Genel Kategori

Susuzluğa Dayanamayan En Duygusal Organımız Bağırsaklarımız

En duygusal organımız olan bağırsaklarımız susuzluğa hiç dayanamaz. İnce ve kalın bağırsaklar, katı ve sıvı besinlerin emilerek kan dolaşımına geçebilecek küçük yapı taşlarına parçalandığı önemli organlarımızdır. Birçok barsak hastalığının en önemli nedeni yetersiz su tüketimi olduğu gibi tedavisinde de sağlıklı su tüketimi önemli bir yer tutuyor.

Bağırsaklar ve sağlık ilişkisinde günlük su ihtiyacının karşılanması önemlidir Bağırsaklarımızda, vücut hücre sayımızın 10 katı kadar bakteri yaşıyor. Bunların 500’den fazlasını faydalı bakteriler oluşturuyor. Bu kadar büyük orandaki canlı mikroorganizmanın insan sağlığı üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Çünkü en önemli görevleri sindirime ve emilime yardımcı olmaktır. Diğer önemli görevi ise zararlı mikroorganizmaları yok etmektir. Barsak bakterilerinin sayısında azalma, aralarındaki dengenin bozulması bağırsak sağlığını bozmakla kalmıyor bağışıklık sisteminin de bozulmasına neden oluyor.

Son yıllardaki araştırmalar bağırsaktaki yararlı ve zararlı bakteri dengesizliğinin birçok hastalığa yol açtığını gösteriyor. Obezitenin nedenleri arasında bağırsak bakterileri önemli yer alırken diyabet hastalığının gelişmesi, ortaya çıkması veya tedavisinde de etkili oluyor. Özellikle genç kadınlarda çok görülen, karında şişkinlik, kabızlık, gaz veya ishalle kendini gösteren, yaşam kalitesini bozan spastik kolon ya da huzursuz bağırsak sendromu denilen hastalıkta da bağırsaklardaki bakterilerin dengesizliği önemli rol oynuyor. Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yanı sıra vücudun su kaybetmesi ve yeterince su içmeme, posadan zengin gıdaların yeterince tüketilmemesi, fiziksel aktivitenin azlığı genel sağlığın bozma yanında bağırsak sağlığının da bozulmasına neden oluyor.

Kabızlığın nedenlerinin başında yetersiz su alımı geliyor Kabızlık sık görülen bir bağırsak hastalığıdır. Nedenlerinin başında yetersiz su alımı geliyor. Günlük beslenmede posa (diyet lifi) yönünden zengin tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, sebze ve meyveler yeterince yer almadığında kalın bağırsağın hareketi azalıyor. Bir hafta süreyle günlük su alımı0.5 litreolarak sınırlandırıldığında defekasyon sıklığı ve dışkı ağırlığında önemli azalma görülüyor. Kabızlığı önlemede en etkin yol su tüketiminin artırılmasıdır. Günde en az 8-10 su bardağı su içilmelidir. En sık rastlanan hastalıklardan diğeri ishaldir. En sık görülen bağırsak sorunlarından biri de ishaldir. Tifo, kolera, dizanteri gibi enfeksiyonlar, bağırsak parazitleri, gıda zehirlenmeleri, gıda alerjileri, kanserler, çölyak, kısa bağırsak sendromu, kolit, benzeri hastalıklar ishalin başlıca nedenleridir.

Kirlenmiş gıda ve suyla alınan zararlı mikroplar mideyi geçerek incebağırsağa ulaştığında burada hızla çoğalarak büyük sayılara ulaşıyor ve aşırı su kaybına neden oluyor. Günlük su kaybı ishalin şiddetine göre 20-30 litreyi bulabiliyor. Beslenme ve emilim bozuklukları gibi hastalıklara bağlı görülen ishallerde günlük sıvı kaybı daha az olmakla birlikte sürekli ishal durumları olduğundan bedende yine su eksikliği ortaya çıkıyor. Su eksikliği özellikle çocuklarda ölüme neden oluyor. Bu nedenlerden dolayı hem temiz ve sağlık su içme hem de kaybolan suyu karşılama koruma ve tedaviye katkıda son derece önemlidir. Bağırsak sağlığında suyun önemi Bağırsak sağlığının en önemli bileşenlerinden biri de sudur. Su bağırsakları kayganlaştırıyor, yapışkan dışkıyı kalın bağırsağın iç duvarlarındaki sümük dokudan yani mukozadan ayırıyor. Su, bağırsak duvarlarının hareket etmesini sağlayan hormonları da uyarıyor.

Bağırsak duvarlarının hareketleri dışkının taşınması için çok önem kazanıyor. Bağırsak sağlığını korumak ve bağırsak hareketlerini düzenlemek için atılacak 10 adım: Sabahları güne 1-2 su bardak su içerek başlayın. Posa alımını artırmak için meyve ve sebze tüketiminizi arttırın. Öğünlere mutlaka salata ekleyin. Çok tam tahıllı, kepek, çavdar, yulaf ekmeklerini tercih edin. Haftada en az 3 öğün kuru baklagiller tüketin. Prebiyotik yoğurt ve kefir seçeneklerini kullanın. Kolalı ve kafeinli içecekler sıvı atımını hızlandırır bu nedenle tercih etmeyin. Daha aktif olun.

Gıda güvenliğine dikkat edin.

Gıda hijyenine saygılı firmalarda yemek yiyin, alışveriş yapın. İshal durumlarında bir sağlık kuruluşuna gitmeden önce bir su bardağı temiz su içine bir silme çay kaşığı tuz, onun yarısı kadar yemek sodası, bir silme çorba kaşığı şeker, bir çorba kaşığı limon suyu katılarak karıştırın ve azar azar için. 8-10 su bardağı su için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir