Genel Kategori

Suyun Kana ve Kalbe Faydaları

Suyun faydaları arasında sayacağımız bir diğer su faydası ise, suyun kalbe faydalarıdır. Suyun kalbe faydalarına baktığımızda, suyun, vücuttaki kan yoğunluğunu arttırdığını görüyoruz. Kan yoğunluğu artan vücut, kalpten kan pompalayabilmek için fazla efor sarfetmiyor.

Bunun yanısıra, suyun kalbe faydaları arasında, hücrelerin gereksinim duyduğu oksijeni alması için kalbin yine fazladan efor sarfetmemesini sayabiliriz. Suyun kalbe faydaları arasında, merdiven çıkarken ya da yürürken gerçekleştirdiğimiz basit aktivitelerde kalbimizin yorulmamasını sayabiliriz. Dehidrasyon ise, suyun kalbe faydalarının aksine, kalbi yoran bir durum ortaya çıkartmaktadır. Suyun kana faydalarından da, suyun faydaları çerçevesinde bahsetmek gerekmektedir.

Suyun kana faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

Yorulduğunuz bir spor aktivitesi gerçekleştirdiğinizde, spor aktivitenizin sonunda yüzünüzün kızardığını hissedersiniz. Bu durum, sıcaklanan vücudun, sıcak etkisini atmak üzere yüzdeki kan damarlarının genişlemesi ile gerçekleştirilmektedir. Yani vücut serinlemek için, içerisinde biriken ısıyı, kan damarlarını genişleterek atmak durumundadır. Vücutta dehidrasyon gerçekleştiğinde ise, ısının vücuttan atılması daha zor olmaktadır. Bu nedenle, suyun kana faydaları arasında, kan dolaşımını hızlandırması durumundan da söz etmek gerekmektedir.

Suyun faydaları arasında, suyun uzuvlara faydalarından da söz etmek gerekmektedir.

Suyun uzuvlara faydalarının başında ise, kollarda ve bacaklarda meydana gelen krampların susuzluktan olduğu düşüncesi yer almaktadır. Yani, suyun uzuvlara faydalarının en başında, krampların azalması ya da ortadan kalkması sayılmaktadır. Suyun uzuvlara faydaları arasında, kas hücrelerinin, besinleri sindirmesi ve uzuvların performansını arttırması ile, zararlı atıkların atılmasında da önemli tol oynadığından söz etmek gerekmektedir.

Suyun faydaları arasında suyun beyne faydalarından da söz edilmelidir.

Suyun beyne faydaları arasında, hafızayı canlı tutması ilk sırada sayılmaktadır. Suyun beyne faydaları arasında, ruh halini dengede tutan özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Suyun beyne faydaları arasında, beyne giden oksijen miktarını arttırmasından da söz etmek gerekmektedir. Dehidrasyon durumunda beyne giden oksijen miktarı azalmakta; ve beyindeki nöronlar geçici bir küçülme durumu yaşamaktadırlar. Suyun beyne faydaları arasında, konsantrasyon ve motivasyondan da söz etmek önemlidir.

Suyun cilde faydaları da, suyun faydaları arasında sayılmalıdır.

Suyun cilde faydaları arasında ilk sırada, cilde esneklik kazandırmasından söz etmek gerekmektedir. Suyun cilde faydaları arasında, kırışıklık etkilerinin daha az görülmesinden de söz etmek gerekiyor.

Suyun böbreklere faydaları:

Suyun faydaları arasında yer alan suyun böbreklere faydalarından ilk sırada, idrar atmak için gereksinim duyulan sudan söz etmek gerekmektedir. Böbreklere kandan gelen zararlı atıkların dışarı idrarla atılabilmesi için suya gereksinim duymaktadır. Suyun böbreklere faydaları arasında idrar yolları enfeksiyonlarının önlenmesinden, ve böbrek taşlarının risk olarak azalmasından söz etmek gerekmekte. Dehidrasyon durumunda böbreklerin durması; ve vücudun toksin üretmesi durumu söz konusu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir