Genel Kategori

Suyun Arıtılması Ve Çeşme Suyundan Arıtma Sonrasında Atık Olarak Atılan Maddeler

Suyun Arıtılması Ve Çeşme Suyundan Arıtma Sonrasında Atık Olarak Atılan Maddeler

Suyun arıtılması, su cihazı sayesinde gerçekleşir. Su cihazları, artırma işlemi için özel olarak üretilmiş olan cihazlardır. Bu cihazların içinde çeşitli filtrelendirme sistemleri bulunur. Bu filtreler sayesinde, suyun içinde bulunan maddeler atılır ve doğal ve sağlıklı su elde etmeniz sağlanır. Çeşme suyunda çok sayıda madde bulunur. Bunun nedeni doğanın ve çevrenin kirletilmesidir. Çeşme suyunda bulunan maddelerin arıtılması için belediyelerin su arıtma tesisleri bulunur ancak bu tesislerin arıtmaları yetersizdir. Bu nedenle suların içinde bulunan bakteriler ve mikroplar, hastalanmanıza neden olabilir. Eğer sağlıklı yaşam sürdürmek istiyorsanız, mutlaka arıtılmış su tüketmeniz gerekir.

Çeşme suyundan atılan maddeler nelerdir;

Çeşme suyu su cihazı ile arıtılırken  aşamalı filtreden geçirilir. Her filtrenin görevi farklıdır ve her filtre sonrasında, suyun daha çok temizlenmesi sağlanır. Bu filtreler ve filtrelerden atılan maddeler aşağıdaki şekilde açıklanabilir;

  • İlk filtre kaba tortu filtresidir. Bu filtre ile suyun içinde bulunan ve kaba tortu adı verilen kum, çakıl, çamur gibi maddeler atılır.
  • İkinci filtre aktif karbon filtresidir. Bu filtreden geçen sulardan atılan maddeler klor ve diğer kimyasal maddelerdir.
  • Üçüncü filtre ise karbon blok filtresidir. Bu filtrenin de görev, aktif karbon filtre ile aynıdır. Aktif karbondan sonra suda kalan kimyasal maddeler ve klorlar, bu filtre atılır.
  • Membran filtresi, suyun arıtılmasında dördüncü ve en önemli aşamadır. Çünkü uyun tamamen temizlenmesi ve saf hale gelmesi bu filtre ile gerçekleşir. Bu filtre yarı geçirgen bir yapıya sahiptir ve suya basınç uygulayarak içinde bulunan virüs, bakteri, kireç, kimyasal maddeler, tortu, partikül, mikro organizma ve ağır metal gibi maddelerin atılmasını sağlar.

Bu aşamada bilmeniz gereken bir diğer önemli konu, membran filtre ile arıtılan suyun içindeki minerallerin bir kısmının da atılacağıdır. Sağlıklı bir suyun içinde, kalsiyum, demir, lityum, potasyum gibi minerallerin bulunması gerekir. Bu minerallerin atılmış olduğu sular, sağlıklı değildir. Bu nedenle su cihazı alırken dikkat etmeniz gereken nokta, bu cihazların mineral ekleyen filtrelere sahip olmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir