Genel Kategori

Suyun Hayvanlar İçin Önemi

Su insanlar için olduğu kadar ekosistemin parçası olan hayvanlar içinde gereklidir. Doğanın parçası olan hayvanlarda yemek yemeli ve su içmelidirler. Vücutlarındaki sistemlerin çalışması için suya ihtiyaç duyarlar. Hayvanların etinden ve sütünden faydalanmak için onların bol miktarda suya ihtiyaçları olduğunu öğrenebiliriz.

Örneğin inek gibi süt veren hayvanların sütleri sağıldıkları zaman bunun %87’si su olmaktadır. Etin sağlıklı şekilde süt üretmesi için bol miktarda su tüketmesi gerekir. Su tüketimi hayvanların yedikleri besinler, üretim alanına göre artış gösterebilmektedir. Bazı hayvan türleri günlük su tüketimi aşırı miktara ulaşabiliyor. Hayvanların vücutları ve ağırlıkları fazla olması ısının dengelenmesi adına düzeltmeler yapılması gereklidir.

Bunlar sağlandığı takdirde verimlilikleri ve yaşamlarında artış gözlemlenir. Su sayesinde hayvanların verimliliği artarak daha çok faydalanabiliriz. Sıcaklarda çevresel faktörlerden etkilenmedikleri gibi yaşamlarını devam ettirebilir olurlar. Hayvanların büyük kısmı suya biz insanlardan daha çok ihtiyaç duyar. Onların etinden sütünden faydalanıyorsak susuz kalmamaları gerekmektedir. Dünya üzerindeki tüm canlılar için temel yaşam kaynağı su olmaktadır. Hayati önem diğer unsurlar ise hava, ısı, ışık, toprak olmaktadır. Yaşamsal faaliyetlerin devam ettirilmesi için gereklidir.

Biyologlar tarafından devamlı olarak dile getirilen söz “susuz hayat olmaz” olmuştur. İnsan vücudunun %70’lik bir kısmı su dan oluşmaktadır. Aç olarak haftalarca yaşayabilir ama susuz 3 günden fazla yaşayamazlar. Vücudumuzu temizlediği gibi besinlerin parçalanması ve sindirilmesinde önemli görev üstlenir. Su insanların ihtiyacı olduğu gibi bitkilerin ve hayvanlarında yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gereklidir.

Su insan vücudunu içten ve dıştan temizliğini sağlar. Atılması gereken toksinleri terleme yolu ile atar. Vücudumuzun temizliğini sağlar. Hayati önem taşır su olmadığı sürece kanımız pıhtılaşır. Su doyurucu ve zayıflatıcı etkiye sahiptir.

Su Kaynaklarını Nasıl Koruyabiliriz

Hayati önem taşıdığından dolayı suyumuzu her daim israf etmeden kullanmamız gereklidir. İsraf edilen her su damlası gelecekte ihtiyaç duyacağımız kaynaktır. Boşa akıtılan suya bir kaç nesil sonra mumla aranacaktır. Dişlerimizi veya elimizi yüzümüzü yıkarken muslukları kapatarak koruma sağlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir