Bilim

Suyun Bulanıklığı & Kalitesi ve Sağlığa Etkisi

Bulanıklık, bir sıvının bağıl berraklığının ölçüsüdür. Suyun optik bir özelliğidir ve su numunesinin içinden bir ışık parladığında sudaki malzeme tarafından saçılan ışık miktarının bir ölçümüdür. Saçılan ışığın yoğunluğu ne kadar yüksekse bulanıklık da o kadar yüksek olur. Suyun bulanık olmasına neden olan maddeler arasında kil, silt, çok küçük inorganik ve organik madde, algler, çözünmüş renkli organik bileşikler ve plankton ve diğer mikroskobik organizmalar bulunur.

Bulanıklık suyu bulanık veya opak hale getirir. Bir şişede toplanan su, suyun içinden bir ışık geçirilerek ölçülen ve nefelometrik bulanıklık birimleri (NTU) cinsinden bildirilen bulanıklığı bulmak için kullanılacaktır. Düşük akış dönemlerinde (taban akışı), birçok nehir açık yeşil renktedir ve bulanıklıklar düşüktür, genellikle 10 NTU’dan azdır. Bir yağmur fırtınası sırasında, çevredeki araziden gelen parçacıklar nehre doğru yıkanır ve suyu çamurlu kahverengi bir renge dönüştürür, bu da suyun daha yüksek bulanıklık değerlerine sahip olduğunu gösterir. Ayrıca, yüksek akışlar sırasında, su hızları daha hızlıdır ve su hacimleri daha yüksektir, bu da malzemeyi dere yatağından daha kolay karıştırıp askıya alarak daha yüksek bulanıklıklara neden olabilir.

Bulanıklık ve su kalitesi

Yüksek partikül madde konsantrasyonları, ışık penetrasyonunu ve ekolojik verimliliği, rekreasyon değerlerini ve habitat kalitesini etkiler ve göllerin daha hızlı dolmasına neden olur. Akarsularda, artan sedimantasyon ve siltasyon meydana gelebilir, bu da balıklar ve diğer su canlıları için habitat alanlarına zarar verebilir. Parçacıklar ayrıca diğer kirleticiler, özellikle metaller ve bakteriler için bağlantı yerleri sağlar. Bu nedenle bulanıklık okumaları, bir su kütlesindeki potansiyel kirliliğin bir göstergesi olarak kullanılabilir.

Bulanıklık ve insan sağlığı

İçme suyundaki aşırı bulanıklık veya bulanıklık estetik açıdan çekici değildir ve aynı zamanda bir sağlık sorunu oluşturabilir. Bulanıklık, patojenler için yiyecek ve barınak sağlayabilir. Giderilmezse, yüksek bulanıklığın nedenleri sudaki patojenlerin yeniden büyümesini teşvik edebilir ve bu da Amerika Birleşik Devletleri ve dünyada önemli bağırsak hastalığı vakalarına neden olan su kaynaklı hastalık salgınlarına yol açabilir. Bulanıklık, sağlık riskinin doğrudan bir göstergesi olmasa da, çok sayıda çalışma bulanıklığın giderilmesi ile protozoanın giderilmesi arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bulanıklık parçacıkları dezenfektanların saldırısına maruz kalmalarını azaltarak mikroplar için “barınak” sağlar. Partiküllü malzemeye mikrobiyal bağlanmanın, mikropların hayatta kalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Neyse ki, geleneksel su arıtma süreçleri, düzgün çalıştırıldığında bulanıklığı etkili bir şekilde giderme yeteneğine sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir