Genel Kategori

Suyun Genel Özellikleri

Su 0 °C ‘nin altında donar 100 °C ‘nin üzerindeki sıcaklıkta ise buhar haline dönüşür 0 ile 100 °C arasında ise sıvı haldedir. Su üçlü noktası olarak bilinen 273.16 kelvin(001 °C) sıcaklık değerine tekabül eden durumda sıvı katı ve gaz halde dengede bulunabilir. Bu diğer maddelerin sıvı hallerinin sahip olmadığı önemli bir özelliktir.

Suyun genel özellikleri nelerdir?

-Suyun katı hali yani buz hali sıvı halinden daha az yoğundur. Bu nedenle buz suyun üzerinde yüzebilmektedir fakat dünyadaki başka hiçbir madde böyle bir özelliğesahip değildir. Diğer bütün maddelerin katı hali sıvısı içerisinde batmaktadır çünkü katı halin yoğunluğu daima daha fazladır.

 -Su kötü bir elektrik iletkenidir. İçerisinde çözünmüş olan mineral tuzlar ve karbondioksit sayesinde iyonik bir yapı sergiler ve elektriği az da olsa iletirler.

-Güneşten gelen kızılötesi ışınlar suda kırıldıktan sonra elektromanyetik spektrum üzerinde kırmızırenklidir. Kırmızırenk kendi üzerinde absorbe edildiği için büyük bir kısmı görünmez. Bu nedenledir ki denizler direkt güneş altında mavi kapal havalarda ise hafif yeşile kaçan bir tonda görünür. Kırmızı mavi ve yeşil ana renkleri düşündüğümüzde kırmızının absorbe edilmesi bu durumu açıklamaktadır. Deniz dibinin yosunlu olması halinde deniz çok daha yeşil renkte görünebilirmektedir. Sonuç olarak denizin gökyüzünün maviliğinden dolayı mavi görünmesi gibi birşey söz konusu değildir

. -Su molekülleri arasındaki çekim kuvveti yani kohezyon kuvveti yüksek bir maddedir. Bu nedenle bir bütün halinde dağılmadan kalabilir ve kohezyona bağlı olarak yüzey gerilimi de yüksek olduğundan durgun su halinde yüzeyi çok pürüzsüzdür

. -Su diğer maddelerin moleküllerine karşı çekim kuvveti yani adhezyon kuvveti yüksek olan bir maddedir. -Su eriyebilme özelliğinesahip olan birçok madde için iyi bir çözücüdür.

-Su özısısı çok yüksek bir madde olduğundan ısıtılır veya soğutulurken diğer maddelere nazaran fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Isınan suyun soğuması ve soğuyan suyun ısınması da aynı şekilde zordur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir