Genel Kategori

Susuzluğunuzu Gidermek İçin 2 Kat Fazla Su İçin

Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozukluklarını görülebilir. Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60'ını, kadında yüzde 50' sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte yüzde 70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin yüzde 95'i ve akcigerlerin yüzde 90'ını su oluşturur.

Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafizada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe "dehidratasyon" denir.

Gün boyu devam eden hafif yorguluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur. Yeterli su içip içmediğinizi test etmek için 3 küçük ipucu. Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz su miktarının en az 2 katını tüketin. Günboyu ve sık sık su için ve su içmek için susamayı beklemeyin. İdrar renginiz koyu sarı renkli ise yeterli miktarda su içmiyorsunuz demektir. İdrar renginiz koyu sarıdan açik ve şeffaf renge dönüştüğünde yeterli miktarda su tüketiyorsunuz demektir.

Vücutta fazla miktarda sıvının olduğuna işaret eden durumlarda (bacaklarda ödem ve karında asit); kalp yetmezliği, böbrek yetmezligi, siroz ve kronik karaciğer hastalığı gibi zaman zaman sıvı alımının belli bir miktarla kısıtlanması tedavinin önemli bir parçasıdır. Bu gibi durumda olan hastaların doktorlarının tavsiyelerine uymaları daha doğru olacaktır.

Hastalıklar çoğaldıkça insan hayatı oldukça tehlikeye girmeye başlamıştır. Bu durumdan sonra bilim adamları da suyun üstüne düşmüş ve bu sorunu çözmeye çalışmışlardır. Temiz su içildiğinde ise bir çok hastalığı tedavi eder. İdrar yolu enfeksiyonları, böbrek rahatsızlıkları, cilt sorunları ve en önemlisi de bayanların takıntısı olan fazla kilolar. Yemekten önce içilen bir bardak su tokluk hissi verir ve az yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Suyun yağ yakıcı özelliği vardır. Ve bol su içmek sık idarar çıkarak bağırsakları ve böbrekleri çalıştırarak metebolizmayı hızlandırır. Bol su içip zayıflayan bayanlar da mutlu olur. Ve birçok hastalığı tedavi ederek insanlara mutluluk verir.

Su içmek insanı mutlu ve sağlıklı kılar. Sağlık riske atılmaz, parayla alınmaz. Sağlıklı yaşamak kimseye muhtaç olmadan yaşamaktır. Sizde sağlığınızı düşünüyorsanız hergün en az 2 litre su için ve mutlu olun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir