Genel Kategori

Suyun Görevleri ve İnsan Yaşamındaki Önemi

Su hava gibi ekmek gibi yemek gibi yaşamak için en önemli besindir. Hatta insan aç bir kaç hafta yaşayabilirken, susuz en fazla bir hafta yaşayabilir. Suyunda insan yaşamında belirli görevleri vardır.

Suyun Görevleri Şunlardır

Su yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilmesini sağlayan en önemli maddedir.

Suyun görevleri arasında vücut ısısını ayarlaması da yer almaktadır. Özellikle sıcak havalarda vücutta terleme ve buharlaşmayı sağlayarak, vücudun serinlemesini etkiler. Özellikle yaz aylarında suya daha çok ihtiyaç duyarız bu sebeple yazın kış mevsimine göre daha çok su tüketiriz.

Su vücuttaki atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan etkendir. Vücutta gereğinden fazla bulunan zararlı bileşenler su yoluyla çözünerek, dışkı ile birlikte vücuttan dışarı atılır. Buda vücudun dengesini sağlar. Vücudu ayakta tutan bir nevi sudur.

Suyun görevleri arasında hücrelerin ihtiyaç duyduğu maddeleri hücreye taşıma da önemli bir yer tutar.

Ayrıca su hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan katı maddelerin çözülmesine de yardımcı olmaktadır.

Su vücutta kan dolaşımını sağlar.

Beyin, omurilik ve buna benzer organları dış etkenlerden korumak da suyun görevleri arasında yer almaktadır. Suyu çok içen insanların az içen insanlara oranla daha zeki olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Su hücre, vücut dokusu ve organ yapılarını oluşturan en önemli madde olarak vücut yapısında önemli bir yere sahiptir. Vücudun yarısından fazlası sudan oluşur.

Su besinleri ve hormonları vücutta ihtiyaç duyduğu yerlere taşıma görevine sahiptir.

Su vücudun ısı dengesini ayarlayarak terleme gibi durumlarında gerçekleşmesini sağlar.

Yeterince su içilmesi vücutta metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Su açlık hissini azaltmaya da yardımcıdır. Özellikle sabah kahvaltıdan önce içilen bir bardak su iştahı keserek gün boyu gereğinden fazla yemek yemeye engel olarak vücudu zinde tutar. Diyet yapan insanlara özellikle bol su tüketmeleri tavsiye edilir.

Su zayıflama sırasında oluşan enerji açığı nedeniyle ve yağların yanması sonucunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılması için önemli rol oynar. Bol su güzel bir fizik demektir. Ne kadar fit olmak istiyorsak o kadar çok su içmeliyiz. Özellikle ılık su yağları yakmada oldukça yardımcıdır.

Tabi suyun görevleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır fakat suyun görevlerini yerine getirebilmesi için suyun sağlıklı ve temiz olması çok önemlidir. Şebeke suyu insan sağlığı açısından en tehlikeli olandır. Kesinlikle hastalıkların çoğu kireçli mikroplu ve atık sularına karışan bakteri oluşturan ve suya karışan zararlı kimyasallar sebebiyle insan vücuduna giren bu şebeke suları insan sağlığını olumsuz etkileyerek kansere kadar yol açabilecek ciddi hastalıkları beraberinde getirir.

İnsan sağlığı herşeyin üstünde gelir. Sağlık elden gidince maddi manevi hicbiseyin değeri kalmaz. İnsan oğlu sağlıklı bir yaşam için vardır. O yüzden henüz sağlıklıyken su tüketmeye ve sağlıklı su içmeye özen göstermeliyiz.

Size tavsiyem Royal Green su arıtma cihazı

içerdiği 8 aşamalı filtrasyon teknolojisi ile 8.5 Ph seviyesinde alkalin su elde etmeyi sağlar. Alkalin, Mineral ve Hindistan Cevizi filtreleri sayesinde yüksek kaliteli içme suyu elde etmenizi sağlar. Elektrik gerektirmediği için çevreye duyarlı bir sistemdir. Şık tasarımı ve dahili tankı ile minimum yer kaplayan Royal modeli yaşamınıza kolaylık katar. Her eve her ihtiyaca göre özel tasarlanmış modelleri ile Royal sizin vazgeçilmeziniz olmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir