Çalışma, bazı etkilerin kafeinden kaynaklandığını, ancak sıcaklığın da katılımcıların ruh halinin iyileşmesinde rol oynadığını savunuyor.

Riskler

Sıcak su içmenin birincil riski yanmaktır. Parmağın ucunda hoş bir sıcaklığa sahip olan su, yine de dili veya boğazı yakabilir. Bir kişi kaynama sıcaklığına yakın su tüketmekten kaçınmalı ve bir yudum almadan önce her zaman küçük bir yudum test etmelidir. Kapalı, yalıtımlı bir kapta sıcak su içmek suyun dökülme ve yanma riskini azaltabilir. Kafeinli kahve veya çay içmek, bir kişinin aşırı kafein almasına veya gergin olmasına neden olabilir. Kişi tükettiği kahve veya çayı sınırlayarak veya kafeinli içecekleri sade sıcak suyla değiştirerek bunu önleyebilir.

Doğru sıcaklık

Kahve veya çay gibi sıcak içecekler genellikle kaynamaya yakın sıcaklıklarda servis edilir. Bir kişinin sıcak sudan yararlanabilmesi için yanma riskini alması gerekli değildir. Sıcak sudan hoşlanmayanlar, vücut ısısında veya biraz üzerinde su içmeyi düşünmelidir. 2008 yılında yapılan bir çalışmada, Trusted Source, kahve için 57,8 ° C (136 ° F) bir optimum içme sıcaklığı bildirdi. Bu sıcaklık yanma riskini azalttı, ancak yine de sıcak bir içeceğin hoş hissini veriyordu.

Sonuç

Sıcak su içmek herhangi bir hastalığı iyileştirmez, ancak su haşlanmadığı sürece riskler minimumdur. Bu nedenle, halihazırda sıcak sudan hoşlananlar veya sağlıklarını iyileştirmek için basit bir yöntem denemek isteyenler, bundan yararlanacaklarından emin olmalıdır. Daha fazla insan bu sağlık stratejisini benimsedikçe, daha fazla araştırma mevcut hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir