Genel Kategori

Suyla Gelen Güzellik

SPA sözcüğü latince "Sanus Per Aqua" yani su ile gelen sağlık anlamına gelmektedir. Asırlardır insanlar suyun insan vücuduna yaptığı yararlardan faydalanmış zaman içinde de tedavi yöntemlerini geliştirmişlerdir. Uluslararası SPA birliğinin tarifine göre de "SPA'lar, değişik profesyonel hizmetlerin verilmesi ile aklın, vücudun ve ruhun yenilenerek insanın kendini iyi hissetmesini temin etmeye adanmış yerlerdir."

Artık günümüzde SPA merkezleri yalnız su ile vücut bakımı yapılan yerler değil; fiziki sağlık ile zihin sağlığını dengeli bir şekilde sağlayan bakımları, aktiviteleri, uygun yemek düzenleri sunması yanında fitness, farklı masajlar, yüz ve vücut güzelliğini de temin eder hale geldiler. İnsanları kendileri ile barışık kılan her türlü yöntem SPA'larda uygulanmaktadır. Bilim adamları ilk yaşamın suda başladığını söylüyorlar. Vücudumuzun %78' i sıvıdan oluşuyor. Su vücudumuzun enerji maddesi, kan dolaşımı yoluyla beyine ve vücudun her hücresine oksijen ve besleyici maddeler taşıyor. Gıda almadan haftalarca yaşayabileceğimiz halde susuz kaldığımızda yalnızca birkaç gün sonra vücudumuz fonksiyonlarını yerine getirmemeye başlar.

Spa kavramının başlangıcı olan deniz suyunun ve kaplıca sularının tedavi amaçlı kullanımı M.Ö. 2400 yıllarına kadar dayanır. SPA' larda yapılan kür bakımlarının sağlığa paralel getirdiği faydalar saymakla bitmez. Spa bakımları sonucunda metabolizma canlanır, vücut toksinlerden arınır, incelme süreci hızlanır, cildin elastikiyeti artar, cilt bağ dokusu sıkılaşır, yüz ve vücut dirilik kazanır. Spa bakımları ile strese bağlı vücutta oluşan ağrılar diner, vücut enerjisi yeniden aktive olur. Spa endüstrisi gün geçtikçe uluslararası yatırımlarda daha önemli bir yer kaplıyor. Spa'lar ziyaretçilerin otel seçimlerinde önemli bir rol oynuyor.

Dünya sağlık turizmi hacminin 100 milyar doları aştığı belirtiliyor ve SPA endüstrisinin de bu hacimden 40 milyar dolar gibi önemli bir pay aldığı görülmektedir. Diğer taraftan güzelliğe adanmış medikal teknolojiler de gittikçe gelişiyor ve medikal estetik alanında önemli gelişmeler sağlanıyor. Bunun sonucunda Medikal Spa'lar ve Termal SPA'lar da ortaya çıkmakta. Açılan spa merkezleri ne kadar güzel olursa olsun hizmet kalitesinin spa personeli eğitiminin, spa markası pozisyonunun ve stratejik planlanmasının mutlaka doğru yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir